مجوز فعالیت اولین رآکتور اتمی امارات متحده عربی کنار خلیج فارس صادر شد

نیروگاه اتمی باراکه

منبع تصویر، L. Potterton/IAEA

توضیح تصویر،

مراحل ساخت نیروگاه اتمی باراکه در ابوظبی، عکس در سال ۲۰۱۶ در سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شده است

امارات متحده عربی، مجوز بهره برداری از یک رآکتور اتمی را در نیروگاه اتمی تازه ساخته شده خود در سواحل خلیج فارس، صادر کرد. به این ترتیب امارات متحده عربی نخستین کشور عربی خواهد بود که به انرژی هسته‌ای دست یافته است.

"اداره فدرال مقررات هسته‌ای" که یک سازمان مستقل ناظر بر فعالیت‌های هسته ای در امارات متحده عربی است، روز دوشنبه ۱۷ فوریه، ۲۸ بهمن اعلام کرد که مجوز بهره‌برداری از اولین رآکتور هسته‌ای نیروگاه اتمی باراکا را به شرکت "نواه" داده و مجوز بهره‌برداری برای مدت ۶۰ سال خواهد بود.

در صورت تکمیل این طرح، این نیروگاه چهار رآکتور خواهد داشت که قادر به تولید ۵ هزار و ششصد مگاوات برق خواهد بود.

این نیروگاه اتمی در منطقه الظفره در شهر ابوظبی، از امیرنشین‌های امارات متحده عربی به وسیله یک شرکت کره‌ای (the Korea Electric Power Corporation) و شرکت اماراتی نواه ساخته شده است.

محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و از رهبران امارات متحده عربی در توییتر خود صدور مجوز برای اولین رآکتور اتمی در باراکه را "فصل تازه‌ای" در مسیر این کشور برای توسعه انرژی صلح آمیز هسته ای دانست و نوشت: "در حالی که برای دستیابی به نیازهایمان برای ۵۰ سال آینده آماده می‌شویم، بزرگترین نقطه قوت ما، استعداد ملی ماست."

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که امارات متحده عربی با جمعیت ده میلیونی، به شدت به دنبال منابع جدید انرژی است و سرمایه گذاری بسیاری بر تولید انواع انرژی از جمله انرژی خورشیدی انجام داده است.

نیروگاه اتمی باراکه Barakah که در سواحل خلیج فارس و در غرب شهر ابوظبی ساخته شده قرار بود در سال ۲۰۱۷ میلادی راه‌اندازی شود، اما بهره برداری از آن به تعویق افتاده است. مسئولان امارات مسائل ایمنی و نظارتی را دلیل این تاخیر عنوان کرده اند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی دو کشور عربی هستند که از سال‌ها پیش به دنبال دستیابی به انرژی هسته‌ای هستند.

منبع تصویر، KARIM SAHIB/AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

ماکتی از نیروگاه هسته ای امارات که در نمایشگاهی در سال ۲۰۱۲ در این کشور به نمایش گذاشته شد

نیروگاه اتمی امارات اولین نیروگاه اتمی در میان کشورهای عربی منطقه است. عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، تصمیم به ساخت ۱۶ رآکتور هسته ای دارد اما این طرح هنوز در مرحله مقدماتی و تحقیقاتی است.

امارات بارها اعلام کرده است که تلاشش برای دستیابی به انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مسئولان امارات گزارش می‌دهد که "نزدیک به ۴۰ ماموریت بین‌المللی برای نظارت از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شده و گزارش‌های این سازمان و همچنین انجمن جهانی اقدامات هسته‌ای WANO))شاهدی بر شفافیت فعالیت‌های هسته‌ای امارات است."

به شهروندانی که در شعاع ۵۰ کیلومتری نیروگاه اتمی باراکه زندگی می‌کنند برای مواقعی که در این نیروگاه حادثه ای رخ دهد، آموزش و دستورالعمل های لازم داده شده است.

امارات متحده عربی سومین صادر کننده نفت خام جهان محسوب می شود اما مقام های این کشور برای توسعه اقتصادی به انرژی بیشتری نیاز دارند.