'پلیس چینی در جیب کاربران'؛ هشدار آمریکا به اروپا درباره همکاری با هواوی

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بروکسل

هم‌زمان با تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به قطع همکاری اطلاعاتی با کشورهایی که با شرکت مخابراتی چینی هواوی همکاری کنند، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم به اروپایی‌ها درباره صدور مجوز برای شبکه ۵ جی شرکت هواوی به شدت هشدار داد.

خانم پلوسی، رهبر دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که به بروکسل سفر کرده، گفت دادن مجوز به شرکت هواوی برای ساخت شبکه‌های ۵جی (نسل بعد از ۴ جی) مثل آن است که "در جیب هرکسی که از این شاهراه اطلاعاتی استفاده می‌کند یک پلیس دولتی چین را قرار دهیم."

موضع‌گیری خانم پلوسی حمایت قاطع نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه را در پی داشت که همراه او در اجلاس ناتو در بروکسل شرکت داشتند.

جیم هایمز، عضو مجلس نمایندان آمریکا در واکنش به منتقدان آمریکا هر گونه مقایسه اخلاقی میان نهادهای اطلاعاتی در کشورهای دموکراتیک و کشورهای استبدادی را با اشاره به چین و روسیه رد کرد.

هواوی بزرگترین سازنده تجهیزات ارتباط موبایل در جهان است و اتهام ارتباط با تشکیلات جاسوسی چین و استفاده از امکانات خود برای گردآوری اطلاعات جهت استفاده این تشکیلات را به شدت رد می‌کند.

نگرانی درباره هواوی از جمله به یک قانون اطلاعاتی در چین برمی‌گردد که شرکت‌ها را ملزم می‌کند در کارهای اطلاعاتی دولت مشارکت داشته باشند.

تهدید ترامپ

روز یکشنبه ۱۶ فوریه هم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از طریق سفیر این کشور در آلمان کشورهایی را که با هواوی همکاری کنند به قطع ارتباط اطلاعاتی تهدید کرده بود.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان در توییتر نوشت که آقای ترامپ از داخل هواپیمای ریاست جمهوری با او تماس گرفته و از او خواسته به روشنی اعلام کند "هر کشوری که از شبکه‌‎های ۵ جی غیر قابل اعتماد استفاده کند، همکاری اطلاعاتی با ما را در بالاترین سطوح به خطر می‌اندازد."

تهدید رئیس جمهوری آمریکا در حالی مطرح شده که آلمان در حال بررسی چگونگی اجرای پروژه ساخت شبکه‌های مخابراتی ۵ جی است.

پیش از این آمریکا از بریتانیا هم به دلیل تصمیم برای دادن اجازه مشارکت محدود به شرکت هواوی در طرح ساخت شبکه‌های ۵ جی انتقاد کرده بود.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در آن زمان احتمال کاهش سطح همکاری اطلاعاتی با بریتانیا را رد نکرد و گفت آمریکا می‌خواهد اطمینان حاصل کند که متحدانش از شبکه‌های اطلاعاتی "قابل اعتمادی" برخوردارند.

ماه گذشته میلادی کمیسیون اروپا در دستورالعملی به کشورهای عضو اجازه داد که خود تصمیم بگیرند که به کدام شرکت مخابراتی اجازه مشارکت در طرح‌های ایجاد زیرساخت های شبکه های ارتباطی نسل پنجم را بدهند.