کمک ۱۰ میلیارد دلاری جف بزوز، ثروتمندترین مرد جهان برای مبارزه با گرمایش زمین

Jeff Bezos

منبع تصویر، AFP

جف بزوز، رئیس شرکت آمازون که با ۱۳۰ میلیارد دلار ثروت در رتبه اول متمولان جهان قرار دارد گفته از تابستان امسال ۱۰ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین هزینه خواهد کرد. این بزرگترین مبلغ اهدایی رئیس آمازون تاکنون است. آقای بزوز بارها به علت مشارکت اندک در امور انسان‌دوستانه مورد انتقاد قرار گرفته بود.

او روز دوشنبه، ۱۷ فوریه، در یک پست اینستاگرامی خبر داد که این مبلغ را در جهت تلاش دانشمندان، فعالان و گروه‌های مقابله با گرمایش زمین قرار خواهد داد.

"من می‌خواهم هم به شکوفایی و پیشرفت فعالیت‌های فعلی کمک کنم و هم مشوق جستجو برای راه‌های جدید برای مبارزه با تاثیرات مخرب گرمایش زمین باشم."

بنابر گزارش رسانه‌های اقتصادی، ثروت آقای بزوز حدود ۱۳۰ میلیارد دلار است. بنابراین اهدای ۱۰ میلیارد دلار به امور مقابله با گرمایش زمین به معنای اختصاص حدود ۸ درصد از دارایی‌های او به امور انسان‌دوستانه است.

برخی از کارمندان آمازون بارها از رئیس خود خواسته بودند که در زمینه مبارزه با گرمایش زمین بیشتر مشارکت کند. آنها حتی با برگزاری تجمع و ترک نمادین محل کار خود تلاش کرده بودند آقای بزوز را متوجه خواسته خود کنند.

جف بزوز همچنین به علت برنامه فضایی خود تحت عنوان "بلو اورجین" مورد انتقاد قرار گرفته است. این برنامه بلندپروازانه متهم به گسترش تولید گازهای گلخانه‌ای چون دی اکسید کربن شده است.

تا پیش از امروز، بزرگترین کمک خیریه آقای بزور به سال ۲۰۱۸ باز می‌گشت که او برای بهبود وضعیت مدارس محروم و کمک به بی‌خانمان‌ها مبلغ ۲ میلیارد دلار اهدا کرده بود.

به همین علت، بسیاری او را مورد انتقاد قرار داده‌اند که در معطوف کردن ثروت بیکران خود به امور انسان‌دوستانه امساک می‌ورزد.

او همچنین به کمپین "گیوینگ پلیج" نپیوسته؛ جنبشی که از افراد بسیار پول‌دار می‌خواهد دست کم نیمی از ثروت خود را در زمان قید حیات‌شان صرف امور انسان‌دوستانه کنند.

آمازون که دفتر مرکزی آن در ایالت سیاتل، در شمال‌غرب آمریکاست، در همسایگی یک ابرشرکت دیگر جهان، یعنی مایکروسافت قرار دارد که همین ژانویه گذشته اعلام کرد قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ تولید کربن را تماما متوقف کند و به یک ابرشرکت "کربن منفی - عاری از کربن" بدل شود.

جف بزوز در پست اینستاگرامی خود که روز دوشنبه، ۱۷ فوریه، منتشر کرده نوشته: "امروز، خوشوقتم که از تاسیس بنیاد زمین بزوز، به شما خبر دهم. پدیده گرمایش زمین بزرگترین تهدید متوجه کره زمین ماست. من می‌خواهم همزمان با کمک به پیش‌برد طرح‌های فعلی برای مقابله با این پدیده، به راه‌های جدید مبارزه با آن هم کمک کنم. این بنیاد به دانشمندان، فعالان و سازمان‌های مردم نهاد و هر تلاشی که یک احتمال شدنی و واقعی برای حفاظت از طبیعت ارایه کند کمک خواهد کرد."

"ما قادریم که زمین را حفظ کنیم. این نیازمند یک تلاش جمعی است که شامل گروه‌های اقتصادی بزرگ و کوچک، دولت‌ها، نهادهای بین‌المللی و همه مردم می‌شود."

"این ۱۰ میلیارد برای آغاز راه است و اعطای آن از تابستان امسال شروع خواهد شد. زمین تنها چیزی است که همه ما در آن مشترکیم. من به حفظ آن متعهد خواهم بود، بیایید با هم حفظش کنیم."

آمازون در حال حاضر به یک غول بزرگ اینترنتی تبدیل شده و سال گذشته ۲۳۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار فروش داشت.

اخبار مرتبط