ویروس کرونا - گروهی از مسافران سالم از کشتی دیاموند پرنسس خارج شدند

اتوبوس

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اتوبوس‌هایی برای انتقال مسافران به بندر اعزام شده بود

گروهی از مسافران کشتی تفریحی دیاموند پرنسس که آزمایش پزشکی آنان نشان داده به ویروس کرونا آلوده نیستند اجازه یافته‌اند کشتی را ترک کنند. انتظار می‌رود امروز چهارشنبه، ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه)، حدود پانصد تن از نزدیک به سه هزار و هفتصد مسافر این کشتی بتوانند برای نخستین بار طی دو هفته اخیر قدم به ساحل بگذارند.

تصاویری که از خروج این افراد منتشر شده نشان می‌دهد اولین گروه از مسافران پس از پیاده شدن در بندر یوکوهاما در ژاپن با اتوبوس محل را ترک کردند و چند نفر دیگر هم سوار تاکسی شدند. چند کشور گفته‌اند که با وجود اینکه اعلام شده این افراد عاری از ویروس کرونا هستند، به آنها اجازه ورود به کشورشان را نخواهند داد.

مسافران این کشتی از حدود دو هفته پیش در داخل کشتی در قرنطینه بوده‌اند و اجازه خروج از کشتی و کابین‌های خود را نداشتند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

چند تن از مسافران با تاکسی بندر را ترک کردند

روز ۲۵ ژانویه مقامات هنگ‌کنگ گزارش کردند که آزمایش یک مرد هشتاد ساله از اهالی این سرزمین که با کشتی دیاموند پرنسس از بندر یوکوهاما به کشورش بازگشته بود نشان داده که به ویروس کرونا مبتلا شده است.

روز ۴ فوریه که این کشتی در آب‌های ژاپن حرکت می کرد ده سرنشین دیگر آن علایم ابتلای به این ویروس را بروز دادند و مقامات ژاپنی تصمیم گرفتند که تمامی سرنشینان در داخل کشتی در قرنطینه قرار گیرند و از آنها آزمایش به عمل آید.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بیش از سه هزار و هفتصد سرنشین کشتی دو هفته در داخل کشتی و کابین‌های خود در قرنطینه بودند

آزمایش‌های انجام شده حاکی از آن است که تاکنون دست کم پانصد تن از سرنشینان کشتی به ویروس کرونا مبتلا هستند. پیشتر دولت آمریکا مسافران آمریکایی این کشتی که برخی از آنان مبتلا بودند تحت تدابیر ویژه از کشتی خارج کرد و به آمریکا بازگرداند.

دولت بریتانیا نیز گفته است که شماری از مسافران این کشتی از شهروندان این کشور هستند و در حال بررسی اقدامات لازم برای بازگرداندن آنان به کشورشان است. مشخص نیست که آیا شهروندان بریتانیایی در میان کسانی هستند که اجازه خروج از کشتی را یافته‌اند و اینکه دولت چه اقداماتی را برای انتقال آنان صورت داده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

دو تن از پزشکان بیمارستانی در ووهان که پس از ابتلای به ویروس کرونا و دو هفته درمان دوره نقاهت خود را می‌گذرانند - شمار تلفات در چین از دو هزار نفر گذشت

همزمان، مقامات چینی گفته‌اند که آمار تلفات ویروس کرونا در آن کشور از مرز دو هزار نفر گذشته است.

شامگاه گذشته گزارش شد که یکصد و سی و دو نفر دیگر از مبتلایان که در بیمارستانی در استان هوبی چین بستری بودند جان خود را از دست داده‌اند. نخستین مورد از ابتلای به ویروس کرونا و تلفات این بیماری از شهر ووهان مرکز این استان گزارش شده بود.

به منظور مقابله با گسترش این بیماری، تدابیر شدیدی در استان هوبی برقرار بوده اما امروز، مقامات محلی گفتند که محدودیت‌های جدیدی را به اجرا خواهند گذاشت که از جمله شامل بررسی وضعیت تمام کسانی است که داروی تب‌بر و شربت سینه خریده‌اند.

روز گذشته مقامات بهداشتی هنگ‌کنگ گفتند که یکنفر دیگر در اثر ابتلای به ویروس کرونا در گذشته و آمار تلفات در این سرزمین به دو نفر رسیده است.

پس از شیوع این بیماری، دولت محلی هنگ‌کنگ تحت فشار افکار عمومی محدودیت‌های شدیدی را در زمینه رفت و آمد با سرزمین اصلی چین به اجرا گذاشت.