دولت بریتانیا: از این پس ویزا برای کارگران کم مهارت صادر نمی‌شود

دولت بریتانیا درصدد کاهش کلی مهاجرت به این کشور است و قصد دارد سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیاز راه‌اندازی کند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دولت بریتانیا درصدد کاهش کلی مهاجرت به این کشور است و قصد دارد سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیاز راه‌اندازی کند

کارگران کم مهارت و غیر متخصص با اعلام سیاست‌های جدید دولت بریتانیا برای دوران پسا برگزیت ویزای ورود به این کشور را دریافت نخواهند گرفت.

دولت بریتانیا گفته است اقتصاد این کشور پس از پایان دوران آزادی حرکت در پایان سال ۲۰۲۰، از اتکا به آنچه نیروی ارزان کار از اروپا خوانده فاصله خواهد گرفت.

دولت بریتانیا در بیانیه‌ای از طرح جدید این کشور برای ارائه سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیاز خبر داده و گفته است ویزا در اختیار کارگران مهاجر غیرمتخصص قرار نخواهد داد.

طبق این طرح، صدور ویزا برای کارگران مهاجر با تخصص‌های بالاتر آسان‌تر خواهد شد.

برخی از صاحبان کسب و کار هشدار داده‌اند که چنین تغییری برای سیستم خدمات بهداشتی "فاجعه‌بار" خواهد بود و به کشاورزان، صنعت پذیرایی و کارگران ساختمانی آسیب خواهد رساند.

دولت بریتانیا از صاحبان کار خواسته کارمندان خود را حفظ کرده و روی توسعه فناوری اتوماسیون سرمایه‌گذاری کنند.

وزارت کشور بریتانیا گفته است پس از پایان دوران آزادی حرکت، با شهروندان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا که به این کشور سفر کنند، به طور یکسان رفتار خواهد شد.

حزب کارگر، حزب مخالف دولت بریتانیا گفته است این "محیط خصمانه" کار را برای جذب کارگر دشوار خواهد کرد.

اما وزیر کشور بریتانیا گفته است سیستم مبتنی بر امتیاز باعث خواهد شد تا "بهترین و با استعدادترین‌ها" به این کشور سفر کنند.

پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا به بی‌بی‌سی گفته است دولت درصدد است تا افراد "واجد شرایط و دارای تخصص مطلوب" را به مهاجرت تشویق کرده و از میزان ورود افراد با تخصص پایین به بریتانیا بکاهد.

دولت بریتانیا درصدد کاهش کلی مهاجرت به این کشور است و قصد دارد سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیاز راه‌اندازی کند.

طبق این طرح، کارگران خارجی که خواهان ورود به بریتانیا باشند، باید انگلیسی صحبت کنند و پیشنهاد کار تخصصی را از سوی "حامی تأیید شده" داشته باشد.

در صورت داشتن این شرایط آنها ۵۰ امتیاز دریافت خواهند کرد. مهاجران برای کار کردن در بریتانیا باید ۷۰ امتیاز کسب کنند. آنها برای داشتن شرایط کاری، حقوق پیشنهادی و کار کردن در بخشی که با کمبود نیروی کار مواجه است هم امتیاز می‌گیرند.

نیروی کار ماهر کیست؟

بر اساس این طرح پیشخدمتی و برخی دسته‌های کارگری در بخش کشاورزی از دسته مهارت‌های جدید حذف خواهند شد اما موراد جدیدی شامل نجاری، گچ‌کاری و پرستار بچه به فهرست اضافه می‌شود.

میزان حقوق

حقوق پایه کارگران ماهر که خواهان کار در بریتانیا هستند، از ۳۰ هزار پوند به ۲۵ هزار پوند کاهش یافته است. (میزان حقوقی که این افراد برای دریافت اجازه ورود باید از کارفرمایشان دریافت کنند.)

با این حال، دولت می‌گوید حقوق پایه این افراد برای "مشاغلی که دارای "کمبود خاص" هستند، از جمله پرستاری، مهندسی عمران، روانشناسی و رقص باله کلاسیک، به حداقل ۲۰۴۸۰ پوند خواهد رسید.

منبع تصویر، PA Media

نگرانی

نهادهایی که نمایندگی بخش‌های کشاورزی، پذیرایی، و پرستاری را به عهده دارند، هشدار داده‌اند که طبق سیستم جدید آنها به سختی خواهند توانست نیروی کار جدید استخدام کنند.

کالج سلطنتی پرستاری گفته است طرح‌های ارائه شده متناسب با نیازهای بهداشتی و سلامتی جمعیت بریتانیا "نیست."

اتحادیه ملی کشاورزان هم نگرانی جدی خود را از این که دولت نگرانی‌های جدی صنعت غذایی و کشاورزی را نادیده گرفته، اعلام کرده است.

اتحادیه غذا و نوشیدنی هم گفته است در طرح جدید، نگران کمبود نیروی کار در بخش‌های نانوایی، محصولات گوشتی، تولیدکنده پنیر و پاستا است، چون بر اساس سیستم جدید آنها امتیاز کافی نخواهند داشت.