ویروس کرونا؛ چین اجازه کار سه خبرنگار آمریکایی را باطل کرد

چین

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

از آغاز شیوع ویروس جدید کرونا بیش از دوهزار نفر در چین جان خود را از دست داده‌اند

یک روز بعد از اقدام آمریکا علیه چند رسانه دولتی چین، وزارت خارجه چین اعلام کرد که مجوز فعالیت سه خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به دلیل استفاده از عبارتی "نژادپرستانه" در عنوان یکی از مقاله‌های این روزنامه لغو شده است.

جنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت که این روزنامه با چاپ مقاله‌ای درباره شیوع ویروس جدید کرونا با تیتر "چین بیمار واقعی آسیاست" اقدامی "نژادپرستانه" مرتکب شده و عذرخواهی هم نکرده است.

آقای جِنگ به خبرنگاران گفت به همین دلیل دولت چین تصمیم گرفته است که کارت خبرنگاری سه گزارشگر وال استریت ژورنال در چین را باطل کند.

در این مقاله که والتر راسل مید، استاد کالج بارد آمریکا برای بخش دیدگاه‌های وال استریت ژورنال نوشته از واکنش اولیه چین به شیوع ویروس کرونای جدید انتقاد کرده و مقام‌های شهر ووهان، مرکز انتشار ویروس، را به پنهانکاری و خودخواهی متهم کرده است.

نویسنده تلاش‌های دولت چین در سطح ملی را هم بی‌اثر خوانده است.

از آغاز شیوع ویروس جدید کرونا تا کنون بیش از ۷۴ هزار نفر به آن مبتلا شده‌اند و بیش از دوهزار نفر در چین جان خود را از دست داده‌اند.

جنگ رسانه‌ای

دولت چین هم‌زمان از محدودیت‌های جدید آمریکا علیه رسانه‌های چینی فعال در ایالات متحده انتفاد کرده و آن را اقدامی "غیرمعقول و غیر قابل قبول" توصیف کرده است.

دولت آمریکا روز سه‌شنبه ۱۸ فوریه اعلام کرد که دفاتر پنج رسانه دولتی چین را که در آمریکا فعال هستند، به عنوان مراکز دولت‌ خارجی در نظر می‌گیرد و مانند سفارتخانه‌ها و مراکز دیپلماتیک با آن برخورد می‌کند.

خبرگزاری رسمی شینهوا و شبکه تلویزیونی گلوبال چین از جمله این رسانه‌ها هستند که با دستورالعمل تازه دولت آمریکا باید کارکنان خود و املاکی را که در آمریکا استفاده می‌کنند، به وزارت خارجه گزارش کنند.

مقام‌های وزارت خارجه آمریکا گفته‌اند که تصمیم تازه به این دلیل گرفته شده که چین کنترل دولتی روی رسانه‌های خود را افزایش داده و از آنها به شیوه‌ای "تهاجمی‌تر" برای انتشار پروپاگاندای دولتی چین استفاده می‌کند.