هشدار متقابل روسیه و ترکیه درباره رویارویی نظامی در ادلب

ادلیب

منبع تصویر، Getty Images

کاخ کرملین به ترکیه درباره اقدام نظامی در شمال غربی استان ادلب سوریه هشدار داده است. این هشدار پس از اعلام ناکامی ترکیه و روسیه در دستیابی به توافقی بر سر ادلب است.

هم‌زمان، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جمع نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان، تهدید کرده که ارتش برای عملیاتی تازه در سوریه به منظور محدود کردن حملات نظامیان سوری آماده می‌شود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته: "در صورتی که ما درباره عملیاتی علیه مسئولان مشروع جمهوری سوریه و نیروهای نظامی آن حرف می‌زنیم، این بدترین سناریو خواهد بود".

آقای اردوغان پیش‌تر هم هشدار داده بود که در صورت عقب نشینی نکردن نظامیان سوریه، از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه درباره عملیات ارتش این کشور در ادلب گفته که این عملیات صرفا "مساله زمان" است. رئیس جمهوری ترکیه همچنین با تاکید بر اینکه به گفت‌وگو با روسیه در آنکارا به نتایج مطلوب نرسیده افزوده: "ما وارد آخرین روزهایی می‌شویم که رژیم سوریه باید به خصومت‌ورزی‌اش در ادلب پایان دهد. ما آخرین هشدارهایمان را می‌دهیم".

اشاره آقای اردوغان به نزدیک شدن به "ضرب الاجل پایان ماه جاری میلادی" است. رئیس جمهوری ترکیه از ارتش سوریه خواسته تا در استان ادلب به پشت مناطقی که ایستگاه‌های نظارتی واقع شده، عقب نشینی کند.

منبع تصویر، Getty Images

دولت‌های ترکیه و روسیه دو سوی جنگ داخلی در سوریه را پشتیبانی می‌کنند. در تازه‌ترین پیشروی‌های نظامی ارتش سوریه با پشتیبانی نیروهای روسیه ۱۳ تن از نظامیان ترکیه در استان ادلیب کشته شده‌اند.

آنکارا از مسکو خواسته بود تا از عملیات نظامی نیروهای سوری در ادلب جلوگیری کند. بالاگرفتن درگیری نظامی در این استان به شمار آوارگان افزوده است. ترکیه در حال حاضر ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجو را در اردوگاه‌های موقت اسکان داده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار آتش بس موقت در شمال غربی سوریه شده است. گزارش‌ها از آواره شدن بیش از ۹۰۰ هزار تن از اوایل ماه دسامبر سال گذشته تاکنون حکایت دارد. امدادگران سوری می‌گویند که بالغ بر ۳۳۶ میلیون دلار برای تامین سرپناه، آب آشامیدنی و غذا برای آوارگان نیاز است. ۲۸۰ میلیون نفر از این آوارگان، کودک هستند.

کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی را اینجا دنبال کنید.