ترامپ 'پیشنهاد کرده بود اگر آسانژ نقش روسیه را انکار کند به او عفو بدهد'

جولیان آسانژ درحال ترک دادگاه در وستمینستر

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جولیان آسانژ درحال ترک دادگاه در وستمینستر

یکی از وکلای جولیان آسانژ ادعا کرده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیشنهاد کرده بود در صورتی که بنیانگذار ویکی‌لیکس بگوید روسیه در درز دادن ایمیل‌های حزب دمکرات در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا نقشی نداشته او را عفو کند.

او گفت که این پیشنهاد را دانا روراباکر نماینده جمهوری خواه سابق کنگره منتقل کرده بود.

وکیل آقای آسانژ این ادعا را در دادگاهی در وستمینستر پیش از شروع جلسه استماعی درباره استرداد او در هفته آینده مطرح کرد.

کاخ سفید این ادعا را "کاملا ساختگی و یک دروغ محض" خوانده است.

ایمیل‌هایی که ویکی لیکس در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ آمریکا منتشر کرد حاوی مطالبی مایه سرافکندگی برای حزب دمکرات بود و این تلقی را به وجود آورد که به نامزدی هیلادی کلینتون لطمه زده است.

آسانژ قبلا دریافت این ایمیل ها از کرملین را تکذیب کرده بود، هرچند آمریکا چند مقام اطلاعاتی روسیه را به اتهام نقش داشتن در نشت آنها متهم کرده است.

آسانژ در ارتباط با ۱۸ مورد اتهام در ارتباط با نشت مکاتبات دیپلماتیک با خطر استرداد به آمریکا روبروست و در صورتی که گناهکار شناخته شود می تواند ۱۷۵ سال زندان بگیرد.

ادوارد فیتزجرالد وکیل او به قاضی گفت شواهدی هست که دانا روراباکر نماینده سابق کنگره پیشنهاد عفو را مطرح کرده بود.

او گفت آقای روراباکر، که به خاطر اظهاراتش در ستایش از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه معروف است، در اوت سال ۲۰۱۷ از سفارت اکوادور که جولیان آسانژ در آن پناه گرفته بود بازدید کرد.

در آن زمان روسیه به شدت مظنون بود که ایمیل‌های کمیته ملی حزب دمکرات که توسط ویکی لیکس منتشر شد را سرقت کرده است - هرچند آقای آسانژ مداخله روسیه را رد می کند.

آقای فیتزجرالد گفت بیانیه ای که جنیفر رابینسون دیگر وکیل آقای آسانژ منتشر کرده بود نشان می داد که "آقای روراباکر به دیدن آقای آسانژ رفته بود و طبق دستور رئیس جمهور (آمریکا) گفته بود که اگر آسانژ... بگوید روسیه ارتباطی به نشت مربوط به کمیته ملی حزب دمکرات نداشته به او پیشنهاد عفو یا راه خروج دیگری می دهد."

قاضی ونسا باریستر گفت این شواهد در دادگاه قابل بررسی است.

بی‌بی‌سی در تماس با آقای روراباکر سعی کرده است واکنش او را جویا شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دانا روراباخر نماینده قدیمی از کالیفرنیا در انتخابات میان دوره سال ۲۰۱۸ شکست خورد و کنگره را ترک کرد

استفنی گریشام سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این ادعا گفت: "رئیس جمهور به سختی دانا روراباخر را می شناسد به جز اینکه او زمانی نماینده کنگره بوده. او هرگز در مورد این موضوع یا تقریبا هیچ موضوع دیگری با او صحبت نکرده است."

او افزود: "این کاملا ساختگی و یک دروغ محض است."

این درحالی است که آقای ترامپ قبلا از دانا روراباکر به عنوان یک "نماینده کبیر کنگره" یاد کرده است.

روزنامه وال استریت ژورنال در سال ۲۰۱۷ گزارش داد که روراباکر در تلاشی برای گرفتن عفو برای آقای آسانژ با کاخ سفید تماس گرفته بود.

براساس آن گزارش آقای روراباکر شرط گذاشته بود آقای آسانژ باید "اثبات کند" که روسیه منبع هک ایمیل های منتشر شده توسط ویکی لیکس در جریان انتخابات ۲۰۱۶ نیست.

وزارت دادگستری آمریکا در سال ۲۰۱۸ علیه ۱۲ افسر اطلاعاتی روسیه به اتهام هک کردن ایمیل های کمیته ملی حزب دمکرات و هیلاری کلینتون، نامزد انتخابات، کیفرخواست صادر کرد.

بیشتر بخوانید: