تیراندازی در آلمان؛ مرکل: جامعه با نفرت و نژادپرستی مسموم شده است

خودرو ضارب

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

پلیس در حال انتقال خودرویی است که ضارب از آن استفاده کرده بود

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می‌گوید که مشخص است که تیراندازی‌ها در شهر هانائو آلمان، حملاتی از سوی گروه‌های راست افراطی بوده است.

در پی دو حادثه تیراندازی در شهر هانائو در غرب آلمان که به کشته شدن ۹ نفر انجامید، مقامات آلمانی می‌گویند که شواهد نشان می‌دهد که این تیراندازی‌ها با هدف "خارجی‌ستیزی" از طرف گروه‌های "راست افراطی" انجام شده و مقامات قضایی آلمان در حال بررسی این مساله به عنوان یک "اقدام تروریستی" هستند.

صدراعظم آلمان، روز پنجشنبه ۲۰ فوریه، اول اسفند در سخنانی گفت که این حملات نشان می‌دهد که جامعه آلمان با نژادپرستی و نفرت مسموم شده است و قول داد که حکومت آلمان همه تلاش خود را برای مبارزه با کسانی که قصد ایجاد شکاف در جامعه و کشور را دارند،‌ به کار خواهد بست.

شش نفر دیگر هم در این حملات در دو بار و قلیان‌خانه در این شهر زخمی شده‌اند.

تیراندازی‌ها حدود ساعت ده شب گذشته، چهارشنبه ۱۹ فوریه، ۳۰ بهمن در دو قلیان‌خانه در شهر هانائو در نزدیکی فرانکفورت آلمان رخ داده است.

اولین حمله به قلیان‌خانه (شیشه بار) "میدنایت" در مرکز شهر هانائو انجام شد. پس از آن ضارب با خودرو سیاه رنگ خود به منطقه "کسل‌اشتات" رفت و در بار "آرنا" شروع به تیراندازی کرد.

قلیان‌خانه یا شیشه‌بار در آلمان کافه‌هایی هستند که در آن قلیان عرضه می‌شود و اغلب به وسیله خارجی‌های مهاجر به آلمان اداره می‌شود.

پلیس آلمان گفته است که بیشتر قربانیان از مهاجران ترک بوده‌اند. ابراهیم کالین، در توییتی ضمن آرزوی سلامتی برای مجروحان این حادثه از مقامات آلمان خواست به طور کامل درباره این حملات تحقیق کنند. او گفت که "نژادپرستی یک سرطان همگانی است."

جسد ضارب که یک مرد ۴۳ ساله آلمانی است، بعدا در آپارتمان محل سکونتش پیدا شد. پلیس می‌گوید که او دست به خودکشی زده است.

جسد مادر ۷۲ ساله او هم در همان آپارتمان پیدا شد که به ضرب چند گلوله کشته شده است.

گزارش شده که ضارب یک نامه و یک ویدئو از خود به جا گذاشته که نشان می‌دهد که انگیزه نژادپرستانه داشته و این احتمال را تقویت کرده که او از گروه‌های راست افراطی در آلمان باشد.

بنابر گزارش ها تیراندازی اول در قهوه خانه ای در مرکز شهر روی داد، درحالی که تیراندازی دوم در محله کسلتات شهر انجام شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بار "میدنایت" یکی از مکان‌هایی است که مورد حمله قرار گرفته است

پلیس گفت که تیراندازی اول در حدود ساعت ده شب به وقت محلی روی داد.

ماموران پلیس و هلی کوپترها درحال گشتزنی در ناحیه هستند.

به گزارش یک رسانه محلی، "هسنشا"، سه نفر در تیراندازی اول و پنج نفر در تیراندازی دوم کشته شدند. یک نفر هم بعدا بر اثر جراحات وارده کشته شد.

هانائو در ایالت هسن در حدود ۲۵ کیلومتری شرق فرانکفورت قرار دارد.

شمار زیادی از ماموران به شدت مسلح در این شهر آلمان مستقر شده اند.

این حمله چهار روز بعد از تیراندازی دیگری در برلین در نزدیکی محل برگزاری یک نمایش کمدی ترکی روی می دهد.

آلمان در سال های اخیر شاهد حملاتی از سوی افراط گرایان از جمله راست افراطی بوده است.

منبع تصویر، Reuters

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پلیس در نقاط مختلف شهر مستقر است؛ اینجا در صحنه حادثه

حملات اخیر گروه‌های راست افراطی در آلمان

اکتبر ۲۰۱۹: در حمله ای مسلحانه در شهر هاله در شرق آلمان دو نفر کشته و دو نفر دیگر مجروح شده اند. مهاجم قصد داشت به زور وارد یک کنیسه شود. او که دوربین ویدئویی به خود بسته بود و تصاویر حمله را به طور زنده در اینترنت ضارب بعدا اعتراف کرد که از اعضای گروه راست افراطی است و هدفش از حمله "یهودی ستیزی" بوده است.

ژوئن ۲۰۱۹: والتر لوبکه، سیاستمدار طرفدار مهاجران در آلمان در اثر اصابت گلوله به سرش از فاصله نزدیک کشته شد. جسد او در حیاط خانه اش پیدا شد. بعدا مردی که سابقه ارتباط با گروه‌های راست افراطی را داشت، به ارتکاب این قتل اعتراف کرد.

ژوئیه ۲۰۱۶: در اثر تیراندازی در یک مرکز خرید در شهر مونیخ آلمان، ۹ نفر کشته شدند. ضارب که یک پسر ۱۸ ساله بود بعدا دست به خودکشی زد. مقامات ایالت بایرن آلمان انگیزه این حمله را "سیاسی" توصیف کرد و گفت که این جوان افکار نژادپرستانه راست افراطی داشته است.