سفیر آمریکا در آلمان سرپرست اطلاعات ملی شد

گرنل

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رئیس جمهوری آمریکا ریچار گرنل را به عنوان سرپرست جدید اطلاعات ملی آمریکا برگزیده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ریچارد گرنل، سفیر این کشور در آلمان را به سمت سرپرست جدید سازمان اطلاعات ملی این کشور معرفی کرده است.

پس از آنکه برخی منابع خبری آمریکا از انتصاب آقای گرنل به این سمت خبر دادند، رئیس جمهوری در توییتر خود این خبر را تایید کرد. وی گفت: "خوشوقتم اعلام کنم که سفیر بسیار ارجمند ما در آلمان سرپرست جدید اطلاعات ملی خواهد بود." وی افزوده است که آقای گرنل "به بهترین نحو وظیفه نمایندگی کشورمان را ایفا کرد و من مشتاقانه چشم به راه همکاری با او هستم."

ریچار گرنل از طرفداران جدی سیاست‌های آقای ترامپ از جمله در حوزه سیاست خارجی است و در مقام سفیر آمریکا در آلمان مواضع تندی علیه نرمش کشورهای اروپایی در برابر حکومت ایران اتخاذ کرده است. انتصاب او باید به تایید سنای آمریکا برسد که در این صورت، او اولین فرد علنا همجنسگرا خواهد بود که به یک سمت ارشد در دولت آقای ترامپ منصوب می‌شود.

جوزف مگوایر، سرپرست کنونی سازمان اطلاعات ملی آمریکا، از تابستان گذشته در این سمت کار خود را آغاز کرده و طبق قانون، دوره سرپرستی او روز ١٢ ماه مارس به پایان می‌رسد. انتخاب ریچار گرنل به معنی آن است که رئیس جمهوری آمریکا در نظر ندارد جوزف مگوایر را به عنوان مدیر دایم این سازمان منصوب کند. آقای ترامپ گفته است که شاید بتوان از این در سمت‌های دیگری در دولت استفاده کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اشتاین مایر رئیس جمهوری آلمان و گرنل - ریچار گرنل مخالف جدی نرمش اروپاییان در برابر ایران بوده است

اطلاعات ملی آمریکا نهادی است که در سال ٢٠٠٤ و به منظور هماهنگی هفده و نهاد مختلف اطلاعاتی و امنیتی این کشور تشکیل شد و مدیر آن در سطح وزیران عضو کابینه محسوب می‌شود. هماهنگی فعالیت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا)، مرکز اطلاعات و ضد اطلاعات، دفتر اطلاعات امنیت ملی، بعضی واحدهای ضد اطلاعات نیروهای مسلح و نهادهای دیگر وظیفه اطلاعات ملی است.

مسئولیت‌های مدیر این سازمان ارائه مشورت در زمینه های اطلاعات و امنیت به رئیس جمهوری و تشکیلات دیگری مانند شورای امنیت ملی است.

او همچنین مسئول تهیه و ارسال گزارش‌های روزانه حاوی اطلاعات و شرایط امنیتی ایالات متحده برای رئیس جمهوری است.

ریچارد گرنل در مقام سفیر ایالات متحده در آلمان در موارد متعدد مواضع تندی علیه حکومت و مقامات ایرانی اتخاذ کرده است. از جمله در پی انتشار خبری در این مورد که وزیر خارجه آلمان در نظر دارد امسال در مراسم سالگرد انقلاب اسلامی در سفارت ایران شرکت کند، آقای گرنل در توییتر خود خواستار تغییر در این تصمیم شد.

وی گفت "آلمان مسئولیت اخلاقی دارد که به ایران محکم و روشن بگوید که نادیده گرفتن حقوق بنیادین انسانی مردم‌تان، کشتن معترضان در خیابان‌ها، و یا پایین انداختن همجنسگرایان از بالای ساختمان‌ها قابل قبول نیست و جشن گرفتن ادامه موجودیت این رژیم، حاوی پیامی نادرست است."