راجر استون، مشاور و یار قدیمی ترامپ به ۴۰ ماه زندان محکوم شد

راجر استون مدعی است که دادگاهی کردن او و محکومیتش با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

راجر استون مدعی است که دادگاهی کردن او و محکومیتش با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته است

راجر استون٬ مشاور و یار قدیمی دونالد ترامپ به علت کارشکنی در تحقیقات کنگره و همچنین دروغ‌گویی به پلیس به تحمل ۴۰ ماه زندان محکوم شده است.

او که یکی از لابی‌گرهای بسیار قدیمی و تا حدود زیادی بدنام واشنگتن است در ۷ مورد از اتهامات گناهکار شناخته شده است از جمله دروغ گفتن به کنگره، تهدید و مانع تراشی برای شاهدان.

اعلام میزان محکومیت او در دو هفته گذشته جنجال تازه‌ای در پایتخت آمریکا به راه انداخته بود.

در حالی که دادستان‌ها برای او دست کم ۷ سال زندان درخواست کرده بودند، وزارت دادگستری که زیر نظر ویلیام بار، دادستان کل و از حامیان اصلی آقای ترامپ اداره می‌شود طی یادداشتی ضمن نقض درخواست دادستان‌ها خواستار محکومیت ملایم‌تری از قاضی شده بود.

این درخواست همزمان بود با توییت‌های انتقادی آقای ترامپ از شدید بودن محکومیت در نظر گرفته شده برای راجر استون و تقدیر از مداخله ویلیام بار، دادستان کل، در درخواست حکم ملایم‌تر برای مشاور سابق و متحد قدیمی‌اش.

این توییت‌ها با اعتراض شدید ویلیام بار روبرو شد که در گفتگو با شبکه ای‌بی‌سی گفت توییت‌های آقای ترامپ درباره امور قضایی کار برای او به عنوان دادستان کل را غیرممکن ساخته است.

در پی این مداخله٬ هر ۴ دادستان پرونده راجر استون استعفاء دادند و همزمان بیش از ۲۰۰۰ دادستان و مقام قضایی سابق آمریکا طی نامه‌ای از ویلیام بار خواستند که استعفاء دهد چرا که به نظر آنها او در مقام دادستان کل نتوانسته از وزارت دادگستری در برابر مداخله سیاسی محافظت کند.

دادستان‌ها محکومیتی میان ۷ تا ۹ سال زندان برای راجر استون درخواست کرده بودند.

اما آقای ترامپ در توییتر علیه آنها موضع گیری کرد و نوشت که از نظر او این مقدار زندان "بسیار غیرمنصفانه و افتضاح" است.

دادگاه در جریان رسیدگی به اتهامات آقای استون ۵ بار دروغ گفتن او بعد از ادای سوگند در کنگره را بررسی کرد از جمله دروغ گویی او در باره نقش میانجیگرانه‌اش با وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس در ماه اوت ۲۰۱۶.

او همچنین درباره وجود ایمیل‌ها و پیامک‌های مرتبط با این پرونده دروغ گفته و آنها را انکار کرده بود.

اخبار مرتبط

منبع تصویر، Getty Images

دادگاه آقای استون، ۶۷ ساله، را در ماه نوامبر گناهکار شناخته بود. او ششمین فرد از حلقه یاران آقای ترامپ و مقام‌های ستاد انتخاباتی او در سال ۲۰۱۶ است که در پی تحقیقات بازرس ویژه، رابرت مولر، و در جریان بررسی تلاش روسیه برای مداخله در انتخابات سال ۲۰۱۶ محکوم می‌شود.

همزمان دونالد ترامپ به طور غیرمستقیم از احتمال عفو راجر استون گفته و بارها او را "مرد خوبی" ارزیابی کرده است.

راجر استون هم مکررا تاکید دارد که پرونده او با انگیزه‌های سیاسی شکل گرفته است.

با این حال، قاضی امی برمن جکسون، روز پنجشنبه، ۲۰ فوریه، به هنگام قرائت حکم دادگاه راجر استون را به اقداماتی "غیرقابل تحمل، تهدیدکننده و ارعاب‌آور" علیه خودش متهم کرد.

منبع تصویر، Instagram

توضیح تصویر،

اجر استون در دادگاه مدعی شد گمان می‌کرده این دایره و بعلاوه میان آن که در تصویر پشت سر قاضی جکسون در پست اینستاگرامی آقای استون دیده می‌شود فقط نماد یک صلیب سلتیکی است نه نشانه هدف‌گیری.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

قاضی جکسون که روز پنجشنبه در واشنگتن و در دادگاه فدرال سخن می‌گفت تاکید کرد راجر استون وقتی که "سال گذشته تصویری از دایره هدف‌گیری اسلحه در پشت عکسی از خانم جکسون در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و روند دادگاه را نمایشی خواند "دقیقا از آنچه مرتکب می‌شد مطلع بود".

"دادگاه نمی‌تواند فقط دست روی دست بگذارد و بگوید ای بابا این راجر است دیگر. این برای دستگاه قضایی و روند اجرای عدالت غیرقابل تحمل است."

با این حال، راجر استون در دادگاه مدعی شد گمان می‌کرده آن دایره و بعلاوه میان آن که در تصویر پشت سر قاضی جکسون دیده می‌شود فقط نماد یک صلیب سلتیکی است نه نشانه هدف‌گیری.

"من بابت این حماقت تو سر خودم می‌زنم اما نه اون قدری که همسرم داره به پهلوم می‌زنه."

از راجر استون به عنوان یکی از "حیله‌گرترین" بازیگران پشت پرده سیاست در آمریکا یاد می‌شود.

او و پل منافارت برای مدت‌ها یک شرکت لابی‌گری داشتند و به سیاست‎مداران راه و چاه نزدیک شدن به قدرت را نشان می‌دادند.

پل منافارت هم در جریان تحقیقات ترامپ - روسیه از سوی بازرس رابرت مولر به دادگاه معرفی و پس از چند دادگاه جنجالی، سال گذشته محکوم و به زندان رفت.

اخبار مرتبط