ویروس کرونا؛ فروش خودرو در چین ۹۲ درصد کاهش یافت

خودرو

منبع تصویر، Getty Images

در حالی که آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در چین به بیش از ۲۲۰۰ نفر رسیده، تبعات اقتصادی شیوع این بیماری هم ادامه دارد.

بنابر اعلام انجمن خودروهای سواری در چین، فروش خودرو در این کشور در نیمه اول ماه جاری میلادی (فوریه) حدود ۹۲ درصد کاهش یافته است.

این ارقام در حالی اعلام شده که بسیاری از نمایشگاه‌های فروش خودرو در چین بسته است و متقاضیان خرید خودرو هم به دلیل کرونا از خرید خودداری کرده‌اند.

در هفته اول فوریه فروش خودرو در چین ۹۶ درصد کاهش یافت؛ و در این هفته ۸۱۱ خودرو به طور متوسط در روز فروخته شد.

با گذشت زمان، فروشندگان خودرو البته به تدریج فعالیت خود را از سر گرفتند و انجمن خودروهای سواری در چین امیدوار است نیمه دوم فوریه شاهد افزایش فروش خودرو باشد.

چین بزرگترین بازار خودرو در جهان است؛ این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۲۱ میلیون خودرو فروخت.

البته حتی پیش از آغاز بحران کرونا، فروش خودرو در چین به دلیل کاهش رشد اقتصادی این کشور و تنش چین و آمریکا، افت کرده بود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

شرکت اپل هشدار داده عرضه جهانی آیفون ممکن است با کاهش روبرو شود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

با آغاز شیوع این بیماری، نه تنها فروش بلکه تولید خودرو هم کاهش یافت تا جایی که بسیاری از خودروسازان بزرگ در جهان بعضی از خطوط تولید خود را موقتا تعطیل کردند.

انتظار می‌رود این هفته بسیاری از خودروسازان فعالیت کارخانه‌های خود را در چین از سر بگیرند؛ اما در بعضی مناطق ممکن است این کشور ممکن است فعلا با تمام ظرفیت به کار ادامه ندهند.

شیوع کرونا باعث شده تولید صنعتی در بسیاری از نقاط جهان با وقفه روبرو شود؛ شرکت اپل هشدار داده عرضه جهانی آیفون در جهان ممکن است با کاهش روبرو شود.

شیوع کرونا پیامدهای مختلفی را در بر داشته است؛ از لغو تورهای مسافرتی و پروازها به چین و بسته شدن مراکز اقامتی نظیر هتلها و اماکن تفریحی در این کشور گرفته تا کاهش درآمد بعضی کشورهای دیگر هم از محل گردشگران چینی.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند اتفاقات اخیر تاثیر به سزایی بر کاهش رشد اقتصادی چین و همچنین رشد اقتصادی جهان خواهد داشت هر چند میزان آن بستگی به ابعاد گسترش این ویروس خواهد داشت؛ صندوق بین‌المللی پول در پیش بینی اخیر خود پیش از شیوع کرونا، رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰ میلادی را کاهش داد و به ۵/۸ درصد رساند که حالا انتظار می‌رود این پیش‌بینی با کاهش بیشتر مواجه شود.

در تحلیل خسارات اقتصادی شیوع ویروس کرونا، عده‌ای سناریوی چند سال پیش بیماری "سارس" را مورد اشاره قرار می‌دهند.

سارس نوعی بیماری تنفسی است که در سال ۲۰۰۲ میلادی از چین شیوع پیدا و به کشورهای دیگر سرایت کرد؛ در نقاط مختلف دنیا، حدود ۸۰۰ نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

در پی شیوع این بیماری، رشد اقتصادی چین در در سه ماهه دوم سال ۲۰۰۳ میلادی با دو درصد کاهش نسبت به فصل قبلی، به ۹ درصد کاهش یافت.

با مهار کامل این بیماری البته روند ترمیم اقتصاد چین به سرعت پیش رفت و رشد اقتصادی در سال ۲۰۰۳ به ۱۰ درصد رسید.