سندرز به ادعای تلاش روسیه برای دخالت در انتخابات آمریکا واکنش نشان داد

آنطور که گزارش شده آقای ترامپ از شنیدن گزارش نهادهای اطلاعاتی درباره تلاش روسیه برای کمک به انتخاب مجدد او بسیار عصبانی شده

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آنطور که گزارش شده آقای ترامپ از شنیدن گزارش نهادهای اطلاعاتی درباره تلاش روسیه برای کمک به انتخاب مجدد او بسیار عصبانی شده

برنی سندرز از نامزدهای حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ریاست‌جمهوری به گزارش‌های منتشره در باره ادعای تلاش روسیه برای کمک به کارزار انتخاباتی او واکنش نشان داده و به این کشور هشدار داده که از انتخابات آمریکا "کنار برود."

آقای سندرز گفت مقام‌های آمریکایی ماه پیش به او در باره این تلاش‌های روسیه اطلاع داده بودند.

او گفته است مشخص نیست روسیه چطور قصد "دخالت" دارد اما شدیدا با آن مخالفت کرده است.

آقای سندرز، ولادیمیر پوتین را " رذل خودکامه" خواند که دولتش "از پروپاگاندای اینترنتی برای تفرقه اندازی در کشور استفاده کرده است."

پیشتر گزارش شده بود که نهادهای اطلاعاتی آمریکا به دونالد ترامپ و برنی سندرز خبر داده‌اند که روسیه تلاش‌ می‌کند به آنها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آینده کمک کند.

گزارش نهادهای امنیتی در این باره نخستین بار در جلسه محرمانه اعضای کنگره با مقام‌های اطلاعاتی در روز ۱۳ فوریه (یک هفته پیش) عنوان شده است.

پس از آن که اخبار در این باره علنی شد دونالد ترامپ سرپرست مرکز ملی اطلاعات، جوزف مک‌گوایر را اخراج و سفیر فعلی آمریکا در آلمان را جایگزین او کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ترامپ این گزارش‌ها را "یک کارزار دیگر دموکرات‌ها برای پخش اطلاعات غلط" دانسته و آن طور که رسانه‌های آمریکایی می‌گویند بسیار عصبانی شده است.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته آقای ترامپ به ویژه از این بابت خشمگین شده که آدام شیف، نماینده دموکرات که مدیریت تحقیقات استیضاح او را در کنگره بر عهده داشت در این جلسه نهادهای اطلاعاتی حضور داشته است.

آدام شیف، نماینده ایالت کالیفرنیاست و رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان است.

در تحولی دیگر، روزنامه واشنگتن‌پست روز جمعه، ۲۰ فوریه، گزارش کرده که برنی سندرز، نامزد پیشتاز رقابت‌های درونی حزب دموکرات هم از سوی نهادهای اطلاعاتی مطلع شده که روسیه برای کمک به کمپین انتخاباتی او هم دست به کار شده است.

برنی سندرز در واکنش به این خبر ضمن محکوم کردن آن خطاب به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته: "پایت را از انتخابات آمریکا بیرون بکش". آقای سندرز دخالت روسیه را در جهت "تضعیف دموکراسی آمریکایی" ارزیابی کرده است.

به گزارش واشنگتن‌پست، در جلسه هفته گذشته نهادهای اطلاعاتی با نمایندگان کنگره، نمایندگان جمهوری‌خواه مدعی شده‌اند که آقای ترامپ موضع سخت‌گیرانه‌ای علیه کرملین دارد و تمهیدات امنیتی میان ایالات متحده و اروپا را هم استحکام بخشیده است.

اما آدام شیف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان در واکنش به گزارش رسانه‌های آمریکا توییت کرده که اگر آقای ترامپ بخواهد مانع از گزارش دهی نهادهای اطلاعاتی به کنگره شود تلاش‌های کنگره برای جلوگیری از دخالت بیگانگان در انتخابات آمریکا را "تضعیف" کرده است.

کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه، روز جمعه اخبار رسانه‌های آمریکا را تکذیب کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرگزاری رویترز گفته این گزارش‌ها "هیچ نشانی از واقعیت ندارند" و تنها "اخباری پارانوییدی" است.

واشنگتن‌پست همچنین نوشته قرار بوده جوزف مک‌گوایر که سرپرست موقت مرکز ملی اطلاعات بود به عنوان نامزد جدید این پست از سوی کاخ سفید معرفی شود. اما پس از این که آقای ترامپ از این گزارش جدید نهادهای اطلاعاتی به کنگره خبردار شده نظر خود را عوض کرده و با "ناوفادارانه" خواندن اقدام آقای مک‌گوایر دستور داده که ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان جایگزین او شود.

ریچارد گرنل از حامیان پرشور آقای ترامپ است اما ناظران عدم سابقه کاری او در نهادهای اطلاعاتی را به عنوان نقطه ضعف او برای ریاست بر مرکز ملی اطلاعات عنوان کرده‌اند.

اخبار مرتبط

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان از حامیان سرسخت دونالد ترامپ خوانده شده است

با این حال، دو مقام کاخ‌سفید گفته‌اند که انتصاب ریچارد گرنل به جای جوزف مک‌گوایر، آن هم دقیقا بعد از طرح این گزارش اطلاعاتی "یک تصادف زمانی" بیش نبوده است.

در همین حال، دموکرات‌ها انتصاب آقای گرنل که پیش‌تر جدی‌ بودن تلاش های روسیه برای دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ را زیر سوال برده بود و همزمان در دوران حضور در سفارت آمریکا در آلمان، از قدرت گرفتن گروه های راست افراطی در اروپا استقبال کرده بود را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

هیلاری کلینتون که در سال ۲۰۱۶ نامزد دموکرات‌ها در برابر دونالد ترامپ بود در توییتر نوشته: "عروسک روسیه دوباره وارد کار شد تا کمک مسکو را قبول کند. چرا که می‌داند بدون این کمک نمی‌تواند پیروز شود، و ما نباید اجازه دهیم که چنین اتفاقی بیفتد."

مناقشه بر سر دخالت روسیه چیست؟

نهادهای امنیتی آمریکا از سال ۲۰۱۶ که هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ برای جایگزین شدن باراک اوباما با هم رقابت می‌کردند گزارش داده بودند که روسیه با انتشار اخبار جعلی با هدف ایجاد تنش و تفرقه میان رای‌دهندگان آمریکایی و به کارگیری شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک و توییتر تلاش کرده بود تا بر نتایج انتخابات آن سال به نفع دونالد ترامپ اثر بگذارد.

این گزارش که از سوی نهادهای مختلف اطلاعاتی و امنیتی آمریکا تهیه شده بود پس از انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ و پیروزی آقای ترامپ، به تحقیقات بازرس ویژه رابرت مولر منجر شد که طی آن آقای مولر برای دو سال (۲۰۱۹-۲۰۱۷) به بررسی جوانب و جزییات آن پرداخت و در گزارش ۴۵۰ صفحه‌ای خود که سال گذشته منتشر شد نتیجه گرفت که کرملین به طور سازمان یافته برای مداخله در انتخابات آمریکا اقدام کرده بوده است هر چند او نتوانست ارتباطی عامدانه میان ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و تلاش‌های روسیه پیدا کند.

با وجود این، آقای ترامپ چنین گزارش‌هایی را خدعه دموکرات‌ها برای کمرنگ جلوه دادن پیروزی او در انتخابات ۲۰۱۶ می‌داند و بارها آن را "دسیسه چینی سیاسی" دشمنانش خوانده است.