پادشاه مالزی با استعفای ماهاتیر محمد از مقام نخست وزیری موافقت کرد

ماهاتیر محمد

منبع تصویر، Getty Images

پادشاه مالزی استعفای ماهاتیر محمد از مقام نخست وزیری را پذیرفت با این حال از او خواسته که تا تشکیل دولت جدید در سمت خود بماند.

بر این اساس، نخست وزیر مستعفی مالزی تا زمان انتصاب نخست وزیر جدید و اعلام رسمی تشکیل دولت جدید، به طور موقت اداره دولت را عهده‌دار خواهد بود.

پیش‌تر گزارش شده بود که ماهاتیر محمد، نخست وزیر ۹۴ ساله مالزی استعفای خود را به پادشاه مالزی تقدیم کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز این استعفا به "امید رسیدن به یک ائتلاف جدید" برای اداره کشور صورت گرفته است.

مشخص نیست که چه کسی نخست وزیر آینده مالزی خواهد بود. همچنین درباره احتمال برپایی انتخاباتی تازه گزارشی در دست نیست.

آقای ماهاتیر همچنین از حزب برساتو، ریاست آن را عهده دار بود استعفا کرده است. برساتو عضو همبستگی پاکاتان هاراپن بود. آقای ماهاتیر همراه با ابراهیم انوار، به عنوان جانشین‌اش در سال ۲۰۱۸ به آن پیوسته بودند. آقای انوار روز یکشنبه او و حزب برساتو را "خیانتکار" نامیده و گفته بود که آنان برنامه‌ای برای تشکیل دولت جدید "احتمالا بدون او" داشته‌اند.

آقای ماهاتیر در ماه می سال ۲۰۱۸ برای بار دوم بعنوان نخست وزیر مالزی انتخاب گردید. پیش از این، آقای ماهاتیر از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ در مقام نخست وزیری بود.

روز یکشنبه حزب ماهاتیر محمد و دیگر گروهها گفتگوهای غافلگیرکننده‌ای را درباره تشکیل دولت جدید آغاز کردند.

ماهاتیر محمد در سال ۲۰۱۹ درحالیکه ۹۲ ساله بود بعنوان مسن‌ترین رهبر انتخابی جهان مجددا نخست وزیر مالزی شد.

آقای ماهاتیر که پیش از انتخاب مجدد از دنیای سیاست کناره‌گیری کرده بود، در پی اتهامات متعدد فساد نجیب رزاق، نخست وزیر وقت مالزی به مخالفان پیوست و در انتخابات حاضر شد.

آقای انوار معاونت او را برعهده داشت ولی روابط این دو در سال ۱۹۹۸ پس از اخراج در پی درگیری درباره رهبری حزب به سردی گرایید. آقای انوار بعدها به اتهام سکس با همجنس زندانی شد. افکار عمومی، این اتهامات را با انگیزه سیاسی دانست. آقای ماهاتیر در سال ۲۰۱۸ با اعلام همکاری دوباره با آقای انوار و پیوستن به پاکاتان هاراپان جامعه سیاسی مالزی را غافلگیر کرد.

او توانست ائتلاف حاکم "باریسان ناسیونال" را که برای بیش از ۶۰ سال در قدرت بود، شکست دهد. نجیب رزاق، نخست‌وزیر سابق سال‌ها قبل در دولت ماهاتیر محمد حضور داشت و از نزدیکان او بود.