دادگاه بررسی استرداد جولیان آسانژ به آمریکا آغاز شد

توضیح ویدئو،

دادگاه درباره احتمال استراد آسانژ به آمریکا تصمیم می‌گیرد

دادگاه رسیدگی به استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار وب سایت افشاگر ویکی‌لیکس در لندن آغاز شده است.

قرار است این دادگاه درباره استرداد آقای آسانژ به ایالات‌متحده آمریکا تصمیم بگیرد.

چنانچه او به آمریکا مسترد شود، با ۱۸ اتهام روبرو خواهد شد و در صورتی‌که گناهکار شناخته شود، می‌تواند به مجازات تحمل زندان تا ۱۷۵ سال محکوم شود.

سایت ویکی لیکس، به عنوان بزرگترین سایت افشاگر شناخته می‌شود که تاکنون توانسته اطلاعات محرنامه را منتشر کند.

دستگاه قضائی ایالات متحده آمریکا در پی محاکمه آقای آسانژ است. او متهم است به همکاری در طرح هک و نفوذ به اطلاعات حساس نظامی آمریکا و انتشار آنها.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

حامیان جولیان آسانژ مخالف استرداد او به آمریکا هستند

بنیانگذار ویکی‌لیکس از زمان دستگیری در آوریل سال گذشته میلادی در سفارت اکوادور، در زندانی با سطح امنیتی بالا در لندن نگهداری می‌شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جولیان آسانژ ۱۹ مه ۲۰۱۷ از بالکون سفارت اکوادور در لندن با خبرنگاران گفت‌وگو کرد. آقای آسانژ در آن زمان با اتهام تجاوز جنسی در سوئد رو به رو بود.

پیش‌تر سوئد هم به دلیل مطرح بودن اتهام تجاوز جنسی علیه وی، خواستار استرداد آقای آسانژ شده بود. در پی این درخواست، او در ژوئن ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور پناه برد و تقاضای پناهندگی سیاسی کرد. این اتهامات سال گذشته میلادی کنار گذاشته شد و سوئد اعلام کرد پرونده آن بسته شده است.

روند قانونی برای تصمیم‌گیری درباره استرداد آقای آسانژ یک هفته طول خواهد کشید و طرفین دعوی می‌توانند شواهد و مدارک و دادخواهی را پس از ماه مه میلادی به دادگاه تحویل دهند.

نیلز ملز، گزارشگر ویژه حقوق بشر، پیش‌تر و پس از دیدار با آقای آسانژ در زندان، گفته بود سلامتی او در "خطر جدی" است. گزارشگر ویژه حقوق بشر افزوده بود: "می‌توان دید که آسانژ همه نشانه‌های شکنجه روانی طولانی مدت را از خود نشان می‌دهد."