رهبران آمریکا و هند در مورد مبادلات در بخش انرژی مذاکره کردند

مودی و ترامپ

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مودی و ترامپ همکاری نیرومند دو کشور را ستوده‌اند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نخستین دور گفتگوهای رسمی خود با نارندی، مودی، نخست وزیر هند را انجام داده است. همزمان تظاهرات مخالفان قانون جدید شهروندی هند در دهلی تلفاتی برجای گذاشته است.

روز گذشته، آقای ترامپ که همراه با همسرش به هند سفر کرده، در شهر احمد‌اباد در گردهمایی چندین هزار نفر در یک استادیوم ورزشی سخنرانی کرد و در آن هند را "یکی از شگفت‌انگیز‌ترین ملل در جهان" توصیف کرد.

رهبران آمریکا و هند پس از دور اول گفتگوهای خود در دهلی همکاری و مشارکت نیرومند دو کشور را ستودند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که در مذاکرات دهلی، توافق‌هایی برای مبادلات تجاری از جمله در انرژی و تسلیحات به دست آمده است. او گفت که هند در نظر دارد تسلیحات آمریکایی به مبلغ سه میلیارد دلار از آمریکا خریداری کند. از جمله اقلام مورد نیاز هند، هلی کوپترهای آپاچی است.

هند از مشتریان عمده نفت ایران بود اما پس از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، خرید خود را کمابیش متوقف کرده است. آمریکا در حال حاضر برای صادرات نفت ابراز آمادگی کرده است. احتمالا دو طرف در مورد تامین نیاز نفتی هند توسط آمریکا گفتگو کرده‌اند.

دولت آمریکا در عین حال از مازاد تجاری هند با آن کشور ابراز ناخرسندی کرده است و در ژوئیه ۲۰۱۹ به برنامه‌ای که به هند اجازه می‌داد کالاهایش را بدون پرداخت مالیات به آمریکا صادر کند خاتمه داد. آقای ترامپ همچنین از تعرفه‌های تجاری هند بر کالاهای وارداتی از آمریکا انتقاد کرده است.

اقدام آمریکا در لغو معافیت گمرکی صادرات هند واکنش هند را در پی داشت و این کشور برای ۲۸ محصول آمریکایی تعرفه بازرگانی تعیین کرد که موجب تنش بین دو کشور شد.

آقای ترامپ گفت که اطمینان دارد در مورد مسایل تجاری نیز با نخست وزیر هند به تفاهم خواهد رسید.

همزمان، تظاهرات مخالفان قانون جدید شهروندی که در دهلی برگزار شده بود به خشونت کشیده شده است. منابع خبری گفته‌اند که در این تظاهرات دست کم هفت نفر کشته و یکصد و پنجاه نفر زخمی شده‌اند.

برخی گروه‌های مسلمان هند گفته‌اند که قانون جدید به نحوی تدوین شده که حاوی تبعیض علیه اعطای تابعیت به مهاجران از کشورهای مسلمان همسایه است.

کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی را اینجا دنبال کنید.