ترامپ در دهلی: سلیمانی پدر و سلطان بمب کناره جاده‌ای بود

ترامپ

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ترامپ در تشریح سیاست خاورمیانه‌ای خود از دستور کشتن قاسم سلیمانی و ابوبکر البغدادی دفاع کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بار دیگر با دفاع از دستور کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران او را مسئول معلول کردن هزاران نفر توصیف کرد.

آقای ترامپ که از هند دیدار می‌کند، در یک نشست خبری در دهلی، پایتخت، در پاسخ به سئوالی در مورد سیاست خاورمیانه‌ای دولت آمریکا گفت که زمانی که دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد، بخش‌های بزرگی از سوریه و عراق در دست نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) بود. وی گفت "من دستور مقابله دادم و خلافت [داعش] را از میان بردیم، دهها هزار نفر از آنان را زندانی کردیم که تحت نظر کردها هستند." او از اروپا خواست تعدادی از این افراد را بپذیرند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه به عملیات نظامی علیه ابوبکر البغددی، رهبر داعش، و قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران اشاره کرد که در ماه ژانویه در عملیات هوایی آمریکادر عراق کشته شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "ما چند ماه پیش البغدادی را کشتیم و سلیمانی هم رفته و دیگر بمب کنار جاده‌ای کار نمی‌گذارد." وی گفت: "سلیمانی پدر و سلطان بمب کنار جاده‌ای بود و شما جوانانی را می‌بینید که دست یا پای خود را از دست داده‌اند و این حاصل کار او بود." او گفت سلیمانی مسئول معلول کردن هزاران نفر بوده است.

دونالد ترامپ استفاده از بمب کنار جاده‌ای را تقبیح کرد و گفت: "سلیمانی فکر می‌کرد بمب کنار جاده‌ای اسلحه زیبایی است اما بمب کنار جاده‌ای اسلحه آدم‌های بزدل است."

منبع تصویر، farsnews

توضیح تصویر،

سلیمانی (چپ) و ابومهدی المهندس، از فرماندهان شبه نظامیان حشد الشعبی عراق که همراه او کشته شد

رئیس جمهوری آمریکا همچنین کشته شدن حمزه بن لادن، فرزند اسامه بن لادن، پایه‌گذار شبکه القاعده را اقدامی لازم و مناسب دانست.

دونالد ترامپ در دفاع از سیاست خود در منطقه گفت که "هیچکس مثل من با داعش مقابله نکرده و همه می‌گویند که فقط آمریکایی‌ها قار به شکست داعش هستند اما سایر کشورها هم باید سهم خود را ایفا کنند." وی از روسیه، سوریه و عراق نام برد و افزود: "ایران هم باید برای ریشه‌کنی داعش فعالیت کند و آنها از داعش منتفرند."

رئیس جمهوری آمریکا گفت که دولت او سیاست خروج نظامی از خاورمیانه را اجرا کرده و تنها تعداد معدودی از نظامیان آمریکایی از منابع نفتی سوریه حفاظت می کنند و تعدادی هم در عراق هستند.

منبع تصویر، Mashreghnews

توضیح تصویر،

سلیمانی در حمله پهپادهای آمریکایی به خودرو حامل او در بغداد کشته شد

آقای ترامپ در بخش‌های دیگر این نشست خبری، از تلاش ایالات متحده برای صلح در افغانستان ستایش کرد و گفت که در نظر دارد شمار نظامیان آمریکایی در آن کشور را کاهش دهد. او همچنین گفت که روابط خوبی با دولت پاکستان دارد و می‌تواند برای حل اختلافات هند و پاکستان میانجیگری کند.

پیشتر، رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر هند مذاکراتی را در مورد روابط دو جانبه انجام دادند و در پایان، "همکاری و مشارکت نیرومند دو کشور" را ستودند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که در مذاکرات دهلی، توافق‌هایی برای مبادلات تجاری از جمله در انرژی و تسلیحات به دست آمده است. او گفت که هند در نظر دارد تسلیحات آمریکایی به مبلغ سه میلیارد دلار از آمریکا خریداری کند. از جمله اقلام مورد نیاز هند، هلی کوپترهای آپاچی است.

هند از مشتریان عمده نفت ایران بود اما پس از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، خرید خود را کمابیش متوقف کرده است. آمریکا در حال حاضر برای صادرات نفت ابراز آمادگی کرده است. احتمالا دو طرف در مورد تامین نیاز نفتی هند توسط آمریکا گفتگو کرده‌اند.

کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی را اینجا دنبال کنید.