انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ با شرکت ۷ حزب، اما بدون رقابت؟

  • سهراب ضیا
  • بی بی سی، دوشنبه
توضیح ویدئو،

گزارش تلویزیونی سهراب ضیا

در انتخابات پارلمانی تاجیکستان که به تاریخ اول مارس یا یازده اسفند برگزار می‌شود، همه هفت حزب سیاسی این کشور برای به دست آوردن ۶۳ کرسی مجلس نمایندگان رقابت خواهند کرد.

در مقایسه با انتخابات پارلمانی پنج سال پیش، حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، از احزاب عمده مخالف دولت، این بار در رقابت‌های انتخاباتی شرکت نمی‌کند.

دادگاه عالی تاجیکستان سال ۲۰۱۵ این حزب را "افراطگرا و تروریستی" شناخته و فعالیتش را ممنوع کرده بود. در اینجا نگاهی داریم به جایگاه احزاب سیاسی در جامعه این کشور .

حزب خلق دموکرات، بزرگترین حزب سیاسی در تاجیکستان

حزب خلق دموکرات تاجیکستان، بزرگترین حزب سیاسی کشور است و مسئولانش می گویند پنج صد هزار عضو دارد. در چهار انتخابات گذشته، اکثریت کرسی های پارلمان را به دست آورده.

این بار ۱۰۱ عضو خود را نامزد به نمایندگی پارلمان کرده است. امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، رهبر این حزب است.

به گفته عبدالرحمان خان‌زاده، رئیس دفتر حزب خلق دموکرات تاجیکستان موفقیت این حزب در انتخاباتها پیش از همه به نام رهبرش بستگی دارد. آقای خان‌زاده می گوید:

" آبرو و اعتباری که راهبر حزب خلق دموکرات تاجیکستان دارد، البته به موفقیت و غلبه ما در انتخابات مساعدت خواهد کرد."

حزب کشاورزی تاجیکستان

حزب کشاورزی تاجیکستان بیش از ۵۰ هزار عضو دارد. اعضای این حزب عمدتا در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و کشاورزند.

در انتخابات گذشته، این حزب ۵ کرسی را به دست آورده بود. این بار ۴۳ نفر را برای انتخابات پارلمانی نامزد کرده است. بسیاری، حزب کشاورزی را ساخته و پرورده خود مقامات می‌دانند.

اما رستم لطیف‌زاده، رئیس حزب کشاورزی تاجیکستان این ادعا را بی پایه می داند.

وی گفت: "حزب کشاورزی تاجیکستان به هیچ نهاد حکومتی، به هیچ شخص اطاعت نمی‌کند. ما انجمن داریم، هر چه که انجمن معین می‌کند، هر چه که انجمن قرار می‌کند، یا کمیته مرکزی که اجراکننده قرارهای انجمن می‌باشد، ما بر اساس آن کار می‌کنیم."

حزب سوسیال- دموکرات تاجیکستان تنها حزب مخالف دولت

حزب سوسیال- دموکرات تاجیکستان که خود را مخالف دولت می‌داند، ۸ هزار عضو دارد. این حزب در دو انتخابات قبلی رأی کافی به دست نیاورد و نتوانست به پارلمان راه یابد. این بار، از دو گزینه تحریم یا شرکت در انتخابات، گزینه دوم را انتخاب و ۵ نفر را برای انتخابات پارلمانی نامزد کرده است.

رحمتالله زایروف، ریس حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان به پیروزی حزب خود باور دارد. وی گفت: "اگر انتخابات نسبتاً آزاد، شفاف و دموکراتیک برگزار شود، ما صاحب ۵ کرسی می‌شویم."

جای حزب مخالف واقعی در انتخابات خالیست؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در صحنه سیاسی تاجیکستان چهار حزب دیگر هم هست؛ اصلاحات اقتصادی، کمونیست، دموکرات و سوسیالیست. بسیاری فعالیت این احزاب را رقابتی نمی دانند. این احزاب در پارلمان فعلی از ۱ تا ۳ نماینده دارند و امید بسته‌اند که در پارلمان بعدی کرسی های بیشتری را صاحب خواهند شد.

برخی کارشناسان، نبود احزاب مخالف واقعی در کشور را، سبب کمرنگی انتخابات پارلمانی تاجیکستان در چشم جهانیان می‌دانند.

عبدالملک قادرف، کارشناس مسائل سیاسی در این باره چنین گفت: "در انتخابات پنج سال قبل حزب واقعاً هم مخالف سیاسی، حزب نهضت اسلامی این جا حضور داشت و رقابت هم رقابت واقعی بود. آن چه که امروز ما می‌بینیم، رقابتپزیری که هر یک انتخابات را رنگارنگ می‌کند، امسال وجود ندارد."

با این همه، مسئولان کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی تاجیکستان، حضور هفت حزب سیاسی در انتخابات را بیانگر پایبندی این کشور به ارزشهای دموکراتیک می‌دانند. اما منتقدان دولت می‌گویند، این حزبها در میان مردم چندان شناخته نیستند و در انتخاباتها بیشتر حضور زینتی دارند.

بیشتر بخوانید: