پلیس کانادا برای پایان دادن به اشغال راه‌آهن ملی از سوی معترضان وارد عمل شد

اعضای قبیله موهاک در تایندیناگا یکی از چهارراه‌های اصلی خط آهن ملی را مسدود کرده بودند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اعضای قبیله موهاک در تایندیناگا یکی از چهارراه‌های اصلی خط آهن ملی را مسدود کرده بودند

پس از چندین روز مسدود ماندن خطوط اصلی راه آهن کانادا که توسط معترضان اشغال شده بود، پلیس کانادا وارد عمل شده است. معترضان که بخش عمده آنها از اقوام بومی این کشور هستند به لوله‌کشی و تاسیسات نفتی در حال احداث معترضند. این اعتراض‌ها ضمن لغو کردن هزاران سفر ریلی به تعلیق ۱۵۰۰ فرصت شغلی منجر شده است.

در ناحیه تایندیناگا استان اونتاریو اعضای قبیله موهاک که در همبستگی با قبیله وت سووت در غرب کانادا خط آهن سراسری را اشغال کرده بودند، با دخالت پلیس کنار زده شدند.

اشغال خطوط آهن سراسری کانادا که شرق و غرب این کشور را با حدود ۴۰۰۰ کیلومتر ریل آهن به هم وصل می‌کند، در چند روز گذشته مشکلات فراوانی برای حمل و نقل ریلی در این کشور ایجاد کرده بود از جمله تعلیق موقت ۱۵۰۰ فرصت شغلی.

اعتراض‌ها از آنجا آغاز شد که قبایل سرخ‌پوست و اصیل کانادا در کرانه غربی این کشور به نادیده گرفتن حق مالکیت آنها بر اراضی که در مسیر احداث خطوط لوله انتقال گاز قرار دارند، شاهراه ریلی این کشور در کرانه غربی را مسدود کردند.

در روزهای نخست این اعتراض‌ها جاستین ترودو، نخست‌وزیر از صدور حکم مداخله پلیس امتناع کرد و می‌گفت تلاش دارد بحران فلج شدن ترابری ریلی را از طریق گفتگو با معترضان حل کند.

اکنون پلیس با توجه به صدور حکم دادگاه عالی کانادا مبنی بر ضرورت بازگشایی خطوط آهن این کشور وارد عمل شده است.

پلیس روز گذشته، دوشنبه، ۱۰ معترض را در همین رابطه بازداشت کرد اما پس از تفهیم اتهام آنها را رها کرد.

مسدود کردن خطوط آهن از حدود سه هفته پیش، یعنی ششم فوریه، آغاز شد که رهبران چند قبیله بومی کانادا در استان بریتیش کلمبیا به عبور خطوط انتقال گاز از سرزمین‌های اجدادی آنها اعتراض کردند.

روز جمعه گذشته، جاستین ترودو، با توجه به صدور حکم دادگاه عالی کانادا، تاکید کرد که "اکنون اشغال خطوط آهن باید برچیده شود و از حکم دادگاه برای اجرای قانون باید تبعیت شود".

پلیس تاکنون برای کنار زدن معترضان از روی خطوط آهن از خشونت استفاده نکرده است.

با وجود این، اعضای قبیله موهاک (در شرق-مرکزی کانادا) روز جمعه با رهبران قبایل وت‌سووت در بریتیش کلمبیا (در غرب) دیدار کردند و بر همبستگی خود با آنها تاکید کردند.

آنها تاکید کرده‌اند که تنها زمانی به اعتراض‌ها و انسداد خط آهن به طور کامل خاتمه خواهند داد که پلیس سوار کانادا هم به طور کامل از سرزمین‌های اقلیمی قبایل وت‌سووت در بریتیش کلمبیا عقب‌نشینی کند.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

خطوط انتقال گاز که قرار است از شمال شرقی استان بریتیش کلمبیا به طور ۶۷۰ کیلومتر احداث شود مورد اعتراض قبایل بومی کرانه غربی کاناداست که این سرزمین‌ها به طور قانونی اقلیم اجدادی آنها محسوب می‌شود.

این پروژه که در مناطق دور افتاده استان بریتیش کلمبیا و صدها کیلومتر دورتر از شهر بزرگ این استان، یعنی ونکوور قرار دارد از سال ۲۰۱۲ آغاز شده و بودجه آن حدود ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

شرکت احداث کننده این خطوط برای آغاز این پروژه با شوراهای رهبری ۲۰ قبیله ساحلی در غرب کانادا، از جمله شورای قبیله وت سووت به توافق رسیده است.

بخشی از این توافق، ایجاد شغل، طرح‌های توسعه محلی و سرمایه‌گذاری در این نواحی بوده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

روز جمعه اعضای قبیله موهاک با روسای میراث وت سووت دیدار و با آنها اعلام همبستگی کردند

اما اکنون شورای امور میراثی قبیله وت سووت مدعی‌اند که آنها به لحاظ تاریخی بر بخش بزرگتری از این سرزمین‌های اجدادی حق مالکیت دارند؛ بر بخش‌هایی که حتی شوراهای این قبایل حق تصمیم‌گیری درباره آنها را نداشته‌اند و به همین دلیل توافق اولیه شوراهای قبایل (از جمله قبیله وت سووت) با شرکت احداث کننده خطوط انتقال گاز، نمی‌توانسته شامل این سرزمین‌ها شود.

طی ۸ سال گذشته و از زمان آغاز احداث این خطوط انتقال گاز، بارها اعتراض‌های قبایل بومی آن را متوقف کرده است. برخی از معترضان حتی ارودگاه‌های دائمی خود را در مسیر عبور این خطوط لوله قرار داده‌اند تا مانع از ادامه عملیات آنها شوند.

در اوایل ماه فوریه جاری، پلیس سوار کانادا با مجوز دادگاه برخی از معترضان را از روی خط آهن کنار زد و چندین نفر از آنها را بازداشت کرد اما اعضای دیگر قبایل به همبستگی با قبیله وت سووت اقدام به اشغال نقاط دیگر مسیر راه آهن کردند.

از جمله قبیه موهاک کانادا که در استان انتاریو وارد عمل شد و در منطقه تیندیناگا که در نزدیکی بلیویل است خطوط ریلی را مسدود کرد.

انسداد خطوط راه آهن در منطقه بلیویل اونتاریو که چهارراه اصلی عبور خطوط آهن میان تورنتو و مونترال است در چند روز گذشته ابعاد بزرگتری به این بحران داده بود.

این اقدام معترضان موهاک با متوقف‌کردن ترابری ریلی میان دو شهر بزرگ شرق کانادا، یعنی تورنتو و مونترال توجه ملی را به این اعتراض‌ها جلب کرد و همزمان اثرات اقتصادی فوری برجای گذاشت؛ از جمله اختلال در انتقال اقلام ضروری و مایحتاج عمومی و همچنین تعلیق موقت حدود ۱۵۰۰ فرصت شغلی مرتبط با راه آهن.

در ابعاد بزرگتر هم دولت کانادا نگران است که این اعتراض‌ها سرمایه‌گذاران در صنعت نفت و گاز این کشور را نگران و از ادامه توجه به این پروژه رویگردان کند.