حمله لفظی شدید برنی سندرز به بنیامین نتانیاهو در مناظره انتخاباتی دموکرات‌ها

سناتور سندرز در مناظره شب سه شنبه با اشاره به این که خودش یک یهودیست بر حقوق فلسطینی ها تاکید کرد

منبع تصویر، HANNAH LONG-HIGGINS

توضیح تصویر،

سناتور سندرز در مناظره شب سه شنبه با اشاره به این که خودش یک یهودیست بر حقوق فلسطینی ها تاکید کرد

برنی سندرز، از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در جریان تازه ترین مناظره تلویزیونی دموکرات ها در شهر چارلستون ایالت کارولینای جنوبی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، را یک شخص "مرتجع" و "نژادپرست" خواند و احتمال بازگرداندن سفارت آمریکا از بیت المقدس به تل آویو را مطرح کرد.

این سیاستمدار مستقل و چپگرا که برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات سال ۲۰۲۰ تلاش می کند اخیرا اعلام کرده بود که در نشست سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل ( آیپک) که قرار است هفته آینده در واشگتن برگزار شود، شرکت نخواهد کرد. او نشست آیپک که از آن به عنوان بزرگ ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا یاد می شود را جایگاهی برای ابراز افکار "متعصبانه" خوانده بود.

سناتور سندرز در مناظره شب سه شنبه (۲۶ فوریه) با اشاره به این که خودش یک یهودیست و به این مساله افتخار می کند و این که در گذشته چند ماه در اسرائیل زندگی کرده گفت: "...غم انگیز است که بنیامین نتانیاهو به عنوان یک مرتجع و نژاد پرست دارد این کشور را اداره می کند."

آقای سندرز گفت معتقد است که آمریکا به طور قطع باید از استقلال و امنیت اسرائیل محافظت کند اما "شما نمی توانید درد و رنج مردم فلسطین را نادیده بگیرید."

او تاکید کرد که در صورت راهیابی به کاخ سفید، گزینه بازگرداندن سفارت آمریکا از بیت المقدس به تل آویو را بررسی کند.

این در حالیست که مایکل بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک که اخیرا وارد کارزار انتخاباتی شده در این مناظره گفت که آمریکا نمی تواند بار دیگر سفارت خود را به تل آویو منتقل کند. او گفت: "ما نباید سفارت را بدون آن که چیزی در مقابل از دولت اسرائیل می گرفتیم به آن جا منتقل می کردیم. اما این کار انجام شده و سفارت باید آن جا باقی بماند."

دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهوری آمریکا، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و در ماه مه سال ۲۰۱۸ سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کرد؛ اقدامی که با واکنش شدید فلسطینی ها مواجه شد و باعث اعتراضات زیادی در برخی کشورهای عربی شد.

از طرف دیگر، سناتور الیزابت وارن، از نامزدهای دیگر دموکرات، هم در تازه ترین مناظره تلویزیونی این حزب با دفاع از راه حل "دو کشور برای دو ملت" گفت که آمریکا نباید محتوای توافق صلح احتمالی بین دو طرف را تعیین کند.

دونالد ترامپ با کنار گذاشتن راه حل مذکور اخیرا طرح "معامله قرن" را به همراه بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که با مخالفت شدید فلسطینی ها و اتحادیه عرب مواجه شده است.

اخبار مرتبط: