انتشار ویروس کرونا از ایتالیا به سایر کشورهای اروپا

ونیز ایتالیا، ۲۵ فوریه

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

ونیز ایتالیا، ۲۵ فوریه

چندین کشور اروپایی از اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا خبر داده اند که به نظر می رسد جملگی به گسترش شیوع بیماری در ایتالیا مرتبط باشد.

اتریش، کرواسی و سوئیس در اروپا، به علاوه الجزایر در آفریقا، گفتند شهروندانی که مریض شده اند به ایتالیا سفر کرده بودند.

از سوی دیگر اولین تست مثبت ویروس کرونا در آمریکای لاتین گزارش شده است؛ در یک شهروند برزیلی که تازه از ایتالیا برگشته است.

ایتالیا در روزهای اخیر با بیش از ۳۰۰ مورد ابتلا و ۱۱ مورد مرگ به کانون ویروس کرونا در اروپا بدل شده است.

اما همسایگان ایتالیا تصمیم گرفته اند بستن مرزها اقدامی نامتناسب با شرایط خواهد بود.

روز سه شنبه همزمان با ظهور موارد تازه ابتلا در اروپا و بخش مرکزی و جنوبی ایتالیا، وزرای بهداشت فرانسه، آلمان، ایتالیا و کمیسیون اتحادیه اروپا در نشستی قول دادند مرزها با ایتالیا را باز نگاه دارند.

روبرتو اسپرانزا وزیر بهداشت ایتالیا گفت: "ما از ویروسی حرف می زنیم که مرز نمی شناسد."

ینس اسپان همتای آلمانی او گفت که همسایگان ایتالیا اوضاع را "خیلی، خیلی جدی" می گیرند اما اذعان کرد که "اوضاع می تواند بدتر شود."

در بریتانیا دانش آموزانی که از تعطیلات در شمال ایتالیا بازگشته اند به خانه فرستاده شدند و دولت دستورالعمل های تازه ای برای مسافران منتشر کرد.

اما مت هنکاک وزیر بهداشت گفت که قصدی برای متوقف کردن پروازهای ایتالیا که هر سال محل بازدید حدودا سه میلیون بریتانیایی است وجود ندارد.

او گفت: "اگر به ایتالیا نگاه کنید می بینید که کلیه پروازها از چین را متوقف کردند و حالا بدترین وضعیت اروپا از نظر آمار ابتلا را دارند."

در کره جنوبی هم بیش از هزار نفر آلوده شده اند و ۱۱ نفر مرده اند. بیشتر مبتلایان در کره جنوبی به یک شعبه کلیسای شینچیونجی در شهر داگو ارتباط دارد.

در ایران آمار رسمی ابتلا روز سه شنبه ۹۵ نفر اعلام شد، اما تصور می شود رقم واقعی بالاتر باشد. تاکنون مرگ ۱۵ نفر در ایران تایید شده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

اکنون مواردی از بیماری در اتریش و برخی دیگر از کشورهای اروپایی گزارش شده است

وضعیت در چین

در چین که مرکز شیوع ویروس جدید کرونا (کووید-۱۹) است حدود ۸۰ هزار نفر مبتلا شده اند و حدود ۲۷۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

اما موارد تازه ابتلا در این کشور درحال افت بوده و توجه اکنون به شیوع در کشورهای دیگر معطوف شده است.

مدیر سازمان جهانی بهداشت گفته که افزایش ناگهانی آمار ابتلا در کشورهایی غیر از چین "عمیقا نگران کننده است."

روز سه شنبه سازمان "مراکز کنترل بیماری و پیشگیری" آمریکا اخطار داد که ویروس کرونا می تواند باعث اختلال "شدید" در این کشور شود.

یک مقام این سازمان گفت مساله این نیست که این ویروس به مرحله همه گیری جهانی خواهد رسید یا نه، بلکه زمان آن است.