آمریکا فرمانده یک گروه شبه نظامی شیعه در عراق را تحریم کرد

آمریکا در سوم ژانویه با حمله به خودروی فرمانده کتائب حزب الله در بغداد او و فرمانده نیروی قدس را کشت حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا از یازده سال پیش گروه شبه نظامی کتائب حزب الله را تحریم کرده بود.

ایالات متحده از تحریم احمد حمیداوی، از فرماندهان شبه نظامیان شیعه در عراق خبر داده است.

وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه با صدور اطلاعیه ای از قرار گرفتن نام احمد حمیداوی، دبیرکل گروه شبه نظامی کتائب حزب الله در فهرست تروریستی این کشور خبر داد.

به نوشته بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، گروه کتائب حزب الله که مورد حمایت ایران است، از سال ۲۰۰۹ در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده گرفته است.

آمریکا پیش تر ابومهدی مهندس، فرمانده این گروه شبه نظامی را به همراه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در یک حمله هوایی در بغداد کشته بود.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، کتائب حزب الله دو ماه پیش در حمله راکتی به یک پایگاه نظامی در نزدیکی کرکوک و کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی دست داشته است.

چهار نظامی آمریکایی هم در این حمله مجروح شدند.

رخدادهای پس از این حمله در نهایت به سوء قصد ایالات متحده به جان قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی مهندس، فرمانده کتائب حزب الله منجر شد.

دولت آمریکا همچنین تک تیراندازان این گروه شبه نظامی شیعه را به شلیک به سوی معترضان در بغداد و از پا در آوردن بیشتر از ۱۰۰ نفر متهم کرده است.

آمریکا پیش تر نیز سه تن از فرماندهان شبه نظامیان شیعه از جمله قیس خزعلی، دبیرکل گروه عصائب اهل حق را به خاطر سرکوب معترضان تحریم کرده بود.

دولت آمریکا کتائب حزب الله را همواره به پیش بردن اهداف ایران در عراق متهم کرده است.

تحریم احمد حمیداوی دسترسی او را به نظام بانکی آمریکا قطع می کند و توقیف دارایی های احتمالی او را در این کشور به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

آمریکا سه تن از رهبران شبه‌نظامیان شیعه عراق را تحریم کرد

ترامپ: عملیات علیه سلیمانی حراست از جان آمریکاییان و اجرای عدالت آمریکایی بود

نتانیاهو در مورد حمله به مراکز حشد الشعبی: ایران در هیچ کجا مصون نیست

موضوعات مرتبط