عملیات شورشیان تحت حمایت ترکیه برای بازگشت به شهر کلیدی در ادلب

ادلب حق نشر عکس AFP

شورشیان مسلح تحت حمایت ترکیه تلاش کرده‌اند کنترل شهر کلیدی سراقب در استان ادلب را دوباره به دست بگیرند.

آنها می‌گویند موفق شده‌اند دوباره بر این شهر مسلط شوند. سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، "درگیری‌های شدید" در این منطقه میان ارتش سوریه و شورشیان را تایید کرده است.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل از یک منبع نظامی آن کشور روایت شورشیان از وقایع در سراقب را رد کرده و گفته‌اند نیروهای دولت سوریه با موفقیت حمله آنها را خنثی کرده‌اند.

همزمان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، از کشته شدن سه سرباز ارتش این کشور در استان ادلب سوریه خبر داده است. او گفته است که در عین حال نیروهای سوری نیز ضربه بزرگی خورده‌اند.

شورشیان تحت حمایت ترکیه چند هفته پیش از سراقب، که موقعیتی کلیدی در تقاطع جاده‌های حلب به دمشق و حلب به لاذقیه دارد، بیرون رانده شدند.

اگر آنها با ضدحمله خود موفق به تسلط دوباره بر این شهر شوند سدی در برابر پیشروی نیروهای سوری برای تسلط کامل بر ادلب ایجاد خواهند کرد.

ترکیه، که حامی برخی از گروه‌های شورشی در سوریه است و روسیه، حامی حکومت بشار اسد، پس از ناکامی در دستیابی به توافقی بر سر ادلب درباره شدت گرفتن درگیری‌ها هشدارهای متقابلی داده‌اند.

برخلاف آنچه آقای اردوغان پیشتر گفته بود، کرملین اعلام کرده است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در روزهای پیش رو برنامه‌ای برای ملاقات با همتای ترکیه‌ای خود ندارد تا در درباره وضعیت ادلب با او گفتگو کند.

رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه از ملاقات احتمالی با همتای روسی خود در روز ۵ مارس خبر داد اما سخنگوی ریاست جمهوری روسیه می‌گوید آقای پوتین برای آن روز برنامه کاری دیگری دارد.

سازمان ملل متحد به دفعات درباره بروز فاجعه انسانی در ادلب هشدار داده است.

قرار است روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت ادلب جلسه‌ای تشکیل دهد.