افزایش آمار کشته‌شدگان تنش‌های مذهبی در دهلی و 'ایجاد وحشت کاذب' از طریق واتس‌اپ

روز یکشنبه اول مارس پلیس ضد شورش هند در یکی از محله های دهلی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

روز یکشنبه اول مارس پلیس ضد شورش هند در یکی از محله های دهلی؛ در پی بالاگرفتن نگرانی ها پلیس یک اعلامیه عمومی داد و نیروهای پلیس در محلات مستقر شدند

درحالیکه آمار کشته شدگان خشونت‌های مذهبی بین هندوها و مسلمانان در هند به ۴۶ نفر رسیده است، پلیس هند در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصاویر و اخبار مربوط به آتش زدن خانه‌ها و مغازه‌های مسلمانان که روز یکشنبه در شبکه های اجتماعی منتشر شده، "ساختگی" است.

مقامات رسمی هند می‌گویند که تعداد از کسانی که در خشونت های هفته گذشته مجروح شده بودند، جان خود را از دست دادند و به این دلیل آمار کشته شدگان به ۴۶ نفر رسیده است.

هفته گذشته، شهر دهلی نو شاهد حملات خشونت بار از جمله به آتش کشیدن خانه ها و مغازه ها بود. هردو گروه مسلمانان و هندوها هدف حملات قرار گرفتند اما بیشتر خشونت‌ها علیه مسلمانان بوده است.

این در حالی است که پلیس هند روز یکشنبه اول مارس (۱۱ اسفند) با انتشار اطلاعیه‌ای اخبار مربوط به دور تازه خشونت علیه مسلمانان و آتش زدن خانه های آنها در شهر دهلی را شایعه خواند و اعلام کرد که نیروهای ضدشورش در مناطق مختلف این شهر مستقر شده‌اند.

دیروز، یکشنبه گزارش‌های ساختگی از دور تازه خشونت و به آتش کشیده شدن دوباره خانه‌ها و مغازه‌ها از طریق واتس‌اپ به طور وسیعی منتشر شد و نگرانی های شدیدی به ویژه میان مسلمانان ایجاد کرد.

بسیاری از شهروندان مسلمان از بیم درگیری‌های بیشتر به اردوگاه‌هایی در شمال شرقی شهر دهلی نقل مکان کردند.

بیش از ۲۰۰ نفر دیگر هم در اثر خشونت ها مجروح شدند. درگیری‌ها میان طرفداران و مخالفان قانون جدید شهروندی زد و خورد صورت گرفت. منتقدان می‌گویند این قانون، ضد مسلمانان است.

دیوان عالی هند موافقت کرده که روز چهارشنبه آینده پرونده شکایات علیه سیاستمداران هندو حزب حاکم بهارتیا جاناتا (بی‌جی‌پی) که به نفرت نژادی متهم شدند، بررسی شود.

"وحشت" در واتس‌اپ

دیروز یکشنبه، گزارش‌هایی از دور جدیدی از خشونت ها در منطقه غرب و جنوب غرب دهلی در میان کاربران واتس‌اپ منتشر شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پارکینگی درمحله مصطفی‌آباد دهلی نو که روز جمعه گذشته ۲۹ فوریه به آتش کشیده شد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در گزارش‌هایی که کاربران واتس‌اپ منتشر کردند از تیراندازی و همچنین حضور گروهی مسلح در این منطقه خبر داده بود که در حالیکه شعار می‌دادند خانه ها را به آتش میکشیدند.

یک ایستگاه قطار در واکنش به این شایعات تعطیل شد.

مردم در خانه های خود مانده بودند و گزارش شده بود که تاکسی ها و رانندگان سه چرخه ها حاضر به سوار کردن مسافران نبودند.

با افزایش شایعات، تماس تلفنی با پلیس بیشتر شد و پلیس بیش از ۵۰۰ تماس تلفنی درخواست کمک فقط از غرب دهلی دریافت کرد، که باعث اختلال در شبکه موبایل شهر شد.

در پی انتشار این اخبار، پلیس دهلی بیانیه ای صادر کرد و اعلام کرد که این گزارش‌ها نادرست است و از مردم خواست که از انتشار شایعات خودداری کنند.

دلنواز پاشا، خبرنگار بی‌بی‌سی هندی می‌گوید که گزارش درگیری‌ها از مناطق مختلف شهر بود و همین باعث ایجاد ترس و وحشت شد: "مغازه داران و فروشندگان که این شایعات را شنیدند، وحشت زده پا به فرار گذاشتند چون آنها بیش از همه هدف خشونت ها بودند."

او می‌گوید: "مردم از صحنه فرار مغازه‌داران و سایر مردم فیلم می‌گرفتند و روی واتس‌اپ به اشتراک می‌گذاشتند و همین ویدئوها بیشتر باعث ایجاد وحشت و ترس شد."

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی، وحشت و نگرانی مردم پس از آن آرام شد که پلیس از رهبران مذهبی خواست که به حفظ آرامش جامعه کمک کنند.

دیروز، پلیس گروهی از جوانان هندو را که در ایستگاه قطار "راجیف چوک" که از شلوغ ترین ایستگاه‌های مترو در دهلی است، فریاد می‌زدند: "خائنان را با تیر بزنید" بازداشت کرد.

گزارشهای دیگری هم از شعارهای مشابه منتشر شده است.

قانون جنجالی شهروندی در هند چیست؟

در دسامبر ۲۰۱۹، مجلس اعیان پارلمان هند لایحه شهروندی مهاجران غیرمسلمان از کشورهای همسایه را تصویب کرد.

منتقدان دولت می گویند که این لایحه بخشی از دستور کار دولت ملی‌گرای هندو برای به حاشیه راندن دویست میلیون مسلمان این کشور و اهانتی به اصول برابری مصرح در قانون اساسی است.

با این حال دولت تبعیض‌آمیز بودن این برنامه را رد می کند و می گوید هدف آن کمک به اقلیت ها برای فرار از سرکوب است.

تصویب این طرح در مجلس عوام، به تظاهرات خشم‌آلود در شمال شرق کشور دامن زده بود.

این لایحه اعطای شهروندی به مهاجران غیرقانونی از افغانستان، بنگلادش و پاکستان که مسلمان نباشند را تسهیل می کند.