طرح اتهامات تازه علیه وزیر کشور بریتانیا

پیریتی پَتِل، وزیر کشور بریتانیا

منبع تصویر، PA Wire

توضیح تصویر،

پیریتی پَتِل، وزیر کشور بریتانیا

در پی مطرح شدن ادعاهایی علیه پیریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا در روزهای گذشته،‌ اکنون بی‌بی‌سی دریافته که او قبلا هم متهم به زورگویی به کارکنان تحت مدیریت خود شده بود. این اتهامات به دوره کاری "پریتری پَتِل" به عنوان وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ مربوط می‌شود.

به تازگی اتهامات مشابهی هم علیه خانم پتل در دوره کاری او در وزارت کشور و وزارت کار و بازنشستگی مطرح شده است.

خانم پتل همه اتهامات مطرح شده را رد کرده است.

موارد اتهامی که اکنون بی بی سی به آن پی برده، بعد از کناره‌گیری خانم پتل از سمتش به عنوان وزیر توسعه بین المللی در سال ۲۰۱۷،‌ به اطلاع یک مقام ارشد این وزارتخانه رسیده بود.

روز دوشنبه هم بخش انگلیسی بی بی سی گزارش داده بود که یک مقام وزارت کار و بازنشستگی بعد از اینکه مدعی شده بود خانم پتل در سال ۲۰۱۵ او را مورد زورگویی و ارعاب قرار داده، مبلغ ۲۵ هزار پوند دریافت کرد. در آن زمان پتل سمت معاونت وزارت کار را بر عهده داشت. وزارت کار و بازنشستگی در این مورد خاص قبول مسئولیت نکرد و پرونده به دادگاه اداری ارجاع نشده است.

برنامه خبری- تحلیلی نیوزنایت بی بی سی، اکنون دریافته است که در سال ۲۰۱۷ خانم پتل توسط بعضی مقامات وزارتخانه توسعه بین المللی بریتانیا متهم به تحقیر کارمندان در مقابل دیگران، وارد کردن فشار سنگین کاری از طریق ارسال ایمیل و ایجاد فضای "نومیدی"‌در حوزه کاری خود شده بود.

اتهامات مشابهی هم توسط فردی به نام "سِر فیلیپ روتنام" علیه پتل مطرح شده است. سر فیلیپ که از مسئولان ارشد وزارت کشور بود روز شنبه از مقامش استعفا کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او خانم‌ پتل را به متهم کرده که به طرز ناعادلانه ای وی را مجبور به ترک کار کرده و از این رو، او را تحت پیگرد قانونی قرار داده است. گفته شده که بعد از مطرح شدن ادعاهای مربوط به زورگویی علیه پتل، او از همکاری با فیلیپ روتنام در این زمینه امتناع کرده است.

پریتی پتل در ماه نوامبر ۲۰۱۷ هم در صحنه سیاسی بریتانیا خبرساز شد. در آن سال او بعد از سفری به اسرائیل که گفته شد بدون اطلاع وزارت خارجه بریتانیا انجام گرفته، سرانجام از مقام خود به عنوان وزیر توسعه بین المللی کناره گیری کرد.

یکی از منابع حزب حاکم محافظه کار به بی بی سی گفته است که "شاهد تلاشی هماهنگ از سوی بعضی از قسمت های تشکیلات اداری دولت هستیم تا جایگاه وزیر کشور را تضعیف کنند در حالیکه او برای بهبود اوضاع در حوزه های جرم و جنایت و مهاجرت تلاش می کند."

این منبع حزبی گفته است "خیلی ناراحت کننده است وقتی می بینیم 'دست های پنهانی بدخواه ' در تلاش بوده اند تا بر روند تحقیقات درباره رفتار و نحوه مدیریت خانم پتل در سمت فعلی اش اعمال نفوذ کنند."

مقامات بریتانیا گفته اند که تحقیقات جالی برای "مشخص شدن واقعیات"‌ درباره رفتار و مدیریت خانم پتل در مقامش به عنوان وزیر کشور است.

دولت بریتانیا از خانم پتل حمایت کرده است. یک عضو کابینه به بی بی سی گفته است که اگر پرونده اتهامی سِر فیلیپ به دادگاه اداری برود، خانم پتل با مبارزه ای بزرگ برای حفظ موقعیت سیاسی اش رو به رو خواهد شد.