محدودیت های تازه آمریکا علیه رسانه‌ های چین

رهبران آمریکا و چین

منبع تصویر، Getty Images

دولت دونالد ترامپ اعلام کرده که در واکنش به تدابیر سختگیرانه دولت چین علیه رسانه های آمریکایی در آن کشور، برای شمار کارکنان چند رسانه دولتی چین که در ایالات متحده فعالیت دارند سقف تعیین کرده است.

بنا بر دستور جدید وزارت امور خارجه آمریکا، صدور ویزای کار برای روزنامه نگاران چینی این رسانه ها محدود می شود و تعداد کل کارکنان آنها حدود ۴۰ درصد کاهش می یابد.

این محدودیت ها شامل پنج رسانه شینهوا، سیجیتیان، رادیو چین، چاینا دیلی و پیپل دیلی می شود که در روز ۱۸ فوریه امسال توسط دولت آمریکا به عنوان "هیئت نمایندگی" چین و بخشی از دستگاه پروپاگاندای این کشور شناسایی شدند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه (۲ مارس) در بیانهای اعلام کرد که پنج رسانه مذکور برخلاف رسانه های خارجی در چین "رسانه های خبری مستقل نیستند."

او گفت: "دولت جمهوری خلق چین سالهاست که به طور فزاینده تجسس، آزار و اذیت و ارعاب را علیه روزنامه نگاران آمریکایی و خارجی که در چین فعال هستند اعمال می کند."

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که هدف "معامله به مثل" است...ما امیدواریم که این اقدام باعث شود که پکن رویکردی منصفانه تر و دو طرفه در قبال آمریکا و سایر رسانههای خارجی در چین اتخاذ کند."

محدودیتهای جدید پس از آن اعمال شده است که چین سه روزنامه نگار وال استریت ژورنال را در واکنش به یک ستون انتقادی این روزنامه اخراج کرد.

مقامات آمریکایی گفته اند که علیرغم محدودیت های تازه علیه تعداد کارکنان رسانه های چینی، فعالیت های این پنج رسانه در آمریکا با محدودیتی مواجه نیست.

دولت چین هنوز به اقدام روز دوشنبه دولت آمریکا واکنش نشان نداده است.

بیشتر بخوانید: