انتخابات اسرائیل؛ 'حزب لیکود نتانیاهو پیشتاز است'

پوستر تبلیغاتی نتانیاهو

منبع تصویر، AFP

نتایج اولیه انتخابات اسرائیل که رسانه‌های این کشور منتشر کرده‌اند، از پیشتازی حزب لیکود بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل حکایت دارد.

رسانه‌های اسرائیل پیش بینی کرده اند که حزب لیکود بین۳۶ تا ۳۷ کرسی کسب کند. انتظار می رود که رقیب اصلی لیکود یعنی حزب سفید و آبی به رهبری بنی گانتس حدود ۳۲ تا۳۳ کرسی به دست بیاورد.

قرار است که نتایج مقدماتی روز سه شنبه (سوم مارس) اعلام شود.

اگر نتایج رسمی با آمار منتشر شده از سوی رسانه‌های اسرائیلی مطابقت داشته باشد، آقای نتانیاهو و متحدانش در طیف راست احتمالا با اختلاف یک کرسی قادر به کسب اکثریت در پارلمان (کنست) و تشکیل دولت آتی نخواهند بود.

مردم اسرائیل دوشنبه (دوم مارس) برای سومین بار در ظرف یک سال اخیر به پای صندوق‌های رای رفتند تا سرنوشت ۱۲۰ کرسی پارلمان و نخست وزیر آینده را تعیین کنند.

۱۰ هزار و ۶۳۱ شعبه اخذ رای در سراسر اسرائیل فعال است و در این انتخابات ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار شهروند واجد شرایط رای دهی هستند.

در ماه‌ های آوریل و سپتامبر سال ۲۰۱۹ هم انتخابات پارلمانی اسرائیل برگزار شد ولی بنی گانتس و بنیامین نتانیاهو علیرغم رقابتی تنگاتنگ و مامور شدن برای تشکیل دولت، در نهایت نتوانستند دولت ائتلافی تشکیل بدهند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رئیس جمهوری اسرائیل روز دوشنبه از این بن بست سیاسی انتقاد کرد. رووین ریولین در پی انداختن رای خود به صندوق در بیت‌ المقدس، با انتشار بیانیه‌ای این رای‌گیری را ناگوار توصیف کرد و گفت که شهروندان این کشور "به جای بی‌ثباتی بی‌پایان، لایق دولتی هستند که برایشان کار کند."

بنیامین نتانیاهو امیدوار است که برای بار پنجم قدرت را در دست بگیرد. این در حالیست که دادگاهی در بیت المقدس به زودی به اتهام های فساد مالی آقای نتانیاهو رسیدگی خواهد کرد. نخست وزیر اسرائیل با رد اتهامات تشکیل پرونده قضایی علیه خود را ناشی از رقابت‌های جناحی می داند.

آقای نتانیاهو که ۶۹ سال دارد از سال ۲۰۰۹ تاکنون در مقام نخست وزیری است و به این ترتیب صاحب رکورد طولانی‌ترین دوران نخست‌‍وزیری اسرائیل است. او همچنین از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ هم این سمت را در اختیار داشته است.

بیشتر بخوانید: