ویروس کرونا: مجازات برای انتشار تصاویر 'اقدام غیرمتعارف' لیسیدن حرم

نوروزی

منبع تصویر، Icana

توضیح تصویر،

نوروزی نشر بوسیدن حرم را مصداق نشر اکاذیب دانسته است

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در ایران، در مورد انتشار تصاویر و فیلمهای لیسیدن زیارتگاه‌های ایران هشدار داده است.

اخیرا تصویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن برخی زائران حرم حضرت معصومه در قم و حرم امام رضا در مشهد ظاهرا به منظور مخالفت با پیشنهاد بستن این اماکن در جهت گسترش ویروس مرگبار کرونا و تاکید بر ایمان و اعتقاد خود به پاکیزه ماندن این محل، ضریح و دیگر سطوح این محل را می‌لیسیدند. این تصویر به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و در رسانه‌های خارجی نیز انعکاس یافت.

به گزارش ایسنا، آقای نوروزی در مصاحبه با این خبرگزاری "انتشار تصاویر و فیلم‌های رفتارهای نامتعارف اخیر در زیارت بقاع متبر را مصداق نشر اکاذیب و امر خلاف واقع علیه تصمیم نهادهای رسمی کشور" توصیف کرده و گفته است که برای این اقدام مجازات از دو ماه تا دو سال زندان و تا ٧٤ ضربه شلاق در نظر گرفته می‌شود.

وی در توجیه نظرخود گفته است که نشر اکاذیب یعنی نشر دروغ علیه شخص یا نشر یک موضوع خلاف واقع در جامعه که بتواند علیه افراد یا نهادهای رسمی تاثیر بگذارد.

وی گفته است که: "از آنجا که دولت تصمیم گرفته است با تشکیل ستادی از شیوع این ویروس در جامعه جلوگیری کند، افرادی که به این رفتارهای نامتعارف دست زده و آن را منتشر می‌کنند با نشر این کذب و این امر خرافه علیه مقامات رسمی کشور کار خلاف واقع انجام می‌دهند." وی مشخص نکرده است که آیا بازنشر این تصاویر نیز مشمول تعریف "نشر اکاذیب" می‌شود یا نه.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تصاویری لیسیدن حرم در روزنامه دیلی میل - تصاویر لیسیدن حرم در داخل و خارج ایران انعکاس وسیعی داشت

خبرگزاری ایسنا نوشته است که در روزهای گذشته افرادی که مرتکب اقدام غیر متعارف در حرم حضرت معصومه در قم و حرم امام رضا در مشهد شده بودند، بازداشت شدند. این خبرگزاری در این مورد اطلاعات بیشتری نداده است.

با شیوع ویروس کرونا در ایران، نهادهای دولتی از مردم خواستند برای جلوگیری از گسترش بیشتر این ویروس از شرکت در تجمع‌ها پرهیز کنند. در پی این درخواست، سرانجام برخی مراسم مذهبی از جمله نمازهای جمعه در شماری از شهرهای ایران تعطیل شد اما اماکن زیارتی قم و مشهد همچنان به روی زائران باز است.

منبع تصویر، Tasnimnews

توضیح تصویر،

باوجود گسترش ویروس از قم به سایر نقاط ایران رفت و آمد به این شهر ادامه دارد و زیارتگاه‌ آن به روی زائران باز است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

براساس اطلاعاتی که در مورد شیوع کرونا در ایران منتشر شده، به نظر می‌رسد که شهر قم محل اولیه شیوع بوده و ویروس از این شهر به سایر نقاط ایران سرایت کرده است.

تصاویر لیسیدن حرم در خارج از ایران نیز انعکاس گسترده داشته است. از جمله روزنامه دیلی میل، چاپ بریتانیا، مطلبی تحت عنوان "ویدیوی هشدار دهنده ایرانیان را هنگام اجرای مناسک سنتی دینی لیسیدن حرم نشان می‌دهد در حالیکه روحانیون تندرو حکومت با وجود شیوع کرونا از بستن این اماکن جلوگیری می‌کنند."

دیلی میل در این مطلب نوشته است که "رژیم مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز ورزشی را برای جلوگیری از گسترش بیماری بسته اما تشکیلات تحت نظر روحانیون تندور هنوز هم از بستن اماکن مقدس خودداری می‌کند."

روزنامه تایمز مالی هم در گزارشی با عنوان "با افزایش موارد ابتلای به ویروس کرونا اعتماد نسبت به رهبران ایران متلاشی می‌شود" نوشته است که "در حالیکه رژیم اسلامی منزوی و تحت فشار است، ابتلای به کرونا گسترش پیدا می‌کند."

این روزنامه تاخیر مقامات در شناسایی و اعلام شیوع کرونا واقدامات ناکافی در مقابله با آن را از عوامل موثر در گسترش سریع این بیماری در ایران دانسته و ضمن اشاره به ادامه سفر مردم به شهرهای زیارتی و باز بودن زیارتگاه‌ها، ماجرای لیسیدن حرم را نیز ذکر می‌کند.

در میان برخی از شیعیان، بوسیدن ضریح، در و دیوار و در مواردی حتی کف زیارتگاه ها رایج است اما لیسیدن این محل ها رواج نداشته است.