ویروس کرونا؛ 'تا یک پنجم' نیروی کار بریتانیا ممکن است مبتلا شود

بریتانیا

منبع تصویر، Getty Images

دولت بریتانیا ارزیابی و برنامه خود را برای مقابله با ویروس کرونای ۲۰۱۹ اعلام کرد که بر اساس آن احتمال دارد تا یک پنجم نیروی کار در این کشور ممکن است در اوج شیوع به این بیماری مبتلا شود.

در صورت شیوع گسترده‌تر این ویروس در بریتانیا، تعطیلی مدرسه‌ها، کاهش گردهمایی‌های عمومی، کار از خانه، تعویق درمان‌های غیر اورژانس و بازگرداندن پزشکان و پرستارهایی که اخیرا بازنشسته شده‌اند به کار در نظر گفته شده‌اند.

بر اساس این برنامه، اگر ویروس شیوع زیادی پیدا کند ممکن است پلیس ناچار شود فقط بر جرائم بزرگ و حفظ نظم عمومی تمرکز کند.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، امروز با اعلام برنامه دولتش گفت ارتش آماده است به پلیس و دیگر نیروهای امدادی کمک ‌کند: "البته که در صورت نیاز ارتش همیشه آماده پشتیبانی است اما این درصورت وقوع یکی از بدترین سناریوهای منطقی است."

تعداد موارد مثبت کرونای ۲۰۱۹ در بریتانیا به ۳۹ نفر رسیده و آقای جانسون گفت دولت او هر کاری را که لازم باشد برای هر آنچه پیش بیاید انجام می‌دهد: "من کاملا نگرانی مردم را درباره شیوع جهانی این ویروس درک می‌کنم و بسیار محتمل است که ما در بریتانیا شاهد افزایش موارد آن باشیم. ایمن نگاه‌داشتن بریتانیا الویت مهم دولت است."

بر اساس این ارزیابی شیوع بیماری در بریتانیا ممکن است در چند موج اتفاق بیفتد.

نخست وزیر بریتانیا گفت: "اطمینان می‌دهیم که سیستم ملی بهداشت و درمان هر حمایتی را که لازم دارد دریافت کند. کشور ما از زمان شیوع بیماری در چند ماه گذشته بی‌اندازه خوب آماده شده است."

در این برنامه آمده که اکثریت قریب به اتفاق مبتلایان بیماری خفیفی شبیه آنفلوآنزای فصلی می‌گیرند اما اقلیتی به مراقبت در بیمارستان نیاز پیدا می‌کنند و درصد کمی ممکن است بمیرند.

آقای جانسون گفت: "بگذارید کاملا روشن کنم که اکثریت قابل توجه افرادی که به ویروس آلوده می‌شوند بیماری خفیفی می‌گیرند که همانطور که دیده‌ایم بسرعت و کاملا بهبود می‌یابند."

او گفت: "فراموش نکنیم که برای جلوگیری از این ویروس چه باید بکنیم، دستهایتان را با صابون و آب داغ به اندازه دوبار خواندن تولدت مبارک بشویید."

توضیح ویدئو،

کرونا: پاسخ به سوال‌های شما

تا دیروز صبح ۱۳۵۲۵ نفر در بریتانیا تست کرونا شده اند که ۱۳۸۴۵ نفر آزمایششان منفی بوده و از بین آنها که آزمایششان مثبت شده نیمی بهبود یافته‌اند.

برنامه دولت بریتانیا آمار مرگ احتمالی را تخمین نزده اما درباره افزایش مرگ در گروه‌های در معرض خطر و سالمندان هشدار داده است.

در این برنامه آمده که کودکان ممکن است به "بیماری شدید" مبتلا شوند اما در مجموع بیماری کرونای ۲۰۱۹ در افراد زیر بیست سال کمتر شایع است.

آقای جانسون همچنین از رسانه و شبکه‌های اجتماعی خواست مسئولانه خبررسانی کنند و مانع از پخش اطلاعات نادرست شوند و میزان خطر را متناسب گزارش کنند.

از دیگر تدبیرهایی که دولت بریتانیا برای همه‌گیری در نظر گرفته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای خالی کردن تخت‌های بیمارستان، بر ترخیص نظارت خواهد شد، به همراه مراقبت مناسب در منزل
  • تمام وزارت‌خانه‌ها باید فردی را مسئول ویروس کرونا کنند
  • به کسب و کارها در کوتاه مدت برای حل مشکل مالی کمک می‌شود مثلا برای پرداخت‌ها به آنها فرصت بیشتری داده می‌شود
  • یک استراتژی توزیع برای داروها و تجهیزات حیاتی مثل لباس‌های محافظ تنظیم می‌شود