'کارآزمایی بالینی روی داروهای کرونا در ایران آغاز شد'

کرونا

منبع تصویر، Mehrnews

توضیح تصویر،

رئیس بیمارستان بقیةالله از کشف و کارآزمایی بالینی دو داروی گیاهی ضد کرونا خبر و تلاش چند ماهه برای ساختن واکسن آن سخن گفته است

منابع پزشکی ایران از کشف دو داروی ضد کرونا و آغاز آزمایش بالینی آنها خبر داده‌اند و در عین حال، یک داروی معرفی شده در شبکه‌های مجازی را غیرقابل تایید معرفی کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی ا یران - ایرنا - به نقل از علیرضا جلالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله گفته است که مجوز کارآزمایی بالینی دو داروی ضد کرونا از سازمان دارو و غذا در ایران اخذ شده و کارآزمایی از امروز، چهارشنبه ١٤ اسفند (٤ مارس) در این بیمارستان آغاز شده است.

دکتر جلالی از تولید آزمایشگایی این داروها خبر داده و گفته است که "این دارو گیاهی است و به صورت اسپری تهیه شده است." وی توضیح نداده است که کار برای کشف این دو دارو چه زمانی آغاز شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله گفته است که این داروها درمان قطعی بیماری کرونا نیست اما به بهبود مبتلایان "کمک موثری خواهد کرد." او پیش‌بینی کرده است که تکمیل آزمایش و اخذ مجوز لازم برای تولید و عرضه این داروها دو تا سه ماه به طول خواهد انجامید.

به گفته دکتر جلالی "طرح های تحقیقاتی برای تولید داروی کرونا در دانشگاه بقیةالله آغاز شد و محققان این دانشگاه در قالب سه پروژه در تلاش برای تولید انبوه داروهای کرونا هستند".

منبع تصویر، iSna

توضیح تصویر،

سازنده داروی معرفی شده در فضای مجازی مدعی شده که مبتلایان به ویروس کرونا را ظرف چند روز درمان نهایی خواهد کرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله گفته است که پژوهش در باره سه یا چهار داروی ترکیبی گیاهی که در ماه‌های گذشته برای بیماری‌های تنفسی دیگر و تلاش برای استفاده از آنها در درمان کرونا در جریان است.

وی افزوده است: "مطالعات نشان می‌دهد که این داروها باید روی کرونا موثر باشد اما این موضوع باید در مراحل مختلف تحقیقاتی به اثبات برسد و مجوز استفاده از آن از سازمان غذا و دارو اخذ شود."

دکتر جلالی روز یکشنبه در یک نشست خبری نیز در مورد تحقیقات این دانشگاه در مورد تولید واکسن ضد کرونا گفته بود "دانشگاه بقیه‌الله از همان چند ماه پیش به صورت جدی روی این موضوع کار می‌کند" ‌و پیش‌بینی کرده بود که این دانشگاه واکسن کرونا را در کمتر از یکسال آتی تهیه خواهد کرد.

دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله وابسته به بیمارستان بقیةالله در تهران است و تحت مدیریت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارد.

توضیح تصویر،

بررسی ساخت واکسن ضد کرونا در مرکز تحقیقاتی میگال اسرائیل - تعدادی از کشورهای برخوردار از فناوری دارویی در تلاش برای کشف و ساخت داروی ضد کرونا هستند

همزمان مراجع درمانی ایران از مردم خواسته‌اند به شایعات در مورد کشف و تولید یک داروی ضد کرونا در فضای مجازی توجه نکنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در روزهای اخیر، دارویی با نام 0124 در فضای مجازی به عنوان "داروی گیاهی نانویی ضد کرونا" معرفی شده است. تولیدکننده این دارو مدعی است که مصرف آن پس از پنج ساعت، ویروس کرونا را از بدن پاک و پس از دو روز، این بیماری را به یک سرماخوردگی ساده تبدیل می‌کند و عوارض بیماری ظرف پنج روز از میان خواهد رفت.

وی گفته است که مصرف کنندگان این دارو نیازی به استفاده از دستکش و ماسک هم ندارند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بیمارستان مرکزی ووهان در چین - نخستین مورد از ابتلای به ویروس کرونا دو ماه پیش از چین گزارش شد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خبرگزاری ایسنا به نقل از منابع رسمی گفته است که اگر چنین دارویی توسط مراکز قابل اعتماد تولید می‌شد می بایست مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو اخذ کند.

اولین مورد از ابتلای به ویروس کرونا در اوایل ماه ژانویه - دو ماه پیش - از شهر ووهان در چین گزارش شد. از آن زمان، با گسترش ویروس کرونا در سطح جهانی، تلاش پژوهشگران و شرکت‌های دارویی در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده، اسرائیل، روسیه و چین برای کشف داروهای درمان وپیشگیری از این بیماری سرعت گرفته است.

دو روز پیش، رئیس جمهوری آمریکا در ملاقات با مدیران شرکت‌های بزرگ دارویی آن کشور از آنان خواست به اقداماتی هماهنگ برای تولید واکسن و کشف داروی موثر بر کرونا مبادرت کنند.

در حالیکه گفته می‌شود تولید واکسن کرونا ممکن است تا یک سال هم به طول انجامد، برخی گزارش‌ها حاکی از استفاده از ترکیبی از داروهای مختلف و آزمایش آنها بر ویروس کروناست.

منابع پزشکی گفته‌اند که ساخت داروی موثر، تایید آن توسط مراجع رسمی و تولید انبوه آن دست کم چند ماه به طول خواهد انجامید. توصیه پزشکان و کارشناسان بهداشت در حال حاضر اقدامات پیشگیرانه توسط دولت‌ها و اشخاص برای جلوگیری از گسترش و ابتلای به این ویروس است.