وزارت دفاع روسیه به عملیات نظامی ترکیه در سوریه اعتراض کرد

ترکیه در سوریه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نیروهای ترکیه در داخل خاک سوریه - روسیه ورود ارتش ترکیه به سوریه را نقض قوانین‌ بین‌المللی توصیف کرده است

دولت روسیه شکایات خود در مورد عملیات نظامی ترکیه در سوریه را برشمرده و به اقدامات ترکیه اعتراض کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است که واحدهای ارتش ترکیه همکاری خود با شبه‌نظامیان تحت حمایت خود در سوریه را تقویت کرده و گلوله باران بخش‌هایی از پایگاه نظامی حمیمیم "به رویدادی روزمره تبدیل شده است." این پایگاه محل استقرار نیروهای روسی و پایگاه هوایی اصلی آن کشور در سوریه است.

وزارت دفاع روسیه همچنین کشورهای غربی را متهم کرده است که اقدام دولت ترکیه در اعزام واحدهای زرهی و موتوریزه به استان ادلب در داخل خاک سوریه را نادیده گرفته و نسبت به آن واکنشی نشان نداده است. در بیانیه وزارت دفاع روسیه این اقدام نقض آشکار قوانین بین‌المللی توصیف شده است.

پیشتر، رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان از اعزام نیروهای ارتش ترکیه به داخل خاک سوریه انتقاد کرده بودند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

قرار است اردوغان و پوتین برای گفتگو در مورد وضعیت سوریه در مسکو دیدار کنند

بیانیه اعتراض‌آمیز سخنگوی وزارت دفاع روسیه در حالی منتشر شده که قرار است رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رئیسان جمهوری ترکیه و روسیه، فردا در مسکو با هم ملاقات و در مورد وضعیت کنونی در سوریه گفتگو کنند.

آقای اردوغان گفته بود که رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان هم در نشست مسکو شرکت خواهند کرد اما تا این لحظه، گزارشی از آمادگی رهبران آن دو کشور برای عزیمت به مسکو منتشر نشده است.

در پی بمباران مواضع نظامیان ترکیه در سوریه توسط هواپیماهای سوری، دولت ترکیه به تلافی کشته شدن سی و سه نظامی‌اش اواخر هفته گذشته واحدهای ارتش خود را به داخل خاک سوریه اعزام کرد. منابع نظامی ترکیه از کشته شدن چند صد تن از نفرات ارتش سوریه و متحدان خارجی آنان در جریان حملات توپخانه و پهپادی ترکیه علیه مواضع آنها خبر داده‌اند.