ترکیه یونان را به تیراندازی به سوی پناهجویان متهم کرد؛ 'یک کشته و پنج زخمی'

پناهجویان

منبع تصویر، Anadolu Agency

هم‌زمان با هجوم هزاران پناهجو از ترکیه به سوی مرزهای یونان، مقام‌های استان مرزی اردنه در شمال غرب ترکیه، نیروهای مرزبانی یونان را به تیراندازی به سوی مهاجران متهم کرده‌اند.

استانداری اردنه روز چهارشنبه ۴ مارس (۱۴ اسفند) گفت شش پناهجو با شلیک نیروهای پلیس یونان زخمی شده‌اند و یکی از مجروحان جان خود را از دست داده است.

اما دولت یونان تیراندازی به سوی پناهجویان را رد کرده و ترکیه را به انتشار اخبار جعلی متهم کرده است.

ویدیوهایی از مرز ترکیه و یونان به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده که در آن صدای تیراندازی شنیده می‌شود و پناهجویانی دیده می‌شوند که به نظر می‌رسد در جریان تیراندازی زخمی شده‌اند.

یکی از عکاسان خبرگزاری فرانسه هم گفته است که شاهد تیر خوردن یکی از پناهجویان در مرز پازارکوله بوده است.

بنا بر گزارش‌ها ‌این اتفاق زمانی رخ داد که گروهی از پناهجویان تلاش کردند با هجوم به سوی حصارهای مرزی در نزدیک گذرگاه پازارکوله از مرز عبور کنند و وارد خاک یونان شوند.

حرکت پناهجویان به سوی مرزهای یونان و اتحادیه اروپا پس از آن شروع شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که کشورش بیش از این نمی‌تواند مانع ورود پناهجویان به اروپا شود.

آقای اردوغان هشدار داده است که بحران پناهجویان تا زمانی که اروپا از مواضع ترکیه در قبال سوریه حمایت نکند ادامه خواهد داشت.

ترکیه بعد از کشته شدن بیش از ۳۰ سرباز این کشور در جریان یک حمله هوایی در استان ادلب سوریه عملیاتی را علیه نیروهای دولتی سوریه آغاز کرده است.

آقای اردوغان گفته است که اروپا باید از "راه‌حل‌های سیاسی و بشردوستانه" این کشور برای بحران سوریه حمایت کند.

منبع تصویر، Empics

ترکیه میزبان حدود چهار میلیون پناهجو است که بیشتر آنها از سوریه گریخته‌اند.

حدود یک میلیون نفر در جریان حملات دولتی سوریه با حمایت روسیه و بعد از آن عملیات ترکیه علیه نیروهای سوری در استان ادلب آواره شده‌اند اما اجازه ورود به ترکیه را پیدا نکرده‌اند.

ترکیه تاکید کرده است که قصد رویارویی با روسیه، حامی اصلی دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را ندارد.

آقای اردوغان گفت امیدوار است بعد از دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در روز پنج‌شنبه آتش‌بس برقرار شود.