بازداشت یک مترجم نظامی آمریکا به اتهام فعالیت‌های جاسوسی مرتبط با حزب‌الله لبنان

نشان رسمی وزارت دادگستری آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

مقامات قضایی آمریکا از دستگیری و طرح اتهامات جاسوسی علیه یک مترجم پیمانکار وزارت دفاع این کشور خبر داده اند.

بنا بر بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، مریم طاها تامپسون، ۶۱ ساله که قبلا ساکن ایالت مینه‎سوتا بوده، به یک لبنانی مرتبط با گروه حزب الله لبنان اطلاعات فوق سری نظامی داده است؛ اطلاعاتی که اسامی برخی جاسوس‌های آمریکا را افشا می کرد.

مقامات آمریکایی می گویند که پلیس فدرال (اف بی ‌آی) متهم را روز ۲۷ فوریه در پایگاهی در خارج دستگیر کرد. محل دستگیری وی اعلام نشده است.

خانم تامپسون روز چهارشنبه (۴ مارس) در یک دادگاه فدرال در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، حاضر می شود.

جان دمرز، دستیار وزیر دادگستری در امور امنیت ملی، طی بیانیه ای با اعلام خبر دستگیری متهم، اقدامات منتسب به وی را "مایه ننگ" برای کشور خواند.

مقامات وزارت دادگستری می گویند آنها فعالیت‌های منتسب به متهم را در روز ۳۰ دسامبر ۲۰۱۹ کشف کردند؛ یک روز پس از آن که آمریکا به اهداف متحد ایران در عراق یعنی گروه کتائب حزب‌الله حمله هوایی کرد و در واکنش، شبه نظامیان و طرفداران ایران به سفارت آمریکا در بغداد یورش بردند.

خانم تامپسون متهم است که اطلاعاتی حساسی نظیر اسامی جاسوسان آمریکایی، عکس‌های آنها و نیز کد تعیین شده برای نام های آنها را جمع آوری کرده است.

ایالات متحده سالهاست که حزب الله لبنان - که از متحدان مهم ایران در منطقه است - را در فهرست "سازمان‌های تروریستی" خود قرار داده است.

در ماه دسامبر گذشته دادگاهی در نیویورک یک آمریکایی لبنانی تبار را به اتهام ارتباط مخفیانه با حزب الله لبنان و توطئه برای دست زدن به حملات مرگبار احتمالی به ۴۰ سال حبس محکوم کرد.

پیشتر در ماه سپتامبر امسال هم یک شهروند لبنانی‌تبار آمریکا به برنامه‌ریزی برای انجام حملات مرگبار در این کشور متهم شده بود.