خاویر پرز دکوئیار، دبیر کل سازمان ملل در دوران جنگ ایران و عراق درگذشت

خاویر پرز دکوئیار در دوران دبیر کلی بر سازمان ملل در ایجاد توافق نامه‌های صلح در آمریکای لاتین، آفریقا، آسیا و خاورمیانه نقش میانجی را داشت

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

خاویر پرز دکوئیار در دوران دبیر کلی بر سازمان ملل در ایجاد توافق نامه‌های صلح در آمریکای لاتین، آفریقا، آسیا و خاورمیانه نقش میانجی را داشت

خاویر پرز دکوئیار، دبیرکل پیشین سازمان ملل و نخست وزیر پیشین پرو در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت.

در طول دو دوره‌ دبیر کلی سازمان ملل، آقای دکوئیار در کسب توافقنامه‌های صلح در آمریکای لاتین، آفریقا، آسیا و خاورمیانه نقش میانجی را داشت.

از جمله دستاوردهای مهم او مذاکره برای برقراری آتش بس در جنگ ایران و عراق در سال ۱۹۸۸ در پی هشت سال جنگ بین این دو کشور بود. او در دسامبر ۱۹۹۱ با ارائه گزارشی به شورای امنیت به صراحت از عراق به عنوان آغازکننده جنگ نام برد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل فعلی سازمان ملل در بیانیه‌ای گفته که از شنیدن خبر درگذشت خاویر پرز دکوئیار "عمیقا متاثر" شده است.

در این بیانیه از آقای دکوئیار به عنوان "دولتمردی برجسته، دیپلماتی متعهد و الهام بخش" یاد شده که "تاثیر عمیقی بر سازمان ملل و جهان گذاشت".

رئیس جمهور پرو هم در توییتی از آقای پرز دکوئیار به عنوان "دموکراتی تمام عیار" نام برد. وی گفت که این شخصیت سیاسی "تمام زندگی خود را وقف کار برای توسعه و پیشرفت کشورش کرد".

پرز‌ دکوئیار قبل از آن که فعالیت‌های سیاسی خود را در وزارت خارجه پرو آغاز کند در دانشگاه کاتولیک شهر لیما حقوق خوانده و پس از ورود به وزارت خارجه، در سفارتخانه‌های کشورش در سراسر اروپا و آمریکای لاتین کار کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در اولین نشست رسمی مجمع عمومی سازمان ملل پس از جنگ جهانی اول که در سال ۱۹۴۶ برگزار شد، او به عنوان عضو اولین هیات دیپلماتیک پرو در سازمان ملل حضور داشت.

در سازمان ملل او در مقام ریاست شورای امنیت در تصمیم گیری‌های مهم و همچنین به عنوان نماینده ویژه این سازمان در میانجی‌گری صلح بین یونان و ترکیه در ۱۹۷۴ بدنبال حمله ترکیه به قبرس نقش داشت.

در سال ۱۹۸۱ به عنوان پنجمین دبیر کل سازمان ملل کارش را آغاز کرد. او اولین سیاستمدار آمریکای لاتین بود که این پست را در اختیار گرفت.

آقای پرز دکوئیار در جریان برخی از بحرانی‌ترین سال‌های جنگ سرد بین آمریکا و شوروی سابق هدایت تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش تنش را برعهده داشت.

او در درپایان دوره دوم دبیر کلی‌ سازمان ملل در سال ۱۹۹۱، علاوه بر توافق آتش بس ایران و عراق در پایان دادن به خصومت در صحرای غربی و جنگ داخلی در السالوادور، کلمبیا و نیکاراگوئه نقش داشت.

به عنوان دبیر کل سازمان ملل، او همچنین در خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان ایفای نقش کرد.

خاویر پرز دکوئیار در انتخابات ریاست جمهوری پرو در سال ۱۹۹۵ شرکت کرد اما نتوانست بر رقیبش آلبرتو فوجیموری پیروز شود.

پس از استعفای آقای فوجیموری در سال ۲۰۰۰ و در بحبوحه رسوایی‌های مالی، او مدتی کوتاه به عنوان وزیر خارجه و نخست‌وزیر، به دولت انتقالی در برگزاری انتخابات‌های آزاد و منصفانه کمک کرد.

پس از آن او به سمت سفیر پرو در فرانسه منصوب شد.