روسیه و ترکیه برای آتش‌بس در ادلب به توافق رسیدند

پوتین و اردوغان

منبع تصویر، EPA

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پس از دیدار و گفت و گو در مسکو برای برقراری آتش‌بس در ادلب، در شمال سوریه، به توافق رسیدند.

دو طرف علاوه بر آتش‌بس توافق کرده‌اند که گشت‌های مشترک به راه بیندازند و همچنین مسیری امن در یکی از جاده‌های کلیدی ادلب ایجاد شود.‌

آقای اردوغان گفت آتش‌بس از نیمه‌شب پنجشنبه برقرار می‌شود.

او در عین حال گفت ترکیه حق واکنش به حمله احتمالی نیروهای سوری را برای خود محفوظ می‌داند.

هفته گذشته‌ بیش از ۳۰ نفر از نیروهای ترکیه در اثر حملات هوایی نیروهای دولت سوریه و با حمایت نیروهای روسی کشته شدند. ترکیه، که از شورشیان در ادلب حمایت می‌کند،‌ این حملات را با حمله به نیروهای دولتی سوریه تلافی کرد.

بالا گرفتن تنش در منطقه‌ نگرانی‌ها از ایجاد درگیری مستقیم میان ترکیه و روسیه را افزایش داده اما آقای اردوغان، در حالیکه در کنار همتای روس خود نشسته بود، "رابطه خوب روسیه و ترکیه" را ستود.

آقای اردوغان، روز پنجشنبه ۵ مارس، (۱۵ اسفند)‌ پیش از آغاز گفت و گو با همتای روس خود در مسکو به خبرنگاران گفت: "می‌دانم که همه دنیا از نزدیک در حال دنبال کردن جلسه امروز ما هستند. من فکر می‌کنم که گام‌هایی که امروز ما برمی‌داریم و تصمیمات درستی که خواهیم گرفت وضعیت را بهتر خواهد کرد."

آقای اردوغان به خبرنگاران گفت که رابطه ترکیه و روسیه در اوج قرار دارد. او گفت: "رابطه ما در حوزه دفاع،‌ تجارت و همه حوزه‌ها در حال گسترده‌تر شدن هم هست."

کشته شدن ۱۵غیرنظامی در ادلب

در تازه‌ترین تحول منطقه گزارش شده که در اثر حملات هوایی نیروهای روسی دستکم ۱۵ غیرنظامی در استان ادلب کشته شدند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، می‌گوید یک کودک در میان کشته‌شدگان بوده است و تعداد زیادی از غیرنظامیان به شدت مجروح شده‌اند.

این حمله هوایی در خارج شهر معره مصرین، در نزدیکی شهر ادلب اتفاق افتاده است.

دیدار روسای جمهور ترکیه و روسیه در حالی انجام شده که دیروز سخنگوی وزارت دفاع روسیه علیه حملات نظامی ترکیه در استان ادلب سوریه موضع گرفت.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته بود که واحدهای ارتش ترکیه همکاری خود با شبه‌نظامیان تحت حمایت خود در سوریه را تقویت کرده و گلوله‌باران بخش‌هایی از پایگاه نظامی حمیمیم "به رویدادی روزمره تبدیل شده است." این پایگاه محل استقرار نیروهای روسی و پایگاه هوایی اصلی آن کشور در سوریه است.

نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در دو ماه گذشته حملاتشان در ادلب را تشدید کردند و پیشروی‌های زیادی داشتند.

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

در تازه ترین حملات هوایی نیروهای تحت حمایت روسیه در معرة مصرین در نزدیکی شهر ادلب دستکم ۱۵ غیرنظامی کشته شدند