دادگاه عالی بریتانیا: حاکم دوبی دخترانش را ربوده و زنش را تهدید کرده است

  • فرانک گاردنر
  • خبرنگار امور امنیتی بی‌بی‌سی
هیا یکی از همسران شیخ محمد آل مکتوم، سال گذشته به همراه فرزندانش از دوبی گریخت و به لندن آمد

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هیا یکی از همسران شیخ محمد آل مکتوم، سال گذشته به همراه فرزندانش از دوبی گریخت و به لندن آمد

دادگاه عالی بریتانیا می‌گوید که شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی یکی از همسرانش را که تابستان سال گذشته به همراه فرزندانش از دوبی گریخته و در لندن پنهان شده، تهدید کرده است.

آدم ربایی،‌ بازگرداندن اجباری، شکنجه و راه انداختن کارزاری برای ترساندن همسر سابق؛ روز پنجشنبه ۵ مارس، ۱۵ اسفند دادگاه عالی بریتانیا اعلام کرد که این ادعاها که علیه شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و یکی از ثروتمندترین و با نفوذترین حکام خاورمیانه از سوی شاهدخت هیا،‌ یکی از همسرانش مطرح شده، واقعیت دارد.

بر اساس پرونده‌ای که هشت ماه پیش در دادگاهی در لندن گشوده شد، دادگاه به نفع شاهدخت هیا، که سال گذشته همراه با فرزندانش از دوبی گریخته و به لندن آمده بود و به دوستانش گفته بود که نگران جانش است، رای داد.

شیخ محمد تلاش ناموفقی کرد که روند قضایی به شکل غیرعلنی باشد اما درخواست او با استناد به این که این دادگاه در راستای منافع عمومی جامعه است، رد شد. به نظر قاضی، حاکم دوبی با دادگاه "رو راست و صادق نبوده است."

توضیح ویدئو،

دادگاه بریتانیا شواهد آدم‌ربایی و بدرفتاری حاکم دوبی را منتشر کرد

پس از جلسات استماع دادگاه و توضیحات شاهدان، دادگاه شیخ محمد بن راشد را در ربودن و بازگرداندن اجباری دو دخترش که حاصل یک ازدواج دیگر او هستند،‌ مسئول شناخت.

  • شیخه شمسا،‌ یکی از دختران شیخ محمد در سال ۲۰۰۰ از اقامتگاه خانوادگی در استان ساری انگلستان گریخت و بعدا در کمبریج‌شایر بوسیله ماموران شیخ محمد ربوده می‌شود و گفته شده که بوسیله تزریق مواد آرامبخش به دوبی بازگردانده و در آنجا حبس شده است. درخواست پلیس کمبریج‌شایر برای بازدید از دوبی و تحقیق درباره ادعای ربودن او رد شده است.
  • شیخه لطیفه،‌ دختر دیگر شیخ محمد دو بار در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ قصد فرار از دست خانواده پدری‌اش را داشت. بعد از اولین تلاشش او بوسیله پدرش به دوبی بازگردانده شد و بیش از سه سال زندانی شد. در دومین بار او سعی کرد که با یک کشتی تفریحی از امارات فرار کند که در نزدیکی سواحل هند از فرارش جلوگیری و به دوبی بازگردانده شد. او در دوبی در حبس خانگی قرار گرفت. بعدا لطیفه ویدئویی را به طور عمومی منتشر کرد و در آن از آزار جسمی و شکنجه خود صحبت کرد؛‌ قاضی این ادعاها را معتبر دانست.

قاضی دادگاه دریافته که شیخ محمد "شیوه‌ای را به کار گرفته که هر دو این زنان جوان همچنان از آزادی محروم هستند."

شاهزاه هیا، ۴۵ ساله، دختر ملک حسین و خواهر ناتنی ملک عبدالله پادشاه کنونی اردن است. او که سوارکار سابق المپیک بوده است در سال ۲۰۰۴ با شیخ محمد ۷۰ ساله در دوبی ازدواج کرد و ششمین و جوان‌ترین همسر حاکم دوبی شد. حاصل ازدواج آنها دو فرزند ۷ و ۱۱ ساله است.

او ابتدا توضیحات شیخ محمد درباره اینکه چه اتفاقی برای دو شاهزاده (دو دخترش) افتاده و این که آنها نجات پیدا کرده‌اند و اکنون با خانواده در امان هستند را باور کرده بود.

اما شاهزاه هیا از اوایل سال ۲۰۱۹ به این مساله شک می‌کند و نگرانی‌اش را ابراز می‌کند. او در این میان همچنین با محافظ شخصی بریتانیایی‌اش رابطه جنسی برقرار می‌کند.

شاهزاده هیا سال گذشته ابتدا به آلمان گریخت و بعد از مدتی به لندن آمد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، که میلیاردری سرشناس و از غول‌های دنیای اسب‌سواری است اغلب در مسابقات این رشته در بریتانیا در کنار الیزابت دوم، ملکه بریتانیا دیده می‌شود

پس از آن کارزاری از سوی شیخ محمد برای تهدید و ارعاب شاهزاده هیا به راه افتاد. بر اساس آنچه که در دادگاه مطرح شد، دو بار در زیر بالشش اسلحه با ضامن کشیده قرار داده شد. همچنین یک هلی‌کوپتر خارج خانه‌اش فرود آمد با این پیام تهدید که او را به زندانی در صحرا منتقل خواهد کرد.

قاضی حکم داد: "این پدر از اواخر سال ۲۰۱۸ به گونه‌ای عمل کرده است که به ارعاب و ترساندن یک مادر انجامیده است، و او دیگران را هم تشویق کرده که از طرف او همین کار را بکنند."

'یک شرمساری بزرگ'

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در آوریل سال ۲۰۱۹، شاهزاده هیا به همراه دو کودکش به بریتانیا گریخت. در دادگاه مطرح شد که چطور تهدیدهای پنهانی شیخ محمد باعث شده که او نگران جان خود باشد و همچنین نگران اینکه فرزندانش ربوده و به اجبار به دوبی بازگردانده شوند.

شاهزاده هیا می‌گوید که در ماه مه سال ۲۰۱۹ شیخ محمد بن راشد به او گفت: "تو و بچه‌ها هرگز در انگلستان در امان نخواهید بود." و بعد هم شیخ محمد شعری سروده که عنوانش این بوده: "تو زیستی، تو مردی".

همچنین در دادگاه گفته شد که چه طور شیخ محمد از نفوذ خود در رسانه‌ها استفاده کرد تا یک مجموعه از مقالات حاوی مطالب منفی درباره شاهزاده هیا منتشر شود که اغلب آنها هم "کاملا نادرست بوده است."

واضح است که این قضاوت‌ها و ادعاهایی که تایید شده است، یک شرمساری شخصی بزرگ برای شیخ محمد بن راشد آل مکتوم است. تعجبی ندارد که به همین دلیل تیم حقوقی او همه تلاش خود را کردند که این پرونده را از حالت علنی خارج کنند.

هر چند شاهزاده هیا، همسر سابق او چندان سرشناس نیست اما شیخ محمد در دنیای سوارکاری یک چهره شناخته شده جهانی است. او مالک و بنیان‌گزار مسابقات اسب‌سواری مشهور گادولفین است.

او عکس‌های زیادی با الیزابت دوم،‌ ملکه بریتانیا دارد. او همچنین چهره شناخته شده‌ای در خاورمیانه است و عنوان کسی را دارد که دوبی را به یکی از مقصدهای برزگ گردشگری و تفریح و تجارت تبدیل کرده است.

احکام دادگاه عالی بریتانیا با استقبال گروه‌های حامی حقوق بشر رو به رو شد.