وزارت بهداشت تاجیکستان: "ویروس کرونا در این کشور نیست"

تاجیکستان
توضیح تصویر،

تیم‌های ویژه پزشکی در فرودکاههای دوشنبه و خجند مسافران همه پروازها را معاینه می‌کنند

مسئولان وزارت بهداشت تاجیکستان روز پنج‌شنبه‌، ۵ مارس در یک نشست مطبوعاتی سر و صداها در باره انتقال ویروس کرونا به این کشور را رد کردند. آنها گفتند که تا حالا آلودگی به این ویروس در تاجیکستان مشاهده نشده است. این اظهار نظر مسئولان بهداشتی تاجیکستان در حالیست که از امروز با درخواست شورای علمای مرکز اسلامی این کشور نماز جماعت در مساجد برگزار نمی‌شود.

میرهم‌الدین کمال‌زاده، معاوین وزیر بهداشت تاجیکستان در باره دلیل بسته شدن مسجدها گفت، "به مسجدها شهروندان خارجی نیز می‌آیند و امکان روزانه چند دفعه پاک کردن قالی های مساجد وجود ندارد و با درنظرداشت وضعیت کشورهای اسلامی، این تصمیم گرفته شده است."

در پی اعلام این تصمیم و شایعات ورود این ویروس به تاجیکستان از دیروز تقاضا برای مواد غذایی، بویژه آرد و روغن و شکر یکباره بالا رفت. در بازارها و فروشگاهها مردم به مقدار زیاد این نوع مواد را خریداری می‌کنند. شادیخان جمشید، معاون وزیر بهداشت تاجیکستان به خبرنگاران گفت که برای ۹.۵ میلیون جمعیت این کشور ذخیره کافی مواد غذایی برای دو سال موجود است و مردم نباید سر و صداهای بی‌اساس را باور کنند.

مقامات می‌گویند، به خاطر جلوگیری از افزایش قیمت مواد غذایی گروه کاری تشکیل شده که این گروه بر قیمت مواد غذایی در بازار و فروشگاهها نظارت می‌کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

میرهم‌الدین کمال‌زاده، معاوین وزیر بهداشت تاجیکستان گفت که این کشور علاوه بر شهروندان چین، ورود شهروندان ژاپن، کره جنوبی، ایران، افغانستان و ایتالیا را به تاجیکستان ممنوع کرده است.

به گفته آقای کمال‌زاده از اول ماه فوریه تا ۴ مارس ۱۴۰۵ نفر در این کشور قرنطینه شده‌اند که ۳۲۷ نفرشان خارجی بوده‌اند. تا امروز ۱۰۹۵ نفر از قرنطینه مرخص شده‌اند و تنها ۳۱۰ نفر همچنان در قرنطینه هستند. در میان این افراد ۱۶۲ نفر آنها اتباع چین، ایران، افغانستان و کره جنوبی هستند.

ثمر‌الدین علی‌اف، مدیر پژوهشگاه جلوگیری از بیماریهای وزارت بهداشت تاجیکستان گفت که این کشور دو هزار کیت تست ویروس کرونا از روسیه دریافت کرده است. این مسئول بهداشتی تاجیکستان گفت که تست ۲۷۰ فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا منفی بوده است، آنها این تستها را برای تأیید به لندن و مسکو فرستاده‌اند. به گفته آقای علی‌اف آزمایشگاههای این شهرها نتایج منفی تست این افراد تأیید کرده‌اند. در همین حال، مسئولان بهداشتی تاجیکستان گفته‌اند که در روزهای نزدیک سازمان جهانی بهداشت کیت های تازه مخصوص تست را به این کشور وارد خواهد کرد.

مسئولان بهداشتی تاجیکستان می‌گویند، برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا به این کشور تمام تدابیر لازم را روی دست گرفته‌اند.