اذعان کاخ سفید به کمبود کیت‌های آزمایش ویروس کرونا

ایستگاه گراند سنترال نیویورک

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ایستگاه گراند سنترال نیویورک

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا و سرپرست گروهی که برای مدیریت و کنترل ویروس کرونا تشکیل شده می گوید که دولت نمی تواند این هفته یک میلیون کیت آزمایشی را تحویل دهد.

رئیس سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا (اف دی ای) روز دوشنبه گفته بود که تا آخر هفته یک میلیون کیت آماده خواهد شد.

آقای پنس چهارشنبه اعلام کرده بود که دولت هیچ محدودیتی برای انجام تست به روی بیماران قائل نمی شود فقط به شرط آنکه پزشک آن را تجویز کرده باشد. ریک اسکات سناتور جمهوری خواه گفته که شمار کیت های توزیع شده خیلی از یک میلیون کمتر خواهد بود.

دونالد ترامپ می گوید که به دلیل تدابیر دولت، از جمله منع ورود مسافرانی که در دو هفته اخیر از چین و ایران بازدید کرده اند، ابعاد آلودگی در آمریکا نسبتا محدود مانده است است.

او پنجشنبه در توییتی نوشت که فقط ۱۲۹ مورد از بیماری در آمریکا هست اما کارشناسان بهداشتی نگرانند که ویروس بدون آنکه شناسایی شود در حال انتشار در میان جمعیت باشد.

با این حال کنگره با سرعت زیادی یک بسته ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری را برای مقابله با شیوع تصویب کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

فروگاه بین المللی لس آنجلس

تازه ترین آمارها

آمار مرگ در آمریکا روز پنجشنبه به ۱۲ مورد رسید که به جز یکی بقیه در ایالت واشنگتن در شمال غربی این کشور روی داده.

درحال حاضر بیش از ۲۰۰ مورد ابتلا در ۲۰ ایالت آمریکا تایید شده که ۷۰ مورد آنها مربوط به ایالت واشنگتن است.

۹ نفر از کسانی که در آمریکا مرده اند در یک سرای سالمندان در حومه سیاتل زندگی می کردند که حالا موضوع تحقیق است تا معلوم شود تدابیر بهداشتی را رعایت کرده یا نه.

همزمان برخی شرکت های مهم مستقر در سیاتل مانند مایکروسافت و آمازون بخشی از فعالیت هایشان را متوقف کرده یا کارمندان را ترغیب کرده اند از خانه کار کنند.

شهر سانفرانسیسکو هم روز پنجشنبه اولین مورد ابتلا را گزارش داد. آمار مبتلایان در نیویورک هم در ۲۴ ساعت دو برابر شد و به ۲۲ رسید که همگی در شهر نیویورک یا اطراف آن هستند.

در ایالت رود آیلند هم ۲۰۰ نفر قرنطینه شده اند چون بعد از سفر گروهی به ایتالیا ۳ نفرشان آلوده شده اند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گراند پرینسس تا زمان ارزیابی حال مسافران در نزدیکی سانفرانسیسکو می ماند

متوقف کردن کشتی تفریحی

آقای پنس پنجشنبه در کنفرانسی گفت که توجه دولت هم اکنون عمدتا متوجه کشتی تفریحی است که در ساحل کالیفرنیا در نزدیکی سانفرانسیسکو لنگر انداخته است.

این کشتی با حدود ۳۵۰۰ سرنشین از جمله ۱۴۲ بریتانیایی دستور دارد تا زمان انجام آزمایش به روی سرنشینان همانجا بماند. مرد ۷۱ ساله ای که مرگ او روز چهارشنبه در کالیفرنیا گزارش شد با همین کشتی سفر کرده بود.

روز پنجشنبه یک هلی کوپتر گارد ساحلی آ»ریکا کیت های آزمایشی را با طناب به کشتی منتقل کرد.

مدیران خطوط کشتیرانی پرینسس کروز گفته اند که کمتر ۱۰۰ نفر برای انجام آزمایش شناسایی شده اند و انتظار می رود نتایج تا جمعه مشخص شود. گوین نیوسام فرماندار کالیفرنیا هم گفته که کشتی تا زمانی که مسافران درست ارزیابی نشده اند خالی نخواهد شد.

وضع بازارها

موج نگرانی از تاثیر اقتصادی این اپیدمی پنجشنبه باز هم وال استریت را دستخوش کرد. شاخص سهام بازارهای دا جونز، نزدک و اس و پی ۵۰۰ بیش از ۳ درصد افت کردند.

در این میان شرکت های مسافرتی مثل کشتیرانی و خطوط هوایی بیشترین ضربه را خورده اند. انجمن حمل و نقل بین المللی هوایی هشدار داد که این صنعت ممکن است امسال ۱۱۳ میلیارد دلار ضرر کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ضدعفونی مکان های عمومی در شهر بوستون

جهش آمار مرگ در ایتالیا

روز پنجشنبه در ایتالیا ۴۱ مورد تلفات دیگر گزارش شد که آمار مرگ در این کشور را به ۱۴۸ می رساند. کلیه مدارس و دانشگاه های ایتالیا برای حداقل ده روز تعطیل شده اند. شمار مبتلایان در این کشور هم بیش از ۳۰ درصد جهش کرده و به ۳۳۰۰ مورد رسیده.

همزمان فرانسه هم می گوید که شمار مبتلایان به ۴۲۳ مورد رسیده و اتحادیه اروپا گفته که جلسه هفته آینده اش را از استراسبورگ فرانسه به بروکسل در بلژیک منتقل می کند.

اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی هم تصمیم گرفته اند شهر بیت الحم را بعد از تشخیص ابتلای ۷ نفر قرنطینه کنند. ورود و خروج به این شهر از پنجشنبه شب تا اطلاع ثانوی ممنوع شد، طرحی که با کمک سربازان ارتش اسرائیل اجرا می شود.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان هم در کرانه باختری یک ماه وضعیت اضطراری اعلام کرده و کلیه مدارس و دانشگاه ها بسته خواهند بود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مقام های دهلی در هند کلیه مدارس ابتدایی را تا پایان ماه مارس بسته اند که شامل حال حدود دو میلیون کودک می شود.

تا بحال ۳۰ مورد ابتلا از جمله ۱۶ توریست ایتالیایی در هند شناسایی شده اند. دولت می گوید قصد ایجاد مراکز آزمایش کرونا در تک تک ۷۳۲ بخش این کشور را دارد و نارندا مودی نخست وزیر بازدید از بروکسل برای اجلاس سران هند-اتحادیه اروپا که قرار بود روز ۱۳ مارس انجام شود را عقب انداخته است.

در بریتانیا هم اولین مورد مرگ یک بیمار مبتلا به کووید-۱۹ ثبت شده است. او یک فرد مسن با مشکلات قبلی سلامتی بود. شمار مبتلایان در بریتانیا به ۱۱۶ نفر رسیده که ۳۰ مورد آن از روز چهارشنبه به این طرف شناسایی شد.

از سوی دیگر در پی تایید اولین مورد بیماری در آفریقای جنوبی سیریل راماپوزا نسبت به یک "بحران ملی" هشدار داد.

دکتر تدرو گبریسوس مدیر سازمان جهانی بهداشت ابراز نگرانی کرده که برخی دولت ها هنوز مقابله با بیماری را به اندازه کافی جدی نگرفته اند. به گفته او در برخی نقاط میزان تعهد سیاسی با میزان تهدید همخوانی ندارد.

او گفت که الان وقت دست کشیدن از تلاش برای مهار ویروس نیست و از نشانه های دلگرم کننده در کنترل آن در برخی کشورها از جمله کره جنوبی حرف زد.

به گفته او این نشان می دهد که می توان این اپیدمی را عقب راند اما فقط با یک رویکرد جمعی و جامع.

اما تلاش های بین المللی شدت گرفته و صندوق بین المللی پول ۵۰ میلیارد دلار برای کمک به مقابله با کرونا در کشورهایی که دستخوش هستند اختصاص داده است که بعد از اختصاص ۱۲ میلیارد از طرف بانک جهانیست.