اسد در تماس با پوتین از آتش‌بس روسیه و ترکیه در ادلب حمایت کرد

توضیح ویدئو،

نخستین روز آتش‌بس شکننده در ادلب

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، از آقای پوتین برای حمایتش از حکومت مرکزی سوریه تشکر کرده و از توافق اخیر روسیه و ترکیه برای آتش‌بس در استان ادلب سوریه حمایت کرده است.

بنا به اعلام کرملین آقای پوتین در این تماس تلفنی به آقای اسد اطمینان خاطر داده که توافق با ترکیه به ثبات در ادلب می‌انجامد.

خبرگزاری رسمی سوریه نیز نوشته که آقای اسد در این تماس از "رهبری روسیه" ابراز خرسندی کرده است.

روز پنجشنبه ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهور روسیه و ترکیه، برای برقراری آتش‌بس در استان ادلب، در شمال شرقی سوریه، به توافق رسیدند.

مطابق توافقی که پس از کشته چندین نیروی نظامی سوریه و ترکیه به دست آمد، روسیه و ترکیه علاوه بر آتش‌بس توافق کرده‌اند که گشت‌های مشترک به راه بیندازند و همچنین مسیری امن در یکی از جاده‌های کلیدی ادلب ایجاد شود.‌

روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل نشستی غیرعلنی برای بررسی آتش‌بس روسیه و ترکیه داشت.

رویترز به نقل از دیپلمات‌ها می‌گوید به دلیل مخالفت آمریکا شورای امنیت نتوانست با بیانیه‌ای از آتش‌بس روسیه و ترکیه حمایت کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پوتین به اسد اطمینان خاطر داده که توافق با ترکیه تمامیت ارضی و حاکمیت ملی ترکیه را تضمین می‌کند

گزارش‌ها حاکی از آن است که در روز اول آتش‌بس ادلب طرفین عمدتا به توافق احترام گذاشته‌اند و برای اولین بار ظرف چند هفته خبری از پرواز جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌ها نیست. البته درگیری میان نیروهای سوری و نیروهای اسلامگرای افراطی به کشته شدن چند نفر منجر شده است.

ادلب آخرین منطقه سوریه است که شورشیان و اسلامگرایان بر بخش‌هایی از آن تسلط دارند. ترکیه از این گروه‌ها حمایت می‌کند. نیروهای سوری با پشتیبانی روسیه پیشروی‌های زیادی در این منطقه داشته‌اند.

تشدید جنگ در ادب هزاران غیرنظامی را آواره کرده و در شرایط دشواری قرار داده است.