سه عضو خاندان سلطنتی آل سعود زندانی شده‌اند

محمد بن سلمان عملا قدرت را در عربستان به دست دارد

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

محمد بن سلمان عملا قدرت را در عربستان به دست دارد

رسانه‌های آمریکا می‌گویند سه عضو عالی رتبه خاندان پادشاهی عربستان، از جمله آخرین پسر ملک عبدالعزیز، در بازداشتی که علت آن معلوم نیست به سر می‌برند.

این رسانه‌ها محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را مسئول این اقدام معرفی کرده و می‌گویند محمد بن نایف و دو نفر دیگر روز جمعه بازداشت شده‌اند.

این بازداشت‌ها شبیه دستگیری گسترده اعضای خاندان سلطنتی در سال ۲۰۱۷ ارزیابی شده که طی آن محمد بن سلمان که در آن ایام تازه به مقام ولیعهدی منصوب شده بود دهها عضو برجسته خاندان سلطنتی را در هتل پنج ستاره ریتز-کارلتون برای چندین روز زندانی کرد و علت آن را "آغاز مبارزه با فساد" خواند.

نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال، عصر جمعه، ششم مارس، خبر دادند که بازداشت‌ها امروز صورت گرفته است و محمد بن نایف، ولیعهد پیشین؛ نواف بن نایف، عموزاده محمد بن سلمان، و احمد بن عبدالعزیز، آخرین پسر بازمانده از ملک عبدالعزیز -ابن سعود- سه نفری هستند که زندانی شده‌اند.

محمد بن نایف تا زمان به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، ولیعهد رسمی عربستان بود و پس از آن هم در سمت وزیر دفاع بود اما در جریان دستگیری‌های گسترده سال ۲۰۱۷ او هم بازداشت و در حصر خانگی قرار داده شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

محمد بن نایف، راست، تا سال ۲۰۱۶ ولیعهد رسمی و پرقدرت‌ترین شاهزاده عربستان سعودی بود

بازداشتی که ناظران آن را اقدامی از سوی محمد بن سلمان جوان برای تحکیم اریکه قدرت خود و رفع تهدیدها از سوی اعضای خاندان آل سعود تفسیر کردند.

آن طور که وال استریت ژورنال روز جمعه گزارش کرده ماموران یگان ویژه در حالی که لباس‌های سیاه و ماسک بر صورت داشتند به خانه این اعضای خاندان سلطنتی ریخته و منازل آنها را تفتیش کرده‌اند.

فرانک گاردنر، خبرنگار امنیتی بی‌بی‌سی می‌گوید در صورت تایید این گزارش‌ها، این اقدام گام جدی محمد بن سلمان برای تضمین بقایش خواهد بود.

"شاهزاده احمد بن عبدالعزیز، آخرین پسر بازمانده از بنیان‌گذار عربستان سعودی، یعنی ملک عبدالعزیز است و از احترام بالایی در میان آل سعود برخوردار است."

عربستان هنوز به گزارش این رسانه‌های آمریکایی واکنشی نشان نداده و آن را تایید یا تکذیب نکرده است اما آن طور که فرانک گاردنر می‌گوید "حساب و کتاب‌ها در داخل خاندان پادشاهی عربستان معمولا در خفا رسیدگی می‌شود."

محمد بن سلمان که در سال ۲۰۱۶ به عنوان ولیعهد رسمی عربستان به قدرت رسید، در ابتدا با وعده اصلاحات و ترقی شهرت و توجه جهانی برای خود دست و پا کرد اما رسوایی‌هایی چون قتل فجیع جمال خاشقچی که سازمان سیا معتقد است با دستور محمد بن سلمان صورت گرفته، اعتبار این ولیعهد جوان را به طور جدی خدشه‌دار کرد.

توضیح ویدئو،

گزارش‌های تایید نشده از حبس خانگی سه شاهزاده سعودی