پلیس ترکیه منتشرکنندگان خبر 'جعلی' درباره کرونا را تحویل مقام‌های قضایی می‌دهد

ترکیه

منبع تصویر، AFP

پلیس امنیت ترکیه هشدار داده کسانی که برای "ایجاد ترس" در مردم، خبرهای "غیرواقعی درباره کرونا" منتشر می‌کنند در اسرع وقت تحویل دستگاه قضایی می‌شوند.

به گزارش روزنامه "دیلی صاباح" فرمانده پلیس امنیت ترکیه از جمله این موارد به فایل‌های تصویری و صوتی مربوط به کرونا اشاره کرده و آنها را "غیرواقعی" خوانده است؛ این فایل‌ها از شیوع کرونا در ترکیه خبر می‌دادند.

ترکیه از معدود کشورهای جهان است که ابتلا به بیماری کرونای ۲۰۱۹ را گزارش نکرده است؛ بیش از ۸۰ کشور دنیا هم اکنون درگیر این ویروس هستند.

وزارت بهداشت ترکیه سه روز پیش (۵ مارس) اعلام کرده بود "۱۳۶۳ فرد مشکوک به این ویروس را آزمایش کرده‌ایم اما هیچکدام مثبت نبوده است."

با گسترش ویروس کرونای ۲۰۱۹ ترکیه مرزهای خود را با کشورهای با آلودگی بالا، از جمله ایران بست.

شرکت هواپیمایی ترکیه (ترکیش ایرویز) پروازهای خود را به کشورهای چین، ایران، عراق، ایتالیا، کره جنوبی و نخجوان تا اول آوریل (۲۳ روز دیگر) متوقف کرده است، البته ممکن است این محدودیت تمدید شود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پروازهای میان ایران و ترکیه تا اول آوریل متوقف شده است

اداره کل هوانوردی غیرنظامی ترکیه هفتم اسفند اعلام کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونای ۲۰۱۹ در ایران همه پروازهای مسافری و باربری میان دو کشور تا اطلاع ثانوی متوقف شده؛ در اطلاعیه این سازمان آمده بود پروازهایی که از ایران به مقصد ترکیه انجام می‌شود، به هیچ وجه مسافرنمی‌پذیرد و تنها هواپیماهای ایرانی بدون مسافر می‌توانند وارد ترکیه شوند تا مسافران ایرانی را انتقال دهند.

در تاریخ ششم اسفند، یک روز پیش از توقف سفرهای هوایی ایران و ترکیه، تعداد قربانیان این ویروس در ایران به ۱۵ نفر رسیده بود. در مجموع تاکنون ۱۹۴ نفر در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفته بود: "وزارت بهداشت کشورمان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفت مرزهایمان با ایران را ببندیم. ما باید برای جلوگیری از شیوع کرونا این اقدام را انجام می دادیم".

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه گفته: "با اتخاذ تدابیری تاکنون کشورمان از این بیماری مصون نگه داشته‌ایم." بعضی این باره اظهار تردید کرده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در سال ۲۰۱۹ میلادی در مجموع نزدیک به ۵۲ میلیون نفر از کشورهای دیگر به ترکیه سفر کردند

بنابر اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۹ میلادی در مجموع دو میلیون و صد هزار شهروند ایرانی از ترکیه بازدید کردند.

بر همین اساس سال گذشته در مجموع نزدیک به ۵۲ میلیون نفر از کشورهای دیگر به ترکیه رفته بودند.

اقتصاد ترکیه وابستگی زیادی به گردشگری دارد؛ بنابر اعلام مرکز آمار ترکیه این کشور در سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۴ میلیارد و ۵۲۰ میلیون دلار درآمد داشت که ۱۷ درصد از سال ۲۰۱۸ بیشتر بود.

شیوع کرونا می‌تواند ضربه بزرگی به اقتصاد ترکیه وارد کند، شیوع کرونا در کشورهای همسایه از جمله ایران و بسته شدن مرز هم ترکیه را از درآمد گردشگران ایرانی که در تعطیلات نوروز به این کشور سفر می‌کنند محروم می‌کند.

بنابر آمارهای رسمی هر مسافر ایرانی در سال گذشته میلادی بطور متوسط ۶۹۳ دلار در ترکیه خرج کرد که بیشتر از کشورهایی نظیر سوئد، هلند، بلژیک، آذربایجان، اوکراین و روسیه است.