ویروس کرونا؛ ۱۳۳ مرگ جدید و قرنطینه گسترده در ایتالیا

ایتالیا

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

بیمارستانی در تورین ایتالیا

با مرگ ۱۳۳ نفر دیگر، شمار قربانیان بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ در ایتالیا به ۳۶۶ نفر رسید. شمار مبتلایان هم با ۲۵ درصد افزایش از ۵۸۸۳ نفر به ۷۳۷۵ نفر افزایش یافته است.

به این ترتیب ایتالیا بعد از چین بالاترین شمار مبتلایان شناسایی شده کرونای ۲۰۱۹ را دارد.

در همین حال دولت ایتالیا امروز یکشنبه تدابیر جدیدی را برای مهار گسترش ویروس کرونای ۲۰۱۹ در پیش گرفته که زندگی میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جوزپه کنته نخست وزیر ایتالیا مدرسه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، موزه‌ها، کوپ‌های شبانه و دیگر اماکن عمومی را در تمام کشور تعطیل اعلام کرده است. این تدابیر تا سوم آوریل (۲۶ روز دیگر) پابرجا می‌ماند.

آقای کنته شنبه شب با اعلام تدابیر جدید گفت: "ما می‌خواهیم سلامت شهروندانمان را تضمین کنیم. ما می‌دانیم که این اقدام‌ها فداکاری می‌طلبد، گاهی کوچک و گاهی خیلی بزرگ."

تدروس آدانوم گبریسوس رئیس سازمان بهداشت جهانی از اقدامات دولت ایتالیا استقبال کرد و آن را شجاعانه خواند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در سوئیس، دولت این کشور غافلگیر شده چرا که روزانه ده‌هاهزار ایتالیایی برای کار از مرز عبور می‌کنند و به سوئیس می‌روند و سیستم درمانی سوئیس به این کارکنان خارجی بشدت نیاز دارد.

سوئیس و سان مارینو دو کشوری هستند که با استان‌های قرنطینه شده ایتالیا مرز مشترک زمینی دارند.

در بین آخرین افرادی که آزمایش کرونای آنها مثبت شده سالواتوره فارینا رئیس ستاد ارتش ایتالیا است که گفته حالش خوب است و خود را ایزوله کرده است.

قرنطینه‌های جدید یک چهارم جمعیت ایتالیا را شامل می‌شود بخصوص در مناطق شمالی این کشور مثل لومباردی که موتور اقتصاد این کشور هستند. در شمال ایتالیا تا ۱۶ میلیون نفر برای خروج از مناطقی که قرنطینه اعلام شده باید مجوز ویژه بگیرند.

سیستم درمانی در لومباردی بشدت زیر فشار است جایی که حدود ده میلیون نفر زندگی می‌کنند و اکنون بیماران در بیمارستان‌های این منطقه در راهروها درمان می‌شوند.

در همین حال در آن سوی اقیانوس اطلس، ارتش آمریکا سفر به ایتالیا و کره جنوبی و برعکس را محدود کرده و جی آینسلی فرماندار واشنگتن گفته است تدابیر ویژه‌ و اجباری برای محدود کردن گسترش ویروس در نظر گرفته می‌شود. در آمریکا ۱۹ نفر تاکنون جان باخته‌اند و در نیمی از ایالت‌های این کشور موارد ابتلا شناسایی شده است.