کرونا؛‌ 'پنهان‌کاری' چین و دفاع مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی از نقش این سازمان

گادن گالیا

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

دکتر گادن گالیا رئیس دفتر سازمان بهداشت جهانی در چین انتقادها درباره "قصور" این سازمان در روشن کردن حقایق مربوط به شیوع بیماری در چین را رد کرد

در پی متهم شدن دولت چین به پنهان‌کاری در مورد شیوع ویروس کرونا در آن کشور، مدیر دفتر سازمان بهداشت جهانی در چین انتقادات مطرح شده علیه این دفتر را رد کرده است.

دکتر گادن گالیا، رئیس دفتر سازمان بهداشت جهانی در چین انتقادها درباره "قصور" این سازمان در روشن کردن حقایق مربوط به شیوع بیماری در چین را رد کرد و گفت که تحت قرنطینه قرار گرفتن شهر ووهان که مرکز انتشار ویروس کرونا بوده، امکان باارزشی برای جامعه بین المللی برای آماده شدن و مقابله با ویروس فراهم کرد.

گفته شده که دولت چین ضمن پنهان کاری در مورد شیوع ویروس کرونا، پزشکان را به سکوت وادار کرده و در مراحل اولیه همه گیر شدن بیماری به مردم هشدار لازم را نداده است.

آقای گالیا در گفتگویی با بخش انگلیسی بی بی سی گفت که سازمان بهداشت جهانی پرسش هایی را در این زمینه از دولت چین مطرح کرده است.

او تأکید کرد که "یک هیأت مشترک از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی و چین به بررسی دقیق نحوه انتقال بیماری، شدت آن و اقدامات لازم می پردازند."

او گفت که خود دولت چین هم به وجود "کاستی‌هایی"‌ در نحوه بر خورد با این بیماری اذغان کرده است که در زمان مناسب این نقایص و کمبودها بررسی خواهند شد.

آقای گالیا به دکتر "لی وِنلیانگ"،‌ پزشکی که نخستین بار درمورد شیوع ویروس کرونا هشدار داد و سرانجام خودش در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داد،‌ ادای احترام کرد.

او گفت که به طور هفتگی جلساتی بین دفتر سازمان بهداشت جهانی و کمیته ملی بهداشت و درمان چین برگزار می شود و اقدامات انجام شده در این زمینه به طور دقیق بررسی می شوند.

در تازه ترین تحولات مربوط به شیوع ویروس کرونا، چین روز یکشنبه اعلام کرده که ۴۰ مورد جدید از ابتلا به بیماری کوید ۱۹ در آن کشور مشاهده شده که از ۲۰ ژانویه پایین ترین شمار مبتلایان جدید است.

همچنین،‌ مقامات کره جنوبی خبر از ۶۹ مورد جدید از این بیماری داده اند که از دو هفته گذشته تاکنون،‌ کمترین تعداد است.

کاهش موارد جدید در چین و کره جنوبی در حالی گزارش می شود که در اروپا نشانی از توقف بیماری وجود ندارد.

در ایتالیا،‌ شمار مبتلایان جدید به هفت هزار و ۳۷۵ نفر جهش داشته در حالی که بخش های شمالی این کشور که بیشترین شیوع ویروس را شاهد بوده،‌ قرنطینه شده است.