استعفای پروفسور اروپایی منتقد سیاست‌های اتحادیه اروپا در مبارزه با کرونا

آقای فراری اول ژانویه کار خود را در این شورا شروع کرد و گفته می‌شود به او اجازه داده شد که بعضی از کارهایی را که در آمریکا دنبال می‌کرده، ادامه دهد.

منبع تصویر، EUROPEAN COMMISSION

توضیح تصویر،

آقای فراری اول ژانویه کار خود را در این شورا شروع کرد و گفته می‌شود به او اجازه داده شد که بعضی از کارهایی را که در آمریکا دنبال می‌کرده، ادامه دهد.

مائورو فراری، رئیس شورای تحقیقات علمی اتحادیه اروپا، سه ماه بعد از شروع به کار با زیر سئوال بردن مدیریت علمی این اتحادیه و انتقاد از سیاست‌های عملیاتی آن از سمت خود استعفا کرده است.

او گفته پس از ناکامی در راه‌اندازی برنامه خاصی برای مبارزه با ویروس کرونا اعتماد خود را به سیستم از دست داده است.

کمیسیون اروپا درباره این استعفای زودهنگام ابراز تاسف کرده و گفته برنامه جامعی برای مبارزه با این ویروس در دست بوده است.

آقای فراری دانشمندی ایتالیایی-آمریکایی است که در حوزه "پزشکی نانو" فردی پیشگام شناخته می‌شود؛ او چندین دهه در آمریکا مشغول به کار بوده است.

زمانی که او ریاست شورای تحقیقات علمی اتحادیه اروپا را عهده‌دار شد بر تعهد خود در زمینه خدمت به جامعه تاکید کرده بود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او در بیانیه‌ای که در بعضی رسانه‌ها نظیر "فایننشال تایمز" منتشر شد از تعهد خود به "رویای ایده‌آل اروپای واحد" صحبت کرده بود ولی بعدا با حقیقت متفاوتی روبرو شد.

با شیوع ویروس کرونا و روشن‌تر شدن ابعاد همه‌گیری آن، پروفسور فراری گفت تلاش زیادی برای راه‌اندازی برنامه خاصی برای مقابله با کووید ۱۹ داشت.

هدف او این بود که با در اختیار داشتن بهترین دانشمندان جهان و همچنین داروها، واکسن‌ها، دستگاه‌های تشخیص بیماری و اقدامات رفتاری مبتنی بر دانش علمی بتواند بینش رهبران سیاسی را تغییر دهد.

اما به گفته او پیشنهاداتش به اتفاق آرا توسط هیئت امنای شورا رد شد چون این طرح را به لحاظ اقتصادی به‌صرفه نمی‌دانست و آن را ارزشمند سرمایه‌گذاری نمی‌دید.

این پروفسور بعد مستقیما با اورسولا وان در لین، رئیس شورای اتحادیه اروپا شروع به کار کرد و به توسعه طرحی پرداخت که خانم وان در لین هم در آن مشارکت داشت.

البته در این زمینه‌ انتقادهایی هم داشت؛ آقای فراری گفته دخالت مستقیم رئیس شورای اتحادیه اروپا به یک طوفان درونی سیاسی دامن زد.

اتحادیه اروپا همیشه برای رسیدن توافقی جامع درباره مقابله با کرونا در تقلا بوده است.

وزرای دارایی کشورهای عضو این اتحادیه روز چهارشنبه گفتگوهای خود را درباره کمک به کشورهای جنوب حوزه یورو که شدیدا متاثر از ویروس شده‌اند، متوقف کرده‌اند؛ این مذاکرات قرار است فردا از سر گرفته شود.

بعد از انتشار خبر استعفای پروفسور فراری، کریستین اهلر، از اعضای پارلمان اروپا گفت پیشنهاد این پروفسور آمریکایی-ایتالیایی با مبنای حقوقی شورای تحقیقات اروپا در تضاد بوده است.

یکی از تضادهایی که به آن اشاره شده ارائه درخواست کمک مالی "از پائین به بالا"ست؛ به این معنی که دانشمندان باید درخواست خود را ارائه دهند و آقای فراری به عنوان رئیس شورا نمی‌توانسته چنین درخواستی را مطرح کند.

آقای فراری اول ژانویه کار خود را در این شورا شروع کرد و گفته می‌شود به او اجازه داده شد که بعضی از کارهایی را که در آمریکا دنبال می‌کرده، ادامه دهد.

این اقدام البته برای عده‌ای "غیرطبیعی" قلمداد شد و انتقادهایی را هم در بیرون برانگیخت.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفته رئیس شورای تحقیقات ضمن ریاست این شورا، مشاور ویژه کمیسیون هم هست؛ ولی خود شورا به تبیین "استرتژی‌های مالی" و چگونگی اجرای سیاستهای شورا می‌پردازد.

او همچنین گفته ۵۰ پروژه برای مقابله با کرونا در دست بود و ۱۸پیشنهاد تحقیق و توسعه هم از شاخه‌های مختلف علمی انتخاب شدند.

مائورو فراری گفته بود زمان آن فرا رسیده که "با منابع و مسئولیتهای حقیقی به خط مقدم جنگ" در برابر کووید ۱۹ بپیوندد؛ به دور از دفاتر اتحادیه اروپا در بروکسل که او خود را دارای "مهارتهای کافی" در زمینه امور سیاسی نمی‌دید