سازمان منع سلاح‌های شیمیایی: دولت سوریه مسئول حملات شیمیایی است

یک امداد رسان این عکس از یک کپسول گاز را که گفته می شود در ۲۵ مارس ۲۰۱۷ به بیمارستانی در لطامینه برخورد کرد فرستاد

منبع تصویر، Abd al-Munaf Faraj al-Saleh via Human Rights Watch

توضیح تصویر،

یک امداد رسان این عکس از یک کپسول گاز را که گفته می شود در ۲۵ مارس ۲۰۱۷ به بیمارستانی در لطامینه برخورد کرد فرستاد

سازمان منع سلاح های شیمیایی نتیجه گیری کرده است که نیروی هوایی سوریه در ماه مارس ۲۰۱۷ با سم اعصاب سارین یا کلر سه حمله انجام داده است.

سازمان منع سلاح های شیمیایی (او پی سی دبلیو) گفت که ۱۰۶ نفر در این حملات در روستای لطامنه در معرض گازهای شیمیایی قرار گرفتند.

این یافته ها اولین گزارش تیم جدید "تحقیقات و شناسایی" (آی آی تی) وابسته به سازمان منع سلاح های شیمیایی است.

دولت سوریه هرگونه استفاده از تسلیحات شیمیایی را انکار کرده است.

با این حال ماموریت مشترک سازمان منع سلاح های شیمیایی و سازمان ملل همچنین نیروهای دولت سوریه را به کاربرد سارین در حمله ای به شهر خان شیخون که بنابه گزارش ها باعث مرگ بیش از ۸۰ نفر شد متهم کرده است. آن حمله چند روز بعد از حادثه لطامنه که در آن نزدیک است روی داد.

این سازمان همچنین نتیجه گیری کرد که نیروهای دولتی در موارد دیگری در جریان جنگ داخلی این کشور از کلر به عنوان سلاح شیمیایی استفاده کرده اند.

"آی آی تی" سال پیش از سوی اعضای سازمان منع سلاح های شیمیایی ایجاد شد. این بعد از وتوی قطعنامه شورای امنیت برای تمدید مجوز ماموریت مشترک این سازمان از طرف مسکو بود. هدف آن ماموریت شناسایی مسببان استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه بود.

"آی آی تی" در اولین گزارش خود بر حوادث لطامنه در حدود ۴۰ کیلومتری شمال غرب شهر حما در اواخر مارس ۲۰۱۷ تمرکز کرد.

محققان با شاهدان عینی مصاحبه کردند، نمونه ها و بقایای جمع آوری شده در محل حوادث را تحلیل کردند، علائم زخمی ها و خدمه پزشکی را بررسی کردند، و با کارشناسان رایزنی کردند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

حمله مظنون شیمیایی در ماه آوریل ۲۰۱۷ در خان شیخون استان ادلب بیش از ۸۰ کشته به جا گذاشت

براساس این اطلاعات "آی آی تی" نتیجه گیری کرد که دلایل قانع کننده ای وجود دارد که نشان دهد:

  • در روز ۲۴ مارس یک جنگنده سوخو-۲۲ متعلق به تیپ ۵۰ لشکر ۲۲ هوایی ارتش سوریه از پایگاه هوایی شعیرات بلند شد و یک بمب "ام ۴۰۰۰" حاوی سارین را در جنوب لطامنه انداخت که ۱۶ نفر را مجروح کرد
  • روز ۲۵ مارس یک هلی کوپتر نیروی هوایی سوریه که از پایگاه هوایی حما برخاسته بود کپسولی را روی بیمارستان لطامنه انداخت. کپسول سقف را شکافت و گاز کلر رها کرد که ۳۰ نفر در معرض آن قرار گرفتند
  • روز ۳۰ مارس یک سوخو-۲۲ متعلق به تیپ ۵۰ لشکر ۲۲ هوایی ارتش سوریه، بعد از برخاستن از شعیرات، یک بمب ام ۴۰۰۰ حاوی سارین را در جنوب لطامنه پرت کرد که ۶۰ نفر در آن زخمی شدند
از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سانتیاگو اوناته-لابورد هماهنگ کننده "آی آی تی" گفت: "حملاتی که دارای چنین ماهیت استراتژیکی است فقط می تواند با دستور مقام های بالاتر در فرماندهی ارتش جمهوری عرب سوریه بوده باشد."

فرناندو آریاس مدیر کل سازمان منع سلاح های شیمیایی تاکید کرد که "آی آی تی" یک نهاد قضایی یا نیمه قضایی "با اختیارات لازم برای نسبت دادن مسئولیت ارتکاب جرم به افراد" نیست.

او افزود: "اکنون به عهده شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی و کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی، دبیرکل سازمان ملل متحد، و کل جامعه جهانی است تا اقدامی که مناسب و ضروری می داند را انجام دهد."

"آی آی تی" همچنین در مورد شش حادثه دیگر تحقیق کرد که ماموریت حقیقت یاب سازمان منع سلاح های شیمیایی نتیجه گیری کرده در آنها احتمالا از نوعی سم شیمیایی به عنوان سلاح استفاده شده است.

یکی از آنها مربوط به شهر دوما در روز ۷ آوریل ۲۰۱۸ است که در آن زمان تحت محاصره بود و به گفته خدمه پزشکی باعث مرگ بیش از ۴۰ نفر شد.

ماموریت حقیقت یاب سازمان منع سلاح های شیمیایی سال پیش گفت داده های موجود دلایل قانع کننده ای از استفاده از سم شیمیایی به عنوان سلاح در دوما به دست می دهد، هرچند آن را به هیچ طرفی نسبت نداد.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه نیروهای دولت سوریه را به استفاده از سلاح های شیمیایی در دوما متهم کرده اند. اما دولت سوریه و روسیه می گویند امدادرسانان آن را "صحنه سازی" کرده اند.

بیشتر بخوانید: