ترامپ 'مخالفتی با ارسال تجهیزات پزشکی به ایران ندارد'

ترامپ و پومپئو در کنفرانس خبری چهارشنبه

منبع تصویر، Getty Images

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، می گوید با ارسال تجهیزات پزشکی دیگر کشورها به ایران برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا مخالفتی ندارد.

آقای ترامپ که چهارشنبه در جلسه روزانه کاخ سفید صحبت می کرد، در پاسخ به سوالی درباره مکالمه تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه و ارسال تجهیزات پزشکی از اروپا به ایران گفت مخالف چنین اقدامی نیست.

همزمان، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به طور جداگانه گفته است آمریکا امکان کمک رسانی از دیگر کشورها به ایران را تسهیل کرده است.

مایک پومپئو هم که در همان جلسه صحبت می کرد، ضمن مخالفت با لغو تحریم های ایران گفت این تحریم ها مانع از ارسال کمک های بشردوستانه به این کشور نمی شود.

آقای پومپئو همچنین از عدم پذیرش پیشنهاد کمک آمریکا به ایران برای کمک به مقابله با همه گیری ویروس کرونا ابراز تاسف کرد.

آقای پومپئو همچنین در مصاحبه جداگانه ای با یک شبکه رادیویی محلی در ایالت ویرجینیا تاکید کرد که آمریکا هم به طور علنی و هم به طور خصوصی آمادگی خود برای کمک رسانی را به ایران اطلاع داده است.

آقای پومپئو گفت:‌ "ما می خواستیم کمک فنی و هر آن چه که در توان آمریکاست برای کمک به حفظ جان ایرانی ها ارسال کنیم. ما کمک رسانی از طریق دیگر کشورها را تسهیل کرده ایم."

با این حال آقای پومپئو تاکید کرد انتقال پول به ایران تسهیل نخواهد شد.

آقای پومپئو گفت: "پولی که به ایران ارسال شود، از جیب رهبران فاسد آن سر در می آورد. این پول صرف دارو، غذا و تجهیزات نمی شود... ‌آنها پول دارند. منابع هم دارند. این که بگوییم برای کمک به حل این بحران انسانی باید به آنجا پول بفرستیم، غیرمنطقی است."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، چهارشنبه با انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران هم‌زمان با همه‌گیری ویروس کرونا، ایالات متحده را به "تروریسم درمانی" متهم کرد.

آقای روحانی با اشاره به مخالفت کاخ سفید با اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به ایران، گفت آمریکا در مقابله با بیماری جدید هم "روند غلط و تفکرات نادرست خود را ادامه می‌دهد."

دولت ایران یک ماه پیش برای مقابله با شیوع کرونا درخواست وامی ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول کرد و هم‌زمان در نامه‌ای به سازمان ملل خواهان لغو تحریم‌های ایران شد.

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت آمریکا مخالفت خود با هرگونه تخصیص وامی به ایران را اعلام کرده است.

مورگان اورتگاس به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "ما موضع خود را برای صندوق بین‌المللی پول و جهان مشخص کردیم که به عقیده آمریکا هرگونه کمک مالی به رژیم ایران به دست مردم این کشور نخواهد رسید، سابقه آنها نمایان است، و آنها چنین پولی را در جیب خود و برای کمک به گروه‌های نیابتی تروریست خود در خاورمیانه صرف خواهند کند."

قبلا از جمله میشل باچله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواستار تخفیف تحریم ها در خلال شیوع ویروس کرونا شده اند.

براساس تازه ترین آمار رسمی در ایران شمار کل مبتلایان به کووید-۱۹ در این کشور به ۶۴ هزار و ۵۹۸ نفر و جان‌باختگان به ۳۹۹۳ نفر رسیده است.

براساس آماری که وزارت بهداشت چهارشنبه ارائه کرد در شبانه روز گذشته ۱۹۹۷ مبتلای جدید شناسایی شده و ۱۲۱ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

بیشتر بخوانید: