نهادهای اروپایی برای هما‌هنگی درکاهش محدودیت‌های کرونا تلاش می‌کنند

اروپا

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عادی‌سازی از برنامه‌های اتحادیه اروپاست

یک روز بعد از تصویب تسهیلاتی در اعمال محدودیت‌های ناشی از مبارزه با شیوع ویروس کرونا که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان آن را اعلام کرد؛ نهادهای اتحادیه اروپا نیز فعالیت‌های هماهنگ کننده خود را آغاز کرده‌‍‌اند.

پارلمان اروپا امروز پنجشنبه (۱۶ آوریل/۲۸ فروردین) جلسه رسمی خود را تشکیل داد. این پارلمان در نظر دارد تا رسیدن به یک توافق همه جانبه و تنظیم برنامه‌ای برای پایان دادن تدریجی به محدودیتهای اعمال شده، گفتگوها را دنبال کند.

همزمان وزیران خارجه و کشور اتحادیه اروپا نیز در بروکسل سرگرم شور شدند با این هدف که با بررسی مسائل مرزی و مشکلات داخلی هریک از کشورهای عضو، تصمیم گرفته شود.

در این میان براساس گزارشها کمیسیون اتحادیه اروپا در ارائه راه حلها و بر اساس آخرین آمار شیوع بیماری و با توجه به نظرهای کمیسیون کارشناسان اقدام می کند. در واکنش به اعلام گام های کوچک از طرف آلمان ، کمیسیون اروپا معتقد است لازم نیست که اقدامات همه کشورهای عضو یکسان ویا همزمان باشد ولی مهم این است که به تناسب اوضاع، همه کشورهای عضو از حمایت های علمی و مالی برخوردار باشند.

در این میان بویژه کشورهای دانمارک، هلند و اسپانیا با بازگشائی های محدود، وارد روند خروج از تنگناهای شدید کسب و کار و از جمله گشایش مدارس بارعایت دستورهای بهداشتی شدند. در این میان اتریش همانگونه که زودتر سختگیریها را آغاز کرد، پیش از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا به بازگشائی های گام به گام پرداخت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان

آلمان با احتیاط از گام های کوچک سخن می‌گوید

گرچه ساختار فدرالی آلمان تصمیم سازی مرکزی را بطور یکسان برای سراسر این کشور، ناممکن می‌سازد اما اقدامات خانم مرکل و ضرورت "مقابله خردمندانه" با کرونا وحدت نظر را تا حد ضروری عملی کرده است .

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بعد از تحلیل داده‌های علمی و گفتگو با رهبران ۱۶ ایالت، نخستین مرحله عادی‌سازی را با تاکید بر رعایت احتیاط اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این مرحله که از روز دوشنبه ( ۲۰ آوریل ) آغاز می شود عمدتا شامل مغازه ها و محل های کسب و کار با سطح حداکثر ۸۰۰ متر مربع است که با انتقادهایی روبرو شد مبنی براینکه ایراد که "چرا تا سطح ۸۰۰ متر مربع" که جواب مسئولان این بوده است که که اگر سوپرمارکت های بزرگتر هم در نظر گرفته شود آنگاه وجود راهروهای بیشتر باعث تراکم مشتریان و درنتیجه وجود خطر سرایت ویروس است و باید در مراحل بعدی و قابل اطمینان این موضوع در نظر گرفته شود.

بخش دیگر آزادسازی و باز گشائی مربوط به مدارس است و بویژه مدارسی که در آستانه انجام امتحانات قراردارند. این موضوع از روز چهارم ماه می انجام می شود و در برخی از ایالات به نسبت تاریخ امتحانات حتی زودتر عملی می شود.

به گگفته برخی از خبرنگاران آلمان تا حدی بموقع وارد عمل شد و تصمیمات خود را براساس "نظرات و تحقیقات جدی استادان و انستیتوهای مجهز ویروس شناسی و کارشناسان اپیدمی و پاندمی" اتخاذ کرد.

با این تدابیر به گفته خبرنکاران آلمان با کمترین تلفات در اروپا روبرو بوده و این روند تا کنون ادامه دارد. اکنون که این کشور فصل پایان دادن به سختگیری و محدودیتها را آغاز کرده ، توصیه نهادهای اروپائی این است که کشورهای دیگر اروپائی و بویژه همسایه با توجه به راه و روش آلمان فعالیت کنند.

خانم مرکل در سخنان خود بشدت توصیه کرده است که دستورالعمل های حفاظتی و فاصله گذاری باید همچنان رعایت شود وهمه اقدامات هنگامی مفید است که مغایر با راهکارها برای سیر نزولی ویروس کرونا نباشد