مکرون مدیریت اپیدمی کرونا در چین را زیر سوال برد

عکسی از امانوئل مکرون در جریان کنفرانسی خبری در کاخ الیزه در روز ۱۶ آوریل

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

عکسی از امانوئل مکرون در جریان کنفرانسی خبری در کاخ الیزه در روز ۱۶ آوریل

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه مدیریت چین در برخورد با شیوع ویروس کرونا را زیر سوال برده و گفته "اتفاقاتی افتاده که ما از آن بی خبریم."

آقای مکرون به روزنامه فایننشال تایمز گفت "زودباوری" است اگر بگوییم چین مدیریتی بهتر از سایرین با این بحران داشته.

او بعد از آن اظهار نظر می کند که گزارشی جنجالی در وبسایت سفارتخانه چین در پاریس منتشر شد که می گفت که کشورهای غربی سالخوردگان را در سرای سالمندان به حال خود رها کرده اند تا بمیرند.

در واکنش وزارت خارجه فرانسه سفیر چین را برای "ابراز نارضایتی" احضار کرد.

چین این نزاع را به عنوان یک "سوءتفاهم" رد کرد و ژائو لیجیان سخنگوی دولت گفت که چین هرگز اظهار نظری منفی درباره چگونگی برخورد فرانسه با این اپیدمی نکرده و "قصد چنین اظهار نظری را هم ندارد."

آمار ابتلا به کووید-۱۹ در فرانسه به ۱۴۱ هزار نفر رسیده و تقریبا ۱۸ هزار نفر هم جان خود را در این کشور از دست داده اند، درحالی که چین می گوید بیش از ۸۳ هزار مورد ابتلا و فقط ۳۳۰۰ مورد مرگ ثبت کرده است.

چین اخیرا مقررات دو ماهه منع تردد در شهر ووهان در استان هوبی که مرکز اولیه شیوع بود را لغو کرد.

سایر کشورها از جمله آمریکا و بریتانیا هم شفافیت چین در مورد عواقب این شیوع را زیر سوال برده اند.

اظهارات مکرون

آقای مکرون در پاسخ به این سوال فایننشال تایمز که آیا برخورد اقتدارگرایانه چین با مردم خود برای مهار شیوع ویروس کرونا ضعف نظام های دمکراتیک غربی را برملا کرده گفت قیاسی میان جوامع باز و جوامعی که حقیقت را سرکوب می کنند وجود ندارد.

او گفت: "با توجه به این اختلاف ها، گزینه های اتخاذ شده و وضعیت امروز چین، که برای من محترم است، نباید خیلی زود باور کرد که چین مدیریت خیلی بهتری در این بحران داشته."

او افزود: "ما (جواب این سوال را) نمی دانیم. به وضوح اتفاقاتی افتاده که ما از آنها بی خبریم."

او گفت که لغو آزادی ها برای مقابله با اپیدمی، دمکراسی های غربی را تهدید خواهد کرد.

او گفت: "این برای ما قابل پذیرش نیست. نمی توانیم تار و پود وجودی خود را بر این اساس که بحرانی بهداشتی وجود دارد ترک کنیم."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

فرانسه مقررات منع تردد را برای چهار هفته دیگر تمدید کرده است

سایر واکنش ها

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا روز پنجشنبه در کنفرانسی خبری گفت که "سوال های سختی" درباره چگونگی شروع این بحران هست که باید مطرح شود.

او گفت باید به "بررسی عمیق" این موضوع پرداخت که این ویروس چطور توانست از چین منتشر شود و گفت که بعد از بحران نمی توان "به روال عادی بازگشت ."

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم موضع سختی علیه چین اتخاذ کرده است.

او روز چهارشنبه در پاسخ به این سوال که چرا درصد بزرگی از ۱۳۷ هزار مرگ در جهان به آمریکا مربوط می شود، سایر کشورها را به دروغ گفتن درباره آمار واقعی مرگ و میر متهم کرد.

او با نام بردن از چین گفت: "آیا واقعا کسی آمارهایی که برخی از این کشورها ارائه می کنند را باور می کند؟".

او گفت که آمریکا درحال بررسی گزارش های تایید نشده است که می گوید ویروس کرونا ممکن است از آزمایشگاهی در شهر ووهان به بیرون سرایت کرده باشد، نه از بازاری در این شهر.

شبکه خبری "فاکس نیوز" روز چهارشنبه به نقل از منابعی که هویتشان را فاش نکرد گزارش داد احتمال داده می شود که ویروس کرونا به طور تصادفی بعد از آلوده شدن یک کارآموز به دلیل پروتکل های ضعیف ایمنی از تاسیساتی در ووهان به بیرون سرایت کرده باشد.

رسانه های آمریکایی قبلا گزارش داده بودند که سفارت آمریکا در پکن نگرانی خود درباره سطح ایمنی در دو آزمایشگاه در ووهان را در سال های اخیر مطرح کرده بود.

بیشتر بخوانید: