کرونا در اسرائیل؛ توافق مقدماتی در دولت نتانیاهو برای لغو تدریجی قرنطینه

در محله های زندگی یهودیان سنت گرای حریدی از جمله در بیت المقدس میزان شیوع کرونا بالا گزارش شده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

در محله های زندگی یهودیان سنت گرای حریدی از جمله در بیت المقدس میزان شیوع کرونا بالا گزارش شده است

دولت اسرائیل طرحی را به طور مقدماتی به تصویب رسانده است که برخی محدودیت‌های سختگیرانه‌ که از حدود یک ماه پیش برای مهار اپیدمی کرونا بر بخش‌های تجاری، خدمات و تولیدات این کشور اعمال شده را به طور تدریجی و مشروط لغو می کند.

بر اساس این طرح، مردم در مناطق تحت مقررات قرنطینه اجازه می یابند که حداکثر تا ۵۰۰ متر از خانه‌های خود دور شوند هرچند افراد بالای ۶۵ سال همچنان باید در منزل باقی بمانند.

شهر بنی براک، در نزدیکی تل‌آویو - که یکی از مراکز زندگی یهودیان سنت گرای حریدی است - کانون کرونا در اسرائیل بوده است. همچنین برخی محلات یهودیان حریدی در شهر بیت المقدس تحت مقررات قرنطینه قرار داشته است.

کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، عصر پنجشنبه (۱۶ آوریل) پس از حدود شش ساعت بحث و بررسی بر سر طرح مذکور به توافق رسید که در نظر دارد بخش‌های اقتصادی را طی یک روند حساب شده در چارچوب مقررات بهداشتی بازگشایی کند.

بنا بر این طرح که انتظار می رود روز یکشنبه (۱۹ آوریل) در کابینه به رای نهایی گذاشته شود، کسب و کارها برای فعالیت مجدد باید ضوابط تازه‌ای را به اجرا بگذارند، از جمله سنجش دمای بدن افراد پیش از ورود به ساختمان‌ها و ماسک زدن اجباری به صورت. همچنین اشخاص باید دو متر از هم فاصله بگیرند و اماکن عمومی هر دو ساعت یک بار باید ضدعفونی شود.

با این حال، مجتمع‌های بزرگ تجاری، آرایشگاه‌ها و مدارس همچنان بسته خواهد ماند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت اسرائیل، تا به حال حدود ۱۲ هزار و ۷۵۸ نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده‌ و حداقل ۱۴۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

اسرائیل محدودیت‌های شدیدی برای مقابله با شیوع کرونا وضع کرده است

در کرانه غربی رود اردن نیز‌ آمار رسمی تشکیلات خودگردان فلسطینی ۲۸۲ مورد بود که دو نفر آن‌ها فوت کرده اند. در غزه نیز حداقل ۱۳ فلسطینی به کرونا مبتلا شده اند.

از طرف دیگر، دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، روز پنجشنبه از تخصیص یک کمک اضطراری پنج میلیون دلاری برای مقابله با کرونا به فلسطینیان خبر داد.

بخش عمده کمک‌های آمریکا به فلسطینی‌ها در ظرف چند سال گذشته توسط دولت دونالد ترامپ به حالت تعلیق در آمده است.