کرونا در تاجیکستان؛ جامعه مدنی: آیا کیت‌های آزمایش قابل اعتماد هستند؟

وزارت بهداشت

نمایندگان جامعه مدنی در تاجیکستان از وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی این کشور خواسته‌اند تا به پرسشهایی در باره ویروس کرونا توضیحاتی بدهد.

در نامه‌ای که ۱۸ سازمان و چند تن از افراد جداگانه به وزارت بهداشت تاجیکستان نوشته‌اند، موضوع کیت‌های تست تشخیص کرونا در این کشور مطرح شده است.

این تستها را عمدتاً از روسیه و چین به تاجیکستان می‌آورند. جامعه مدنی تاجیکستان این پرسش را به میان گذاشته که تا چه ‌اندازه به این آزمایشها می‌شود اعتماد کرد؟

زیر نامه نمایندگان جامعه مدنی به وزارت بهداشت تاجیکستان مسئولان " اتحادیه حقوق‌شناسان پامیر"، "مشورتچیان خلقی جمهوری تاجیکستان"، "دفتر آزادیهای شهروندی"، "دنیای حقوق"، "مرکز حقوق انسان" و برخی سازمانهای دیگر اجتماعی و چند کارشناس و حقوقدان و روزنامه‌نگار امضا گذاشته‌اند.

وزارت بهداشت تاجیکستان می‌گوید، تا امروز هیچ مورد ابتلا به بیماری کوید-۱۹ در این کشور ثبت نشده است.

این در حالیست که مرگ دست کم ۲ نفر در شمال، یک نفر در جنوب و یک تن دیگر در شهر دوشنبه در سه هفته اخیر به نگرانیهای مردم در رابطه به ویروس کرونا افزوده است.

مقامات تاجیکستان مرگ این افراد را ناشی از ابتلای آنها به "پنیومانیه" (التهاب ریه)، سل، آنفولانزا و فشار خون می‌دانند، در حالی که در شبکه‌های اجتماعی ادعا شده دلیل اصلی جان باختن این افراد آلودگی به ویروس کرونا بوده است.

همچنین وزارت بهداشت تاجیکستان گفته که بعد از مرگ چهار نفر در ناحیه جبار رسولف، شهرهای باختر و دوشنبه از بیماریهای پنیومنیه، سل، آنفولانزا و فشار خون، تنها به خاطر احتیاط پیوندان آنها و پزشکان و پرستارانی را که با افراد فوت کرده تماس داشته‌اند، قرنطینه کرده‌اند.

گذشته از این، مسئولین وزارت بهداشت تاجیکستان گفتند که قبل از مرگ این افراد از آنها تست تشخیص کرونا گرفته شده. و نتیجه همة آزمایشها منفی بوده و هیچ جایی نگرانی نیست.

اما کیفیت تستهای تشخیصی جامعه مدنی تاجیکستان را نگران کرده است.

از جمله این که اعتماد به تستهای آزمایشی در روسیه کم است و کیت‌های تست ساخت چین هم بی‌نقص نیستند.

منبع تصویر، Getty Images

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آنها این سؤال را مطرح کرده‌اند که وزارت بهداشت تاجیکستان برای آزمایش دوباره نتایج تشخیص و بررسی آن چه کاری را انجام می‌دهد؟

آیا این تستها ثبت بین‌المللی دارند و به تأیید سازمان بهداشت جهانی رسیده‌اند یا خیر؟

واکنش وزارت بهداشت تاجیکستان به این نامه نمایندگان جامعه مدنی تا این ساعت روشن نیست. اما مسئولان این وزارت در گذشته گفته بودند که نتیجه تستهای تشخیص کرونا را به آزمایشگاههایی در لندن و مسکو فرستاده‌اند و آنها نیز نتیجه منفی آزمایشهای انجام شده در دوشنبه را تأیید کرده‌اند.

در همین حال، گالینا پرفیلوا ، نماینده سازمان بهداشت جهانی در تاجیکستان در اواخر هفته گذشته در پایان دوره آموزشی برای خبرنگاران گفته که هر تست انجام شده در آزمایشگاه تشخیص کرونا در شهر دوشنبه از سوی وزارت بهداشت تاجیکستان به سازمان آنها پیشنهاد می‌شود.

به گفته خانم پرفیلوا تا ۱۶ آوریل "۲۳۱۷ تشخیص انجام داده شده است که ۴۴۰ عدد آن تکراری می‌باشند." نماینده سازمان بهداشت جهانی در تاجیکستان گفته که به دقیق بودن این تشخیصها اطمینان دارد. زیرا به گفته او، تستهایی که برای این تشخیص درتاحیکستان استفاده می‌شوند، در اکثر کشورهای دیگر نیز مورد استفاده قرار دارند.

از سوی دیگر، مسئولان وزارت بهداشت تاجیکستان سبب افزایش موارد ابتلا به بیماریهای تنفسی و پنیومنیه را ناشی از تغییر یکباره دمای هوا و سردی در چند هفته اخیر در این کشور دانسته‌اند.

همزمان وزارت بهداشت تاجیکستان خبر داده که از ۱ فوریه تا ۲۰ آوریل (۸۰ روز) ۸۲۱۲ شهروندی که از خارج به این کشور وارد شدند، ۱۴ روزرا در قرنطینه گذرانده‌اند.

از این تعداد ۷۱۲۹ نفر مرخص شده و حالا ۱۰۸۳ نفر دیگر در قرنطینه باقی می‌مانند.

به گفته وزارت بهداشت تاجیکستان، از میان همه افراد قرنطینه شده تا حالا هیچ مورد آلودگی به کرونا ثبت نشده است.